Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATAEkologiaTechnologie smart

Jak wykorzystać AI do ochrony przyrody? Poznaj smart algorytmy, które już nad tym pracują

Dariusz Stasik

29 marca 2021

Sztuczna inteligencja (AI) przekształca niemal każdą branżę – od medycyny, poprzez finanse, edukację i obsługę klienta po produkcję oraz transport. Jest też prawdziwym rewolucjonistą, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Oto 6 obszarów związanych z ekologią, w ramach których jej potencjał ma świetlaną przyszłość.

 

ODPADY

Inteligentny kosz na śmieci Bin-e, który sam segreguje śmieci to początek zmian, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami z użyciem AI. Kosz wykorzystuje uczenie maszynowe do identyfikowania, kategoryzowania i sortowania odpadów natychmiast po ich wyrzuceniu. Rozpoznaje i sortuje śmieci do 4 frakcji oraz informuje o konieczności opróżnienia pojemników. [wspominałem o nim TUTAJ]

Jednak dopóki wszystkie kosze na śmieci nie będą inteligentne, odpady muszą być sortowane w zakładzie gospodarowania odpadami. I tu wracamy do szarej rzeczywistości. Czy aby na pewno? Nie! Już istnieją maszyny napędzane sztuczną inteligencją, które potrafią posortować 160 materiałów na minutę (wynik człowieka to od 30 do 40 materiałów do recyklingu na minutę). Ponadto mogą one pracować przez całą dobę.

Takie rozwiązanie stworzyła m.in. firma Greyparrot, która zastosowała oprogramowanie wizyjne oparte na AI w celu zwiększenia przejrzystości i automatyzacji recyklingu. Działa to w ten sposób, że elementy są skanowane za pomocą kamer i analizowane przez algorytmy głębokiego uczenia. Sami zobaczcie.

 

Idźmy dalej! Każdego roku marnowane są miliardy dolarów na właściwą utylizację lub recykling zużytych części z urządzeń elektronicznych. Firma Apple zaczęła używać do produkcji swoich wyrobów materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów, które mają niewielki szkodliwy wpływ na środowisko. Dzięki temu, tak wyprodukowane urządzenia można ponownie wykorzystać.

A co z marnotrawstwem jedzenia? Przeterminowane produkty spożywcze to również ogromna ilość śmieci wyrzucana codziennie do kosza. Nad tym głowił się izraelski startup i wymyślił algorytm dynamicznej wyceny produktów spożywczych. Nazwał go Wasteless.

 

Cena danego produktu związana jest ściśle z terminem przydatności do spożycia – jeśli zbliża się data końcowa, towar jest automatycznie przeceniany. Co oznacza, że cena maleje z dnia na dzień i zachęca to do kupowania tańszych produktów spożywczych, co zapobiega ich przeterminowaniu i wylądowaniu w koszu. Wasteless dodatkowo może być zintegrowany z systemem zarządzania zapasami sklepu. Jak przekonują jego twórcy: korzystając z Wasteless sprzedawca detaliczny może zmniejszyć marnotrawstwo żywności o 39%, jednocześnie zwiększając przychody o 110% i utrzymując dodatnią marżę netto.

 

WODA i OCEANY

Sztuczną inteligencję można wykorzystać do ochrony oceanów np. przed nielegalnymi połowami. Dane satelitarne i dane o ruchu statków są wykorzystywane w algorytmie uczenia maszynowego o nazwie Global Fishing Watch. Dzięki niemu zidentyfikować nielegalne połowy.

Z kolei Ocean Data Alliance wykorzystuje AI do śledzenia zanieczyszczenia wody, górnictwa oceanicznego i blaknięcia koralowców. Dzięki danym niemal w czasie rzeczywistym decydenci i władze są w stanie szybciej reagować na problemy.

Natomiast Nature Conservancy współpracuje z firmą Microsoft w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji do mapowania bogactwa oceanów. Ocena wartości ekonomicznej ekosystemów oceanicznych umożliwi lepsze decyzje dotyczące ochrony i ewentualnych obszarów na działanie, jak połowy czy wydobywanie złóż. Stworzono już mapy i modele dla Mikronezji, Karaibów, Florydy, a projekt rozszerza się na Australię, Haiti i Jamajkę.

Jak jeszcze w tym obszarze możemy wykorzystać sztuczną inteligencję? Dzięki niej możemy przewidzieć rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych, śledzić odpady morskie, monitorować prądy oceaniczne i mierzyć poziomy zanieczyszczenia.

A co z wodą poza oceanami? WINT to sztuczna inteligencja do wykrywania i zatrzymywania wycieków wody w wodociągach. System robi to za pomocą dopasowywania wzorców. AI w WINT nieustannie uczy się i dostosowuje się do sieci. Jedna z firm, która korzysta z WINT potwierdziła, że AI zmniejszyło wycieki wody o 24%. To zawsze dobry początek.

 

LASY I ZWIERZĘTA

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na przykład do prowadzenia nieinwazyjnych badań wzorców zachowań zwierząt, takich jak migracja, kojarzenie się i nawyki żywieniowe. Ciekawym narzędziem do zbierania danych o zagrożonych gatunkach zwierząt jest na przykład technika identyfikacji śladu (FIT – Footprint Identification Technology). Jest to oprogramowanie stworzone przez firmę WildTrack, które gromadzi dane o śladach zwierząt na poziomie osobnika, wieku, płci – bez jakiejkolwiek ingerencji związanej z odławianiem i znakowaniem zwierząt.

Z kolei Global Forest Watch został opracowany w celu ochrony bioróżnorodności w Amazonii. Aplikacja wyświetla alerty, które pokazują, gdzie dochodzi do wylesiania, nielegalnego wydobycia złota, logowania z obszarów chronionych. Jak oszacowano, takie systemy wczesnego ostrzegania mają potencjał do uratowania 32 mln hektarów lasów na całym świecie do 2030 r.! O wylesianiu i niebezpieczeństwie jakie ono niesie dla planety, pisałem w artykule TUTAJ

Inne podobne aplikacje Ziemi wykorzystujące sztuczną inteligencję to iNaturalist i eBirds. Zbierają one dane od różnych ekspertów na temat napotkanych gatunków, co pomaga w śledzeniu ich populacji, ekosystemów i wzorców migracji.

Inny projekt, nazwany PAWS (Protection Assistant for Wildlife) z University of Southern California, wykorzystuje uczenie maszynowe do przewidywania, gdzie w przyszłości może dojść do kłusownictwa. Obecnie algorytm analizuje przeszłe patrole strażników i zachowanie kłusowników na podstawie danych o przestępstwach.

A Long Live the Kings w stanie Waszyngton próbuje przywrócić zmniejszające się populacje stalogłów i łososi. Dzięki grantowi od firmy Microsoft gromadzone dane pomogą wesprzeć ochronę siedlisk tych ryb i wysiłki na rzecz ich odtworzenia.

 

ENERGIA i OZE

Czy wiesz, że stworzona przez Google własna sztuczna inteligencja o nazwie DeepMind pomogła potentatowi informatycznemu ograniczyć zużycie energii?  Google wykorzystał uczenie maszynowe, aby przewidzieć, kiedy energia w centrach danych była najbardziej poszukiwana. System przeanalizował i przewidział, kiedy użytkownicy będą najprawdopodobniej oglądać np. filmy z YouTube, a następnie zoptymalizował potrzebne chłodzenie. W rezultacie Google zmniejszyło zużycie energii o 40% w centrach danych czyniąc je bardziej energooszczędnymi i zmniejszając ogólną emisję gazów cieplarnianych.

AI wraz z IoT i Big Data mogą pomóc zmaksymalizować zyski. M.in. firmy wiatrowe wykorzystują je, by napędzać śmigło każdej turbiny do wytwarzania większej ilości energii elektrycznej, uwzględniając dane pogodowe (kierunek wiatru) i operacyjne (ustawienia śmigieł) w czasie rzeczywistym. Z kolei Laboratorium National Accelerator Laboratory SLAC Departamentu Energii, obsługiwane przez Uniwersytet Stanforda, chce wykorzystywać uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję do identyfikowania słabych punktów sieci energetycznych z farm fotowoltaicznych, by uchronić je przed awariami i pomóc w szybszym przywróceniu zasilania, kiedy już wystąpią. Naukowcy będą analizować dane z odnawialnych źródeł energii, magazynów energii i zdjęć satelitarnych. Celem jest opracowanie rozwiązania, które może automatycznie zarządzać energią odnawialną bez zakłóceń i pomagać szybko wrócić systemowi do pracy po awariach przy niewielkim zaangażowaniu człowieka.

 

ROLNICTWO

Jeden ze startupów w Berlinie opracował aplikację o nazwie Plantix opartą na głębokim uczeniu się, która identyfikuje potencjalne wady roślin i braki składników odżywczych w glebie. Algorytmy oprogramowania analizują zdjęcia liści, których wygląd korelują z określonymi defektami gleby, szkodnikami roślin i chorobami.

                                                     źródło: www.ecoreactor.org

 

Dwie amerykańskie firmy Where i FarmShots używają już algorytmów uczenia maszynowego w połączeniu z satelitami do przewidywania pogody, analizy zrównoważenia upraw i oceny gospodarstw pod kątem obecności chorób i szkodników. Podobnie jak projekt pilotażowy FarmBeats firmy Microsoft i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który dostarcza dane z czujników, dronów, satelitów i traktorów do opartych na chmurze modeli sztucznej inteligencji. Zapewniają one szczegółowy obraz jakości gleby i poziomu wilgotności na polach znajdujących się na farmie badawczej o powierzchni 2800 akrów w stanie Maryland. Czujniki mierzą temperaturę, wilgotność, kwasowość i poziom wody w glebie. Stacja pogodowa rejestruje temperaturę powietrza, opady i prędkość wiatru, a ciągnik wyposażony w czujniki rejestruje z kolei wysokość, biomasę i „zazielenienie” upraw, czyli wskaźnik zdrowotności roślin. Jeśli projekt się powiedzie, rolnicy będą mogli przeglądać dane generowane przez FarmBeats w czasie rzeczywistym, co może im pomóc w udoskonaleniu metod uprawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem system zostanie następnie przetestowany na ponad 200 gospodarstwach w całym kraju.

Czy takie projekty mają sens? Jak najbardziej. Podobne rozwiązanie w Indiach pomogło rolnikom uzyskać o 30 % wyższe plony orzeszków ziemnych z hektara, dostarczając informacji na temat przygotowania gruntu, nawożenia i wybierania dat siewu.

Co więcej, dzięki połączeniu AI i automatyzacji w rolnictwie można na bieżąco monitorować stan upraw, szybciej wykrywać choroby zwierząt gospodarskich, programować nawadnianie pól i żywienie stada, a co za tym idzie – zmniejszyć zużycie wody, nawozów i pestycydów.

 

EMISJA CO2 i POWIETRZE

W Chinach projekt IBM pod nazwą Green Horizon wykorzystuje system sztucznej inteligencji, który może prognozować zanieczyszczenie powietrza, śledzić jego źródła i opracowywać potencjalne strategie radzenia sobie z nim. Może na przykład określić, czy skuteczniejsze byłoby ograniczenie liczby kierowców czy zamknięcie niektórych elektrowni w celu zmniejszenia zanieczyszczenia na określonym obszarze.

W raporcie „Jak sztuczna inteligencja może zapewnić zrównoważoną przyszłość?” (How AI can enable a sustainable future?), który jest wspólnym dziełem firm Microsoft i PwC oszacowano, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do zastosowań środowiskowych może zwiększyć globalny PKB o 3,1 – 4,4%, a jednocześnie zmniejszyć globalne emisje gazów cieplarnianych o około 1,5 – 4,0% do 2030 r. Jak przewidują twórcy w raporcie: korzyści z produktywności aplikacji AI w czterech kluczowych sektorach, takich jak rolnictwo, energetyka, transport i gospodarka wodna, mogą wygenerować ogólny wzrost gospodarczy, przynosząc potencjalny zysk w wysokości 3,6 – 5,2 bln dolarów. Jednocześnie szerokie zastosowania AI mogą przyspieszyć przejście do świata niskoemisyjnego, zmniejszając światową emisję gazów cieplarnianych o 0,9 – 2,4 gigaton, co odpowiada rocznym emisjom Australii, Kanady i Japonii łącznie w 2030 r.

 

                                                    źródło grafiki: www.forbes.com 

Bardzo cieszy mnie fakt, że „machine learning” oraz AI dynamicznie rozwija się, by jeszcze lepiej chronić ginące gatunki zwierząt, pomagać dokładniej segregować śmieci, zarządzać energią, zanieczyszczeniami wody czy powietrza. To daje nadzieję, że w dobie rewolucji technologicznej myślimy także o planecie.

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką sztucznej inteligencji w kontekście środowiska, polecam lekturę raportu Microsoft i PwC, który wcześniej wspomniałem [do przeczytania TUTAJ] oraz raportu Światowego Forum Ekonomicznego pt. „Wykorzystanie sztucznej inteligencji dla Ziemi” (Harnessing Artificial Intelligence for the Earth) [do ściągnięcia TUTAJ ]

W szerszym ujęciu zastosowania AI w biznesie warto przejrzeć opracowanie „AI. Wyzwania i konsekwencje” autorstwa Infuture Institute i Natalii Hatalskiej [TUTAJ].

Jestem bardzo ciekaw Waszych spostrzeżeń w tym temacie.

Piszcie, komentujcie, pytajcie!

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca
🇵🇱Pamiętacie utwór "Polska" Kultu? Kazik śpiewa tam o dworcu w Kutnie, tak brzydkim, że aż pękają oczy. Dziś dworzec w Kutnie jest po remoncie, ale przypominam sobie ten utwór, gdy przejeżdzam "ulicą" Obornicką w Poznaniu - naprawdę nie polecam tego miejsca. Tu pękają oczy. 🫣🫣
To miks reklamozy wszechogarniającej, złej nawierzchni i poczucia, że ktoś zaraz wyskoczy Ci pod koła, albo dojdzie do stłuczki. Koszmar. 🤬🤯
Ale ja nie tylko o Obornickiej. Choć o niej także. Niedawno weszła w życie poznańska uchwała krajobrazowa! Nareszcie!
Z centrum znikną billboardy, reklamy zainstalowane bez wymaganych pozwoleń i niezgodnie z zapisami uchwały muszą zostać rozebrane, inaczej firmy reklamowe powinny liczyć się z dotkliwymi karami. Miasto podzielono na cztery obszary, w każdym obowiązują trochę inne zasady, ale wielkie powierzchnie mają zniknąć z centrum. 🙌🏼 
Z tego co widzę, wspomniana Obornicka podchodzi pod obszar zurbanizowany, więc tutaj billboardy będą mogły stać, ale... tylko te legalne. Ciekawy jestem jak zmieni się ten wstydliwy zakątek miasta! 
fot. gazeta.pl
🇬🇧The Poznań landscape resolution has recently entered into force! At last!
Billboards will disappear from the centre, advertisements installed without the required permits and contrary to the provisions of the resolution must be removed, otherwise advertising companies should expect severe penalties. The city is divided into four areas, each with slightly different rules, but large areas are to disappear from the center. 🙌🏼
#poznan #miasto #smartcity #teklamoza #ump
🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina n 🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina na Ukrainę. To był ciężki rok dla Ukrainców i Ukrainek. 💔
Po roku wojny Eurobarometr przeprowadził badania nastrojów wśród obywateli UE. Wynika z nich, że 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc.
Mamy tu też zielony, dobry news: jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.
Wolna Ukraina bez Putina!
🇺🇦 It's been over a year since Putin's aggression against Ukraine. It was a hard year for Ukrainian men and women. 💔
🗣After a year of war, Eurobarometer surveyed the mood among EU citizens. The results show that 91% of of those surveyed support the provision of humanitarian aid, and 88 percent the reception by the EU of people fleeing war. 77 percent support financial support for Ukraine. respondents, and for economic sanctions imposed on Russia - 74 percent.
💚🌱 We also have green, good news here: an even higher percentage (86%) of Europeans believe that the EU should support the green transformation through large investments in renewable energy sources (RES). A similar percentage of people believe that the right direction is to increase the energy efficiency of buildings or transport.
Free Ukraine without Putin!
#wolnaukraina #zielonaenergia #OZE
🇵🇱To jest naprawdę wdzięczny projekt! ⚽️🏀
Hala sportowo-widowiskowa w Nowej Soli czeka już tylko na otwarcie. Wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle na wysokim poziomie.  Duma! #WPIP 
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu zlokalizowanego przy ul. Gimnazjalnej to prawie 3,9 tys. m kw. Widownia mieści 800 stałych miejsc, ale w przypadku niektórych imprez liczba widzów może wzrosnąć do 1500 osób.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
Hala przystosowana jest to odgrywania meczy siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz koncertów, kabaretów i innych kulturalno-rozrywkowych wydarzeń. 
Hala jest połączona z nowym basenem. 
🇬🇧This is a really grateful project!🏀⚽️
The sports and entertainment hall in Nowa Sól is just waiting to be opened. We did our job, as usual, at a high level. Pride! #WPIP❤️
The total usable area of the facility is almost 3.9 thousand square meters. sq m. The auditorium has 800 permanent seats, but for some events the number of guests can increase to 1,500 people.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
The hall is adapted to play volleyball, basketball, football and handball matches as well as concerts, cabarets and other cultural and entertainment events.
The hall is connected to the new swimming pool.
#nowasol #wpip #sport #lubuskie #halasportowa 
Fot. M. Kapała/ Gazeta Lubuska
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności