AGBAR TOWER to jeden z najwyższych i najpiękniejszych architektonicznie budynków Barcelony. Robi wrażenie szczególnie nocą. Ten 38 piętrowy wieżowiec zlokalizowany przy Placu de les Glories Catalanes, który otwiera drogę do nowej technologicznej dzielnicy Poblenou, został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Wybudowała go hiszpańska firma DRAGADOS. Nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli – międzynarodowej spółki holdingowej AGBAR GROUP, która ma tutaj swoją główną siedzibę. Budynek został otwarty do użytku w czerwcu 2005r. Jednak oficjalnie otwarcie odbyło się kilka miesięcy później, przy udziale samego króla Juana Carlosa I.

 

 

INSPIRACJE

źródło grafiki: www.jeannouvel.com/projets/tour-agbar

Architekt Jean Nouvel chciał uchwycić kształt wzbijającego się w powietrze gejzera. Inspiracją były także charakterystyczne szczyty. Góra Montserrat w pobliżu Barcelony ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Katalonii. W tym miejscu mieszkała ich patronka – Matka Boża z Montserrat. Autora inspirowały również dzwonnice na kościele Sagrada Familia, zaprojektowane przez katalońskiego architekta Antonio Gaudiego.

źródło zdjęcia:  www.jeannouvel.com/projets/tour-agbar

Góra Montserrat

 

Dzwonnice na kościele Sagrada Familia (źródło zdjęcia: http://pl.tutkrabov.net/articles/sagrada-familia-swiatynia-sagrada-familia-w.html)

 

SMART BUILDING
Cechą charakterystyczną budynku jest jego przepiękna, mieniąca się w słońcu fasada oraz niezwykłe, nocne oświetlenie. Na elewacji wewnętrznej znajduje się prawie 60.000 pasów blachy aluminiowej o różnych kolorach pokrywających ok. 16.000m2 powierzchni zewnętrznej budynku. Szkło zastosowane na żaluzjach ma różne nachylenie i transparentność, które w połączeniu z różnymi odcieniami aluminium, zmienia balans kolorów wieży w zależności od pory dnia i pory roku. Co więcej, budynek ma zamontowanych 4,500 lamp LED na fasadzie, które mogą działać samodzielnie i umożliwiają generowanie świetlistych obrazów na elewacji. Na zewnątrz wieży znajdują się czujniki temperatury, które regulują otwieranie i zamykanie żaluzji fasadowych stanowiących fasadę zewnętrzną, zmniejszając zużycie energii na klimatyzację.

 

Żaluzje zewnętrzne wykonane ze szklanych elementów o różnych kolorach i transparentności.

IKONA BARCELONY
Od 2006 r. TV3, główny regionalny serwis telewizyjny w Katalonii, wykorzystał możliwości specjalnego systemu oświetlenia w Wieży Agbar i stworzył tu miejsce powitania Nowego Roku przez Katalończyków. Wybór wieży jako ikony miasta i miejsca na obchody sylwestra pozwolił Barcelonie zacząć pojawiać się w telewizji na całym świecie obok słynnych imprez w takich miastach jak: Sydney, Madryt, Paryż, Londyn czy Nowy Jork.

 

Agbar Tower jest trzecim co do wysokości budynkiem w Barcelonie widocznym na tle prspektywy całego miasta.

 

PARAMETRY TECHNICZNE / FUNKCJE
Wieża ma wysokość 144,4m i łączną powierzchnię 50 693 m2, z czego 30 000 m2 to biura, 3 210 m2, zajmują urządzenia techniczne, 8 132 m2 audytorium oraz 9,132 m2 podziemne miejsca parkingowe. Konstrukcja podstawowa żelbetowa ma 4500 otworów okiennych, jest pokryta elewacją ze szkła i aluminium. W konstrukcji wykorzystano 25 000 m3 betonu i 125 ton stali. Budynek ma 38 pięter, z czego 34 są nadziemne. Z 4 podziemnych 2 to duże sale audytoryjne, a 2 pozostałe to parkingi. Koszt budowy wyniósł 130 milionów euro.

 

 

Wejście główne do budynku od 2017 roku nazywanego oficjalnie TORRE GLORIES.

 

 

 

Widok halu głównego i recepcji. Widoczne otwory okienne wycięte w betonowej elewacji.

 

 

Wnętrze budynku – widok z jednego z wyższych pięter (źródło zdjęcia: www.jeannouvel.com/projets/tour-agbar)

 

 

Jedna z sal audytoryjnych na ponad 300 osób (źródło zdjęcia: www.jeannouvel.com/projets/tour-agbar)

 

Widok kopuły dachu od wewnątrz (źródło zdjęcia: www.jeannouvel.com/projets/tour-agbar)

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie