Dubaj na mapie świata znajdziemy przy południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. To największe i najbardziej zaludnione miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To miasto niesamowitego rozwoju. A zresztą, zobaczcie sami:

1. W Dubaju do końca 2025 (w ciągu niecałych 20 lat) powstanie tysiąc budynków powyżej stu metrów.

W ciągu ostatnich niecałych 20 lat powstało tam już ponad 300 wieżowców, a kolejne 300 jest w trakcie budowy. Ponad 40 wybudowanych już wieżowców przekracza 150m. Dla porównania w Warszawie, mieście o porównywalnej ilości mieszkańców, w ciągu ostatnich 20 lat budynków powyżej 150m powstało.. sześć. Najwyższy aktualnie wieżowiec na świecie znajduje się właśnie w Dubaju – to BURDŻ CHALIFA o wysokości 828m. Najwyższy planowany wieżowiec na świecie Dubai CREEK TOWER będzie miał ok. 1000m.

Wysokie, nowoczesne drapacze chmur to chyba najlepsza wizytówka każdego Smart City. Fenomen tak dynamicznego rozwoju tego miasta tkwi nie tylko w wizji, determinacji i kapitału samego Sheika i jego rodziny, ale przede wszystkim w uproszczeniu i skróceniu wszelkich procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę oraz wszelkich innych czasochłonnych decyzji m.in. środowiskowych czy warunków zabudowy.

źródło: archiwum prywatne autora

źródło: archiwum prywatne autora

Dodatkowo, ziemia w całości znajduje się w rękach prywatnych, co także przyspiesza procesy inwestycyjne. Projekty budynków wykonywane są głównie przez najlepsze światowe biura projektowe, na które nie szczędzi się pieniędzy. Jednocześnie wymaga się od nich, by spełniały najwyższe standardy i były odpowiedzialne za elementy realizacji, w tym organizację placu budowy i bezpieczeństwa pracy oraz harmonogram finansowo-rzeczowy wraz listą dostawców materiałów i wszelkich usług.

Odnosząc to do polskiej rzeczywistości.

Mamy już chyba odpowiedź, dlaczego w demokratycznym społeczeństwie wszystko idzie tak wolno, a wszelkie potrzeby mieszkańców realizowane są z takim opóźnieniem i z takimi problemami. Stworzyliśmy sobie sami kaftan bezpieczeństwa, najpierw budując potężną nadbudowę w postaci rządu, ministerstw, departamentów i urzędów, a potem całą masę ustaw, przepisów, procedur, norm oraz standardów.

W dalszej kolejności oddając władzę w ręce ludu, daliśmy możliwość zablokowania na kilka lat każdej inwestycji, niezależnie od jej znaczenia strategicznego, przez np. sąsiada/sąsiadów w drugiej linii zabudowy, czy wreszcie społeczności lokalnej, której niezadowolenie w formie pisemnych protestów, czy demonstracji zostanie wzięte pod uwagę.

I mam tutaj na myśli nie tylko inwestycje publiczne, ale przede wszystkim prywatne, w których inwestor składając wniosek o pozwolenie na budowę (czytaj: do oprotestowania przez lokalną społeczność), przeszedł już swoją gehennę w pozyskiwaniu wszelkich, wymaganych prawem pozwoleń środowiskowych, warunków zabudowy, czy uzgodnień przyłączy mediów i drogowo-komunikacyjnych.

Na koniec pytanie retoryczne:

Czy dla dynamicznego rozwoju miast i całych regionów, system monarchii federacyjnej nie jest lepszy od polskiej, konstytucyjnej trójwładzy, wybranej demokratycznie?

2. Tylko jeden procent dochodu Dubaju stanowi ropa naftowa.

Najwięcej przychodu przynoszą dochody z lotnictwa: lotniska w Dubaju, strefa bezcłowa (Dubai Duty Free), linie lotnicze Emirates oraz turystyka ok. 42%, 29% – handel, reszta sektor finansowy oraz budowlany. Oczywiście dla całych Emiratów dochód z ropy i gazu stanowi ok. 40%, ale w samym Dubaju jest zupełnie inaczej. Miasto uniezależniło się od ropy, co obala wszelkie mity o mieście zarządzanym w nowoczesny sposób przez Sheika Mohammeda bin Rashida Al. Maktouma

źródło: Airbus

3. Kobiety mają cały szereg unikalnych przywilejów.

Tylko dla kobiet w Dubaju znajdziemy specjalne przedziały metra, specjalne taksówki w kolorze różowym, prowadzone również przez Panie, osobne stanowiska obsługi we wszystkich urzędach, specjalne dni w parkach i na plażach. Dzisiejsze społeczeństwo Dubaju dzieli się na 25% kobiet, 75% mężczyzn (Emiratczyków oraz mężczyzn przyjezdnych czasowo do pracy). W związku z tym stworzono specjalne warunki dla kobiet po to, by w tym męskim świecie czuły się bezpieczne, chciały tu mieszkać i korzystać z uroków miejskiego życia.

Wejście dla kobiet i dzieci


źródło: archiwum prywatne autora

 

Przedziały dla kobiet

źródło: archiwum prywatne autora

 

Panie Taksówkarki

źródło: archiwum prywatne autora

4. Najlepszym prezentem, jaki można podarować Emiratczykowi na jakąś ważną okazję, jest.. sokół.

Sokół historycznie był wykorzystywany na terenach dzisiejszych ziem Emiratów jako broń w rękach myśliwych, a od jego skuteczności łowieckiej zależał los wielu rodzin. Dzisiaj z uwagi na zakaz polowań z użyciem sokołów na terenie Emiratów, właściciele tych drapieżnych ptaków jeżdżą na polowania do Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.  Sokół potrafi pikować atakując ofiarę z prędkością 389km/h. Najwyższej klasy, wyszkolony sokół może kosztować dzisiaj w Emiratach ok. 30.000-100.000 USD. Rekord cenowy na świecie to koszt 230.000 USD. W Abu Dhabi działa specjalny szpital dla sokołów. Opisywane ptaki latają liniami lotniczymi, najczęściej w klasie business, oprócz obrączki mają także swój paszport.

źródło: Adobe Stock

Ahmet Yasar posted this viral photograph of tens of falcons and says they were traveling to Jeddah in Saudi Arabia.
źródło: www.edition.cnn.com

 Jak już uda mi się dostać na prywatną audiencję do któregoś z Sheików, to przynajmniej już wiem. jaki kupić prezent, żeby zrobić dobre wrażenie i pewnie niezły wspólny biznes. Jednak z góry uprzedzam, że jeżeli ktoś wpadłby na podobny pomysł, żeby zrobić mi taki prezent to proponuję to samo tylko w obudowie metalowej tzn. ta sama cena i prędkość trochę mniejsza, ale też drapieżnik –  najnowszy model Cabrioleta Porsche Carrera 911 Turbo S. 😉

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie