Od zeszłego roku zacząłem intensywniej i regularniej słuchać podcastów i vlogów. W dobie pandemii ciężko spotykać się i wymieniać informacjami, dlatego poszukałem w Internecie źródeł o nowych rozwiązaniach, trendach i pomysłach. Teraz w każdej wolnej chwili chłonę nową wiedzę przez uszy. Postanowiłem podzielić się z Wami audycjami, które mnie naprawdę inspirują!
Podcasterzy i youtuberzy to bogata platforma informacji. Spośród tych, których do tej pory przesłuchałem wybrałem dziesięć, w mojej opinii, najciekawszych. Jedne poruszają tematy związane z nowymi technologiami i smart rozwiązaniami, zwłaszcza ciekawią mnie te w kontekście ich wpływu na nasze życie. W kolejnych słucham o problemach miast i mieszkańców, a dokładniej o tym, jakie mądre rozwiązania czy inicjatywy wdrażają włodarze miast, które uważam, że warto naśladować. Trzecia tematyka, która mnie osobiście interesuje to kierunki rozwoju budownictwa, urbanistyka i architektura.
Poniżej lista TOP10 – kolejność jest przypadkowa, ale za to podzielona tematycznie. Przyjemnej lektury i czekam na Wasze komentarze!
#DLA MIŁOŚNIKÓW TECHNOLOGII
- Smart rzeczy
Jeśli interesujesz się IoT, sztuczną inteligencją, maintains i przemysłem 4.0, smart budynkami i smart asystentami – warto zajrzeć na podcast Marcina Sikorskiego. Choć autor nie publikuje regularnie, to lubię jego audycje przede wszystkim za przystępny język i formułę, gdzie omawia nie tylko, co czym jest, ale ile to też kosztuje (wiadomo, jestem biznesmanem). Wspomina o tym, że firmy niejednokrotnie boją się smart technologii, podobnie jak Polacy, jako użytkownicy. A szkoda, bo mając o nich wiedzę nie tylko możemy zyskać, ale też nie stracić – za przykład może tu posłużyć deepfake, czyli manipulowanie obrazem oraz odbiorcami.
Autor podcastu jest pasjonatem nowości, jak ja, a do tego prawdziwym ekspertem i popularyzatorem w obszarze IoT. Jego półgodzinne odcinki „połknąłem” z przyjemnością.
- Future 4.0
Krzysztof Radzikowski to kolejny twórca podcastów, specjalizujący się w tematyce nowych technologii, tym razem jednak ukierunkowanych na motoryzację, a konkretniej na car- sharing, samochody i hulajnogi elektryczne, rowery miejskie czy pojazdy autonomiczne [przy okazji polecam mój blogowy artykuł na ten TEMAT]. Ta tematyka była mi bliska zanim pojawiły się audycje Krzysztofa. Obecnie śledzę je jako jedno ze źródeł ciekawostek z tego obszaru.
Autor w swych odcinkach porusza także innego rodzaju zagadnienia – z uśmiechem na ustach wysłuchałem jego audycji o sklepie Amazon Go, bo również o nim przeczytacie na moim blogu.
Audycje są krótkie, mniej więcej 10 minutowe, koncertując się na smaczkach na temat omawianego produktu, co mnie akurat odpowiada.
https://krzysztofradzikowski.com/
- Kuba Klawiter i TechWeek
O tym yotuberze wspomniał mi mój syn i cieszę się bardzo. Kuba Klawiter kiedyś prowadził magazyn “Tester” w TV4 (nie oglądałem), a teraz – własny kanał na Youtube TechWeek (ponad 800.000 subskrypcji!). Jako pasjonat różnego rodzaju gadżetów i nowinek technologicznych, na wizji testuje i recenzuje najróżniejsze produkty z Polski oraz zagranicy.
Spośród mnóstwa nagrań na jego kanale obejrzałem te o testach dronów, elektrycznych hulajnóg i oczyszczaczy powietrza. Pewnie nie wszystkie, bo Kuba nagrywa ich mnóstwo, ale przy każdym uśmiałem się i dowiedziałem wielu ciekawostek.
Jego odcinki prowadzone z humorem i ogromnym dystansem do omawianych produktów, cenię za obszerną, specjalistyczną wiedzę i wnikliwość analizy. Jak dla mnie videoblog Kuby to nie tylko inspiracja, ale i relaksacja. Polecam!
https://www.youtube.com/channel/UCLr4hMhk_2KE0GUBSBrspGA/featured
- This Week in Tech
Jeśli mam więcej wolnego czasu z chęcią słucham podcastu w języku angielskim prowadzonego przez Leo Laporte. To obszerne, bo tygodniowe, jak sama nazwa wskazuje, podsumowanie ze świata technologii. Audycje trwają 2 godziny, czasem dłużej, ale warto, bo jesteśmy w stanie naprawdę usłyszeć o najnowszych trendach w zaawansowanych technologiach. Ciekawe tematy i ciekawi goście.
https://twit.tv/shows/this-week-in-tech
#DLA MIŁOŚNIKÓW MIAST
- Miasto jest nasze
To nazwa podcastu a zarazem stowarzyszenia, które go prowadzi. Większość z odcinków dotyczy Warszawy, w której ten ruch miejski działa. Piszą o sobie: Jako mieszkańcy Warszawy chcemy miasta dostępnego, przyjaznego i sprawiedliwego. Czyli według mnie miasta szczęśliwego albo – wg Charlesa Montgomerego – życzliwego. I fajnie! Lubię młodych, aktywnych ludzi, którym idee związane z zrównoważonym rozwojem, w tym poszanowaniem przyrody i zrozumieniem potrzeb mieszkańców nie są obce.
Ich audycje traktują o wszystkim, co dotyczy miasta i mieszkańców: od pieszych i transportu/logistyki, poprzez budowanie nowych mieszkań, po zieleń i kryzys klimatyczny.
Ja z przyjemnością wysłuchałem podcastu o smart city i Paryżu, ale wszystkie są godne uwagi.
- Międzymiastowo
Całkiem przez przypadek (a może i nie?) natknąłem się na podcast realizowany przez zespół miejski Klubu Jagiellońskiego, z czego bardzo się cieszę! To ciekawe audycje o takich problemach miast, jak chaos przestrzenny, smog, wszechobecna betonoza, brak dostosowania przestrzeni do osób z niepełnosprawnościami, depopulacji, grożących nam blackoutach, czyli słowem, wszystkie tematy, które poruszyłem na swoim blogu, a nawet więcej! Brawo, brawo. W odcinkach słychać pasję i zaangażowanie młodych prowadzących, którzy przy współudziale ekspertów omawiają wyzwania miast XXI wieku.
Mimo, że podcast Międzymiastowo wystartował dopiero w marcu 2020 r. na kanale poruszono tyle wątków, że nie byłem jeszcze w stanie wszystkich wysłuchać. Ale do tej pory najbardziej przypadł mi do gustu 50. odcinek pt. „Bazylea, Gdańsk, Kraków, Rotterdam, Budapeszt – ruszamy w podróż po miastach ze słuchaczami”.
- Urbcast
Podglądaniem miast i ciekawych rozwiązań miejskich zajmuje się w swoim podcaście Marcin Żebrowski – projektant-urbanista, który mieszka obecnie w Kopenhadze. Wraz z zaproszonymi do audycji gośćmi z Polski i z zagranicy (niektóre odcinki są anglojęzyczne) analizuje tematy związane z rozwojem miast, rewitalizacją, suburbanizacją, gentryfikacją, transportem, a także problemy mieszkańców natury socjologiczno-społecznej (cohousing), zdrowotnej (smog) oraz ekologicznej (marnowanie żywności).
Dlaczego warto słuchać tego podcastu? Odnalazłem w nim bardzo dużo wartościowych treści, popularyzujących tematykę urbanistyczno-miejską, zwłaszcza ze spojrzeniem ekspertów z innych krajów. Gorąco polecam.
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8xY2U0MjdhMC9wb2RjYXN0L3Jzcw==
#DLA MIŁOŚNIKÓW ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA
- Architektura Powinna
Miasto to w większości budynki, a że biznesowo działam również w branży budowlanej to te tematy są mi jak najbardziej bliskie. Podcast „Architektura Powinna” prowadzi Klaudia Lachcik, architektka zawodowo związana z Warszawą i Amsterdamem. W ramach swoich audycji rozmawia z interesującymi osobami związanymi z architekturą, urbanistyką i gospodarką przestrzenną. Mojemu uchu i sercu do tej pory najbardziej przypadł odcinek (z wiadomych względów) pt. „Jak się projektuje miasto przyszłości”?
- Podcast budowlany
Kobiety stanowią mniejszość w branży budowlanej, dlatego zwróciłem uwagę na Podcast Budowlany tworzony przez dwie kobiety z tytułem mgr inż. budownictwa: Ewę Matuszak, która jest autorką bloga „Baba z budowy” oraz z Annę Żmudę z CONCRETniE na Budowie. Przewrotna nazwa bloga i spojrzenie kobiecym okiem na „męski świat” to cechy charakterystyczne odcinków obu Pań. Audycje podcastowe poruszają głównie kwestie techniczne, ale znaleźć można te również te traktujące o trendach, jak odcinek, który osobiście polecam pt. „Kierunki rozwoju budownictwa”.
https://open.spotify.com/episode/1JHjtj9oEM1DVh1lYKnEKO
- Architecture is a good idea
Ostatni na mojej liście jest kanał Youtube prowadzony przez dwóch architektów: Radosława Gajdę – autora opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury i użyteczności publicznej oraz Natalię Szcześniak, autorkę i współautorkę opracowań projektowych budynków i wnętrz mieszkalnych.
Odcinki tego video bloga o wartościowej architekturze, interesujących rozwiązaniach konstrukcyjnych, mieście i jego przestrzeni są wciągające, bardzo rzeczowe i prowadzone z humorem (takie połączenie lubię najbardziej!).
Moją uwagę przykuł odcinek na temat koncepcji miasta 15-minutowego oraz jak pandemia zmieni znane nam metropolie. Przyznaję, że dopiero odkryłem tego vloga, a już jego oglądanie mocno mnie wciągnęło!
https://www.youtube.com/channel/UCFgktyAQdfcHmIbubYPCnHQ/featured
A Ty jakich podcastów słuchasz? Jakie byś mi polecił_a?