Czy w centrum handlowym można nawiązać relacje społeczne? I po co w ogóle to robić? Czy można się tutaj zrelaksować? Okazuje się, że tak. A na pewno można to zrobić w Save the planet Experience Center (CH Posnania w Poznaniu), którego jestem twórcą. Jak powstało Save the planet? „Wystarczyło” nieco zaryzykować, pokonać parę przeszkód, postawić na kilka naturalnych rozwiązań, doprawić wszystko nowoczesnymi technologiami i konsekwentnie wdrażać swój plan w życie. Jak się okazuje z marzeń może powstać model biznesowy. I tak się stało w moim przypadku. Ale po kolei.

Galerie handlowe, apartamentowce, zamknięte osiedla i generalnie wszystkie miejsca, gdzie beton i szkło przeważają nad naturą to obszary, w których trudniej nawiązać relacje społeczne i się zrelaksować. Brak naturalnego światła również nie pomaga nam w swobodnym byciu i otwartości na drugiego człowieka.

No właśnie: dlaczego mamy się otwierać na innych? Czy to aż takie ważne? Tak! Jak pokazują badania i jak chyba każdemu z nas pokazała pandemia, izolacja społeczna na dłuższą metę nikomu nie służy. Według badań Holt-Lunstad z 2017 r., czyli jeszcze hen przed jakimkolwiek lockdownem, odosobnienie i brak kontaktów z innymi osobami niesie ze sobą większe ryzyko śmierci, niż np.  palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość i brak aktywności fizycznej.

Relacje z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi to jedno, ale czymś trochę innym są relacje społeczne i siła zaufania społecznego, czyli wszystkie przypadkowe, krótkie, niby-nic-nieznaczące spotkania np. z listonoszem, sąsiadką, panią na poczcie, kurierem, baristą w kawiarni, z rodzicami na placu zabaw, które (jeśli oczywiście są nacechowane pozytywnie!) powodują, że czujemy wewnętrzną radość, poprawę nastroju. Na pewno wiecie, o co mi chodzi. To one sprawiają, że czujemy się dobrze i sami chcemy być mili i pomocni dla innych.

Badania pokazują, że te pozornie płytkie spotkania są mocno skorelowane ze wzrostem gospodarczym, kreatywnością i szczęściem.

Społeczny well-being, bo o tym tutaj mowa, odnosi się raczej do przestrzeni miejskiej, ale dziś szukam go w centrum handlowym, a właściwie tworzę, będąc pomysłodawcą projektu Save the planet Experience Center, które powstało w październiku 2020 i całkiem niedawno poszerzyło się o zupełnie nową strefę Save the planet Home&Decor. Centra handlowe to według mnie także część tkanki miejskiej. Różne są na to spojrzenia, ale spędzamy w nich dużo wolnego czasu!

Projektując Save the planet wziąłem sobie mocno do serca moje zainteresowanie tematyką smart city i ekologicznym budownictwem. Dlatego właśnie ten projekt wyróżnia się na tle innych przestrzeni w galeriach handlowych wpisując się w idee społecznego well-being.

 Miejsce, które nikogo nie wyklucza

Przede wszystkim przestrzeń Save the planet jest otwarta dla każdego. Mamy spokojnie nakarmią tu dziecko, pieski dostaną wody, osoby starsze wygodnie rozsiądą się w fotelach. Wegetarianie i weganie zjedzą pyszny posiłek, osoby na diecie sprawdzą kaloryczność dań. Save the planet ma także kilka detali, których można nie zauważyć. To cisza i przygaszone światło. Kilka lat temu Lidl wprowadził ciche godziny m.in. dla osób w spektrum autyzmu. Przed dwie godziny w każdy piątek i sobotę we wszystkich sklepach Lidl całkowicie wyciszana jest muzyka oraz nagłośnienie. Klienci deklarujący, że są osobami w spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością. Podobne zmiany wprowadzane są oczywiście w innych sklepach i centrach handlowych np. w Auchan, czy w. Atrium Promenada. Najciekawsze jest to, że takie zmiany są niezauważalne dla ogółu, ale dla osób z nadwrażliwością sensoryczną są zbawienne. W Save the planet na stałe zainstalowana jest muzyka tła, z przyjemnymi dźwiękami natury np. szumiącej wody czy śpiewu ptaków, a światła są przygaszone. Udało się stworzyć coś niepowtarzalnego, czego trudno szukać w typowym centrum handlowym. Save the planet to przyjemna zielona oaza, gdzie można się skryć przed natłokiem świateł, neonów, dźwięków i ludzi. Ten cel osiągnięto dzięki naturze: chrobotkowym kompozycjom na ścianach, kwiatom, wielu elementom z drewna, przyjaznej bambusowej podłodze.

Zastanawiam się jak bardzo zmieniłyby się centra handlowe oraz w ogóle przestrzenie użyteczności publicznej, gdyby na etapie projektowym były dostosowywane do… osób z nadwrażliwością sensoryczną? Myślę, że jest to ciekawy punkt wyjścia do dyskusji o przebodźcowanym społeczeństwie i otoczeniu, które nie wycisza, lecz generuje nerwy, pośpiech i pęd.

Powietrze – mój ewidentny konik

 W Save the planet, królują oczyszczacze powietrza Elixair. Znam je i używam od dawna w życiu i pracy, więc nie wyobrażałem sobie bez nich Experience Center.

Lokal może pochwalić się specjalnym systemem wentylacyjnym. Na dachu galerii stoją dwie potężne centrale wentylacyjne. Save the planet wyposażone jest w BMS (Building Management System), który steruje instalacjami, by uzyskać odpowiednie parametry w poszczególnych strefach lokalu. Specjalne czujniki dbają o odpowiedni poziom CO2. Jego wysoki poziom powoduje senność i znużenie organizmu, dlatego przy wzroście poziomu CO2 następuje wymiana powietrza w lokalu. Indywidualne systemy wentylacyjne nie są zintegrowane z instalacją centrum handlowego, dlatego można tu oddychać czystym i wolnym od drobnoustrojów powietrzem.

W lokalu utrzymywana jest wilgotności powietrza z zakresu 40–60% (niższa wilgotność wysusza śluzówki i przyczynia się np. do różnego typu infekcji, a zbyt wysoka powoduje duszności i rozwój drobnoustrojów oraz pleśni). W sali VIP wmontowano nawilżacz parowo-elektrodowy z lancami parowymi w układzie HVAC i nawilżanie ewaporacyjne w strefie konsumpcji. Również temperatura powietrza jest utrzymywana systemowo na odpowiednim poziomie (zazwyczaj zimą 21ºC, a latem 23ºC).

Sama centrala wentylacyjna jest ekologiczna, ma w sobie rotacyjny wymiennik ciepła i zimna, który odzyskuje ciepło z powietrza. Dzięki regulacji VAV w centrali zachodzą procesy optymalizujące zużycie energii elektrycznej. Higiena powierzchni, czystość powietrza oraz specjalne zabezpieczenia odgrywają tu ogromną rolę.

To wszystko zostało docenione przez jury Rethinking The Future Global Architecture&Design Awards, które przyznało nam III miejsce w kategorii przestrzeń komercyjna.

Więcej o przyznanej nagrodzie TUTAJ

Przyjazna obsługa, joga i trend: slow food & shopping

Ktoś kto kiedykolwiek był na jodze wie, jak działają takie miejsca. Relacje społeczne i społeczny well-being są wpisane w idee jogowych domów, salek i świątyń. Praktykowanie jogi to cała filozofia i otoczka, którą osobiście uwielbiam. Chciałem ten klimat przenieść do Experience Center i udało mi się. Poza tym, że można u nas praktykować jogę indywidualnie lub grupowo, to przyjazny nastrój i klimat emanuje na wszystkich. Obsługa działa w rytmie slow i zachęca do świadomej konsumpcji.

 

Kuchnia to nietuzinkowe dania gotowane z sercem, przepyszne i zdrowe, z wyselekcjonowanych często lokalnych produktów. Niektórzy uważają, że nasze dania smakują jak w małej restauracyjce w zabytkowej dzielnicy dużego miasta. I coś w tym jest.

Nie mówimy nie przysmakom spoza naszej tradycyjnej strefy kulinarnej. Z podróży przywożę inspiracje kulinarne. W ofercie naszej kuchni mamy wiele dań, produktów, przypraw, przepisów, nawet naczyń, które pochodzą z Bali czy Maroko. Już niebawem wprowadzamy kolejne nowe dania z tamtych rejonów. Wszystkie posiłki podawane są w oryginalnej recepturze, z oryginalnymi przyprawami, w oryginalnych naczyniach, wzbogacone specjalnymi ziołami, przyprawami, marynowanymi cytrynami i innymi dodatkami wprost z Bali i Maroko. Jesteśmy szkoleni przez tamtejszych kucharzy. Nawet herbatę po marokańsku, która jest u nas dostępna parzymy w odpowiedni sposób – strumień wrzątku jest rozciągany. Nowe menu będzie zawierało dania z jagnięciny, ryb, kurczaka – każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej o Save the planet Chill&Restaurant TUTAJ

    

Menu śniadaniowe

Konferencje, warsztaty, randka, koncert

W Save the planet odbywają się warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne oraz szkolenia i webinary. Salki, które możemy łączyć lub dzielić chętnie wynajmujemy na konferencje spotkania biznesowe czy imprezy okolicznościowe.

A randka? Czemu nie! W Save the planet można zarezerwować osobną salkę, a obsługa przygotuje pyszny posiłek i stworzy niepowtarzalny klimat.

Warsztaty makramy

Dzień Dziecka

Event marki Sant Malo

Home&Decor – nasze najmłodsze dziecko

Nowa strefa Home&Decor Save the planet to tak jak całe Experience Center przykład showroomu i inspirującego wnętrza. Przestrzeń ma za zadanie dostarczać przykładów jak zaplanować lub przekształcić domowe wnętrze, aby nie tylko świetnie wyglądało, ale także działało na zmysły i było wzmacniającą przestrzenią do życia.

Dom idealny to taki, który ma zdrowe, czyste i nawilżone powietrze, co możemy osiągnąć dzięki domowym systemom i urządzeniom polepszającym jakość życia i ekoklimatu możliwym do implementacji na etapie projektowania domu (jest taka możliwość!), jak i gotowych oczyszczaczy do mieszkań i domów oraz rozwiązań od ręki.

Home&Decor Save the planet jest ofertą skończoną. Obejmuje naturalne meble przeznaczone do salonu, łazienki, kuchni, sypialni, a także szereg unikalnych dekoracji ściennych i sufitowych oraz dodatków wyposażenia wnętrz, które zadowolą wszystkich szukających nie tylko rzeczy naturalnych i ekologicznych, ale jednocześnie unikalnych i designerskich.

Co to znaczy? To, że zarówno podłoga, meble, dekoracje, firany, KAŻDY przedmiot można tutaj zamówić lub kupić od ręki. Można zacząć do drobiazgów. Klimatyczne detale np. palo santo, biała szałwia, świeczki, olejki eteryczne to naprawdę dobry wstęp do urządzania swojego wnętrza – te certyfikowane produkty, pozyskiwane w sposób etyczny i zrównoważony mają w sobie ogromny potencjał i siłę. Budują rytuały, sprawiają, że nasze wnętrza nabierają duszy. A to dopiero początek.

Więcej TUTAJ

Oferta Home&Decor Save the planet obejmuje także drewniane podłogi oraz stolarkę otworową w tym ścianki działowe ruchome i stałe. Jesteśmy także bezpośrednim importerem ręcznie wytwarzanych naturalnych produktów z Bali i Maroko, które sprowadzamy od wyselekcjonowanych producentów. Ekipa Home&Decor stawia także na polskich artystów, rzemieślników i twórców!

Już niebawem na stronie internetowej Home&Decor Save the planet uruchomimy opcję, która trochę przypominać może… szwedzką IKEĘ, w wersji marokańskiej. O czym mowa? O możliwości zamawiania produktów prosto z Maroka. Dzięki zdjęciom i wizualizacjom przestrzeni domowych umeblowanych i ozdobionych marokańskimi akcesoriami, klienci będą mogli za naszym pośrednictwem wygodnie i bezpiecznie zamówić produkty. Stąd skojarzenie z IKEA – na naszej stronie przedstawimy  wiele różnych pomieszczeń w stylu marokańskim, a klienci podobnie jak w IKEA, będą mogli na zamówienie, wybrać i kupić: dywany, krzesła, fotele, łóżka oraz wszelkie dodatki i akcesoria wystroju wnętrz.

Cała oferta już niebawem, a oto kilka produktów, które już teraz można kupić lub zamówić:

Fotel Ring

Fotel Lounge Peel

Ławka rattanowa

Lustro Nias

Stół Fungus

Szafka Padar

Krzesło Bintan

Jeszcze więcej produktów TUTAJ

Większość produktów można zobaczyć na żywo w Save the planet, ale twórcy mogą także zaprojektować meble według indywidualnych projektów z dowolnego rodzaju litego drewna i naturalnych oklein. Oferta obejmuje także projektowanie i wyposażenie wnętrz dla biur, hoteli, restauracji, salonów SPA, a także obiektów użyteczności publicznej typu przedszkola, szkoły.

Dzięki naszym doradcom oraz współpracującym z nami projektantom i producentom mebli oraz architektom wnętrz pomożemy stworzyć ekologiczny i naturalny dom przyjazny nie tylko dla ludzi, ale także dla planety.

Dział Home&Decor zaprasza do współpracy biznesowej architektów wnętrz. Poszukuje także start-upy oraz firmy posiadające unikalne i innowacyjne produkty lub usługi we wczesnej fazie koncepcyjno-prototypowej. Zespół jest chętny do wspierania i rozwijania najciekawszych projektów, a także ich finansowania, promocji i wdrażania na rynek.

 

Muszę wspomnieć także o Certyfikacji Planet Friendly prowadzonej przez Ośrodek Badań i Rozwoju Save the planet. Dzięki ścisłej współpracy z firmą W.P.I.P., która dysponuje showroomem Smart Building Center w Jasinie k/Poznania jest w stanie przetestować bardzo dużą ilość rozwiązań, pomysłów oraz prototypów. Najbardziej interesujące zagadnienia to obszary smart building, save the planet, wellbeing w budynkach, ekologiczne rozwiązania wyposażenia wnętrz obejmujące meble, dekoracje, smart gadżety oraz produkty i usługi ułatwiające życie, innowacyjne materiały do wykończenia wnętrz, wykorzystanie odpadów i energii, jakość powietrza i wody w budynkach, antysmogowe rozwiązania miejskie, innowacyjne i ekologiczne opakowania oraz wszelkie rozwiązania, produkty i usługi związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny.

Więcej o Certyfikacji planet Friendly TUTAJ

Jeśli centa handlowe to miejsca, gdzie raczej nie nawiązujemy relacji, tylko idziemy zrobić zakupy, ewentualnie zjeść lunch albo zobaczyć film, to w Save the planet jest inaczej. Tutaj czas zwalnia, jedzenie jest przepyszne i zdrowe, można usiąść i niespiesznie wypić kawę, można popracować lub spotkać się na lunchu.

fot. Sławomir Brandt

Sprawdźcie, jak ma się Wasze well-being w Save the planet w Posnania.  Moje ma się świetnie!

Zapraszam serdecznie!

 

Save the planet Experience Center znajduje się w CH Posnania w Poznaniu, na 1.piętrze obok E-obuwie.

Tel. 516 822 739

Kontakt dla architektów wnętrz: [email protected] tel.605 326 330

Zapraszamy również na: 

Nasz sklep internetowy: https://shop.savetheplanet.pl

Home&Decor Save the planet: https://homebysavetheplanet.pl

Facebook: https://www.facebook.com/savetheplanet.poland

Facebook: https://www.facebook.com/savetheplanetchillrestaurant

Instagram: https://www.instagram.com/savetheplanet_chill_restaurant/

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie