Zasadniczo Londyn jest zbiorem inteligentnych miast – składa się z 33 gmin. Pomimo swojej złożoności, metropolia systematycznie rozwija się, konsekwentnie wypełniając strategię smart miasta. Kluczem do sukcesu, według londyńskiego burmistrza Sadiqa Khana, jest ścisła współpraca na trzech poziomach: regionalnym, subregionalnym i lokalnym.
Londyn to miasto, które przyciąga najwięcej inwestycji dotyczących technologii w całej Europie. To stolica kultury, w której znajdziemy aż 240 muzeów. Londyńska sieć metra jest również najstarszą na świecie, a lotnisko na Heathrow to największy taki obiekt na naszym kontynencie. Rocznie odprawia się tutaj 60 milionów pasażerów. Stolica Anglii co roku jest w czołówce rankingów miast, które biorą pod uwagę bazy hotelowe, liczbę turystów, wielkość ruchu pasażerskiego, efektywność transportu publicznego oraz innowacyjność. Chce stać się wiodącym miastem wypełnionym innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu technologii informatycznych. Sam burmistrz miasta Sadiq Khan powiedział: “Widzę przyszłość Londynu jako globalnego miasta testowego dla innowacji obywatelskich, gdzie najlepsze pomysły są rozwijane, wzmacniane i skalowane”.
Zapraszam do przeczytania artykułu o tym niezwykłym mieście wypełnionym technologią i innowacją.
SMART ARCHITEKTURA
Powojenne lata w Londynie były czasem zmian i fascynacji nowoczesnością. Wieżowce zaczęły masowo wyrastać w latach 60. ubiegłego wieku. Pisząc o ciekawych budowlach w tym mieście muszę wspomnieć o najwyższym budynku nie tylko w stolicy Anglii, ale w całej zachodniej Europie. The Shard to drapacz chmur, którego kształt przypomina wyciągniętą w górę piramidę, zaprojektowany przez Renzo Piano. Ma on aż 72 kondygnacje, a jego wysokość to 309,6 metrów. Z tarasu widokowego możemy zobaczyć zakątki Londynu oddalone nawet o 40 mil. Dzięki unikalnej konstrukcji, budynek w środku utrzymuje stałą temperaturę. Dodatkowe ciepło wytwarzane przez biura jest wykorzystywane do ogrzania znajdujących się w obiekcie hotelu i mieszkań. Projektantowi udało się ograniczyć zużycie energii budynku o 30 % w porównaniu z przeciętnym wieżowcem.
Źródło: standard.co.uk
Park Olimpijski to stadion, który zrewolucjonizował myślenie o budowaniu obiektów sportowych. Główny budynek Igrzysk Olimpijskich w Londynie został nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej Stirling Prize. W jego okolicy powstało 247 hektarów trawników, ogrodów kwiatowych oraz nadrzeczna promenada. Cały kompleks jest arcydziełem bioinżynierii – to świetne połączenie tradycji angielskiego ogrodu oraz nowoczesnego spojrzenia na wkomponowanie zieleni w wielkomiejski krajobraz. Rośliny rosnące w Parku Olimpijskim są przystosowane do zmian klimatycznych i rozwijają się razem z miastem. A zaraz przy stadionie stoi ArcelorMittal Orbit – czerwona, poskręcana wieża ze stali. Jest ona zarówno miejską rzeźbą, jak i wieżą widowiskową.
Źródło: londonplanner.com
London Eye to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne. Ma 135m i składa się z 32 przeszklonych kapsuł. Dzięki stopniowej rotacji, zwiedzający mogą obserwować stale zmieniającą się perspektywę miasta. We wnętrzu każdej kapsuły znajdziemy interaktywne przewodniki, które umożliwiają poznanie kultowych zabytków stolicy. Obrót koła trwa około 35 minut.
W 2020 ma się rozpocząć budowa budynku The Tulip. Na wysokości 300 metrów znajdziemy tam taras widokowy. Wewnątrz będą również restauracje, bary oraz kompleks edukacyjny dla “klasy w chmurach”. Będzie do niego uczęszczało bezpłatnie 20 000 dzieci rocznie. Ma być naszpikowane najnowszą technologią, która pozwoli na interaktywne zwiedzanie miasta dzięki technologii Rozszerzonej Rzeczywistości. Na budynku zamontowane zostaną także panele słoneczne, które sprawią, że będzie on samowystarczalny energetycznie. W założeniach “Tulipan” ma nie być tylko kolejnym “nudnym” biurowcem, ale kulturalnym sercem miasta. Jeśli projekt uzyska zezwolenie władz, jego budowa rozpocznie się w 2020 roku i zakończy pięć lat później.
Źródło: dezeen.com
SMART TRANSPORT
Jak pokazują prognozy – do 2031 roku Londyn powiększy się o 1,2 mln mieszkańców. Co to oznacza? Większą liczbę użytkowników komunikacji miejskiej. Mimo, że stolica Wielkiej Brytanii posiada już zaawansowany system zarządzania mobilnością, władze miasta w pełni mają świadomość, że to może nie wystarczyć, by móc w przyszłości zapewnić mieszkańcom dostateczne warunki przemieszczania się. Doskonale funkcjonujące londyńskie metro czy komunikacja autobusowa, w nieodległej przyszłości mogą nie podołać pasażerskiemu obciążeniu. Miasto chce w najbliższych latach całkowicie wyeliminować papierowe bilety i karty (oyster cards), które uprawniają do przejazdu komunikacją miejską. Mają je zastąpić płatności bezdotykowe. Już dziś zbliżeniowo kartą płatniczą realizowanych jest tam około 60 milionów podróży miesięcznie. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu podróżnych i zdecydowanie podnosi wydajność całego transportu.
Miasto stawia też na ekologię. Londyn od 2003 roku wprowadził opłaty za wjazd do centrum co znacznie zmniejszyło korki i zanieczyszczenie. Z opłat zwolnione są pojazdy o napędzie elektrycznym, których w mieście jest coraz więcej. Także londyńskie taksówki zamieniono na pojazdy wyposażone w silnik elektryczny, akumulatory litowe i ogniwa wodorowe. Baterie na jednym doładowaniu mogą przebyć 640 km.
Władze myślą przyszłościowo – dlatego w planach zagospodarowania przestrzennego wprowadzono dla nowo budowanych obiektów obowiązek zapewnienia stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Już w tej chwili funkcjonuje internetowa, ogólnie dostępna mapa takich punktów zlokalizowanych w Londynie.
Uzupełnieniem miejskiego transportu są: charakterystyczne i słynne autobusy, pociągi London Overground, kolejka linowa Emirates Air line i tramwaje po południowej stronie Tamizy. Ciekawa jest również automatycznie sterowana kolejka DLR. Jeździ ona już od 1987 roku. Budowa naziemnej kolei bezobsługowej była związana z rewitalizacją doków, na których terenie w tym momencie znajduje się największe centrum biznesowe miasta. W tych pociągach nie ma maszynistów. Każdy skład ma tylko jednego pracownika obsługi, który pełni rolę konduktora i może przejąć kierowanie pojazdem w wyjątkowych sytuacjach.
Źródło: YouTube/Majkelproductions
Flagowym środkiem transportu w Londynie są rowery. Punkty rowerowe są lokowane wokół centrum co 300 metrów, by zapewnić do nich wygodny dostęp. W systemie Lime można wypożyczyć elektryczne modele. Pojazdem wyposażonym w silnik z pedałem gazu rozpędzimy się do 23 km/h. Bardzo dobrym pomysłem są bezpowietrzne opony – dzięki nim znika problem złapania gumy. Barclays Cyclehyre System to z kolei ponad 700 stacji i 10 000 pojazdów w całym mieście.
Londyn realizuje program także projekt tzw. autostrad rowerowych. Są one prowadzone długim odcinkami, łączącymi obszary podmiejskie z centrum Londynu. Służy to zachęcaniu do rezygnacji z podróży metrem czy autobusem. Na szlaku wiodącym z południowych dzielnic już w pierwszym roku jego funkcjonowania ruch rowerowy zwiększył się o 40%, natomiast na szlaku ze wschodu aż o 80%.
Źródło: archiwum prywatne
ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO
W mieście znajdziemy kilkanaście ciekawych rozwiązań wspierających zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Na przykład – na fragmencie ulicy Bird Street zainstalowano nowoczesne panele, dzięki którym z kroków przechodniów wytwarzana jest energia o mocy 5W. Zasila ona okoliczne lampy oświetlające ulicę, nadajniki Bluetooth i głośniki, z których dobiegają dźwięki śpiewu ptaków (mają one umilić spacery). Na inteligentnej ulicy znajduje się również ławka ClearAir. Zasysa powietrze i wydmuchuje je w przefiltrowanej wersji, pozbawionej między innymi szkodliwego dwutlenku węgla. Co więcej, część ścian na ulicy jest pokryta farbą typu Airlite, która ma wchłaniać pyły i zanieczyszczenia.
Źródło: archiwum prywatne
Ta zielona ściana, którą widzimy na zdjęciu, ma powierzchnię 16m kw., a oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń z siłą 275 drzew! Wytwarza ona również tlen i chłodzi powietrze.
Plany miasta obejmują uzyskanie pełnej łączności światłowodowej dla wszystkich nowych domów i wspieranie inteligentnej technologii, takiej jak “hyper-lokalna” sieć czujników. Stworzy ona najbardziej zaawansowany system monitorowania powietrza w stolicy Wielkiej Brytanii.
Władze miejskie, by zapewnić pieszym bezpieczeństwo, wprowadziły Pedestrian SCOOT – inteligentną technologię, która optymalizuje wyświetlanie zielonego światła na przejściach dla pieszych. Uzyskuje ona informacje od 15 tysięcy detektorów z prawie 4 tysięcy miejsc. Londyn, jako pierwszy na świecie, miał inteligentne przejścia dla pieszych. Wykrywają one, ile osób czeka na przejściu i dostosowuje do tego czas zmiany świateł.
Także londyńska policja sięgnęła po inteligentne technologie – obecnie prowadzi testy z rozpoznawaniem twarzy. Te jednak spotykają się z protestami organizacji pozarządowej Big Brother Watch, która chce chronić prawo obywateli do prywatności. Nic dziwnego – przeciętny Londyńczyk jest nagrywany kilkaset razy dziennie. To chyba najlepiej monitorowane miasto świata.
Foto: standard.co.uk
PRZYSZŁOŚĆ LONDYNU
Szacuje się, że jeszcze przed 2030 rokiem liczba mieszkańców Londynu będzie wynosiła około 10 milionów. Zauważalna będzie silna eksploatacja infrastruktury, wzrost zużycia energii i ilość powstających odpadów. Przewiduje się, że w godzinach szczytu z komunikacji miejskiej będzie korzystało ponad 600 000 osób. To spore wyzwanie dla rządzących miastem. Właśnie dlatego już kilka lat temu powstał MAYOR’s SMART LONDON PLAN. Szereg planowanych działań przyczyni się do budowania wizerunku Londynu, jako miasta pełnego innowacyjnych rozwiązań. Żeby być prawdziwym smart city, potrzebna jest kreatywność i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Tak, jak to dzieje się w Londynie.