Aldar HQ to futurystyczny projekt roku 2007 na świecie według BEX, oraz najciekawsza struktura i architektura w konkursie A’Design Awards 2013. Budynek znajduje się w Masdarze, Smart City na pustyni, o którym pisałem tutaj. Idealne koło wygląda nieprawdopodobnie.
źródło: archiwum prywatne
Jaka jest symbolika budynku?
Koło symbolizuje jedność, stabilność, racjonalność. Jest także znakiem nieskończoności, bez początku ani końca, doskonałości, ostatecznego symbolu geometrycznego. Reprezentuje całość, która obejmuje przestrzeń i czas. Do koncepcji głębokości posadowienia koła posłużył projektantom rysunek greckiego matematyka Henryka Corneliusa Agrippy, na którym człowiek wyznacza dwa punkty oparcia na kole.
Pentagram , który zamieścił Heinrich Cornelius Agrippa w swoim dziele Libri tres de occulta philosophia
źródło: www.archdaily.com
źródło: www.archdaily.com
Projektowanie okrągłych budynków
Projektantem obiektu jest Studio MZ Architects z Kataru. W założeniach koncepcyjnych obiekt miał przypominać otwartą muszlę małży zatopionej w pustynnym piasku. W odległych czasach na tych ziemiach, ludność utrzymywała się głównie z połowu mięczaków. Architekci, zainspirowani symboliką Koła i Sfery, od początku używali geometrycznego, kolistego kształtu w swoich projektach budynków. Okrągły kształt tholos, greckiej świątyni na planie koła, zamiast kwadratu lub prostokąta, nie jest niczym niezwykłym w architekturze greckiej i był również używany później w rzymskiej typologii budynku.
W 1784 roku Boullée wymyślił swój najbardziej emblematyczny projekt – Cenotaf dla Izaaka Newtona, który przybrał postać ogromnej kuli o wysokości 150m, odzwierciedlającej wszechświat i osadzonej w okrągłej podstawie. Ta struktura pozostała jednak szkicem i nigdy nie została zbudowana.
W całej współczesnej historii architektury, projektanci realizowali budynki o okrągłym kształcie – okrągłe wieże, a także kopuły i kulki wykorzystywane w szczególności w rozwoju planetariów oraz teatrów. Kolisty kształt był zawsze stosowany w planach gruntów i podłóg z tradycyjną elewacją budynku i dachem. Jednak nikt nie próbował zbudować struktury całkowicie okrągłej w elewacji. Taki pomysł normalnie pozostałby w fazie szkiców. Do tej pory wydawało się to niemożliwe!
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
Zrównoważone budownictwo w Abu Dhabi
Projekt został opracowany zgodnie z systemem oceny LEED amerykańskiego Zielonego Budownictwa na poziomie SILVER. Jest to jeden z pierwszych ekologicznych budynków biurowych w Abu Dhabi, który składa się z materiałów nadających się do recyklingu, takich jak stal, beton i szkło. Obejmuje miejską instalację chłodniczą, a także oszczędne systemy oświetleniowe oraz wodne. Budynek maksymalizuje naturalne światło, a miejsca spotkań i biura rozłożone są po obwodzie każdego piętra. Wykorzystuje się również podziemny zautomatyzowany system zbierania odpadów z całego budynku. To pierwszy tego typu system w Abu Dhabi zasysający śmieci bezpośrednio do lokalnej stacji przesypowej w celu recyklingu i sprasowania śmieci. Jest to także jeden z najbardziej efektywnych energetycznie budynków na terenie całych Emiratów. Budynek śmiało można nazwać obiektem typu Smart Building.
Brak dachu – jak to możliwe?
W przeciwieństwie do konwencjonalnych budynków czterostronnych, okrągły budynek to architektoniczne wyzwanie, kwestionujące typową konstrukcję dachu. Ten trzyczęściowy budynek opiera się na swoim przypominającym zamek błyskawicznym elemencie, ciągłym szkle i strukturalnej taśmie, która łączy ze sobą dwie główne powierzchnie. Widzimy stworzoną smukłą, ciągłą powierzchnię, która jest zarówno pionowa, jak i pozioma – bok i twarz, okno i dach. Element boczny, strukturalny “szkielet” projektu, znakomicie tworzy połączenie między fasadą i dachem, pozwalając na monolityczny kształt obiektu.
źródło: archiwum prywatne
Informacje podstawowe
Budynek ma wysokość 110m i powierzchnię 62 000 m2. Posiada 25 kondygnacji, 12 wind pasażerskich i 2 windy serwisowe. W kolistym obiekcie znajduje się przede wszystkim główna siedziba największej firmy budowlanej w Emiratach – Aldar Properties and Development. W obiekcie, oprócz biur, znajdują się także hotel, restauracja i centrum badań. Koszt inwestycji wyniósł 270 mln dolarów. Budowę ukończono w 2010 roku.
Przeczytaj więcej o Smart City na pustyni – Masdarze.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne