Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATAEkologiaPandemiaTrendy

Człowiek w wymagających warunkach, czyli kilka nowych megatrendów

Dariusz Stasik

1 czerwca 2023

Czytanie raportów z megatrendami jest świetnym sposobem na zresetowanie swoich wglądów dotyczących rzeczywistości (wymaga to pokory, wiem!), na szersze spojrzenie na świat i jego analizę. Lubię czasami się „mentalnie odświeżyć”, więc śledzę trendy z przyjemnością. Zaglądam do raportu infuture.instytut i wybieram kilka z nich, które mnie zatrzymały.

Przyznaję, rozpoczynając czytanie mapy trendów na pierwszy rzut oka, nazwy niektórych z nich przerzucają mnie do serialu Black Mirror czy choćby Rok za rokiem (oba polecam!). Zahaczają mnie np. Prawa istot pozaludzkich i to w perspektywie krótkoterminowej, czyli 1-5 lat. Jak to? Prawa istot pozaludzkich? Czyżbyśmy spodziewali się najazdu obcych i chcieli nadawać im prawa? Nie, to ciągle nie Black Mirror, po prostu to trend, który już obserwuję, nadawanie praw rzekom, drzewom, lasom – wszyscy to znamy, prawda? Złapałem się na mocnym wybieganiu w przyszłość.

Kolejny trend, który mnie zahaczył to Internet Istot (Internet of beings). Pomyślałem: chyba Internet rzeczy (Internet of Things, IoT)? Który to jest mi dość bliski i mam z nim do czynienia w pracy i życiu. I znów wszystko stało się jasne, to nie błąd w raporcie tylko trend, który już jest widoczny: „koncepcja Internet od Beings uwzględnia też podłączenie do internetu organizmów żywych i nieożywionych w celu zbierania i analizy danych (parametry życiowe człowieka, zwierząt, emisja Co2, stan wody, powietrza, etc.) i podejmowania adekwatnych działań.” Bardzo ciekawe, bo pierwsze moje skojarzenie poszło do zegarków liczących kroki i oczywiście do systemu, który monitoruje obecność Co2 w Save the planet i WPIP. Jestem ciekawy jak ten trend się rozwinie i co jeszcze będziemy monitorować.

A teraz kilka obiecanych trendów, które jeszcze mocniej przykuły moją uwagę i które przedstawię:

  1. Pokolenie Zalpha

Dla porządku przypomnę rozkład pokoleń. Baby Boomers to osoby urodzone w latach 1946-64 (około, bo znajduję różne daty), Generacja X to osoby około 40-letnie, Millenialsi to dzisiejsi 30-latkowie, Generacja Z to osoby urodzone w latach 1995-2012, pokolenie Alpha to dzisiejsi kilku i kilkunastolatkowie. A mikropokolenie Zaplha?

Jak czytam w raporcie infuture.instytut: „Zalpha to mikropokolenie na styku dwóch najmłodszych generacji (Alpha i Z). Zdefiniowane zostało przez dwa występujące blisko po sobie wydarzenia: pandemię COVID-19 oraz wojnę na Ukrainie. W przypadku tej generacji proces formułowania się tożsamości zdecydowanie różni się od tego, który miał miejsce we wcześniejszych dekadach i pokoleniach. Można powiedzieć, że to mikropokolenie uczestniczy w wielkim eksperymencie społecznym, bo musi zdefiniować siebie w zdigitalizowanym świecie polikryzysów.” Bardzo ciekawe! Specyficzne momenty, wszelkie dziejowe „czarne łabędzie” zostawiają w pokoleniach pewien rys, a pandemia i wojna następujące po sobie w odstępie dwóch lat to naprawdę duża „rysa” na młodych ludziach. 

  1. Antytech, walka o technosuwerenność i digitalizacja konfliktów

Mocne trendy, które będą się rozwijały. Mamy tutaj do czynienia z pomieszczeniem w człowieku silnego wpływu nowoczesnych technologii i świata cyfrowego. Widzimy u siebie, ale chyba szczególnie mocno u młodych osób, uzależnienie od elektroniki i emocji jakie wywołuje. Kciuki młodszych osób zaczynają wyglądać i ruszać się inaczej niż starszych. Mamy wobec tego sprzeciw! Jeśli zaczynamy zauważać negatywny wpływ elektroniki na nasz sen, zdrowie, relacje, wydajność to chcemy to zatrzymać, ograniczyć, odciąć, ale czy to jeszcze możliwe? Trend zwany antytech to opór wobec dużych firm technologicznych i ich wpływu na funkcjonowanie całych społeczeństw. Ciekawym przykładem są inicjatywy, np. taka:

 

Antytech silnie łączy się z innym trendem, czyli walką o technosuwerenność. To obawa i zagrożenie, które przejawia się w moim odczuciu w braku zaufania do państwa i jego możliwości ochrony obywateli przed rywalizującymi między sobą spółkami technologicznymi. Walka o kontrolę nad cyberprzestrzenią, to walka o bezpieczeństwo, o zatrzymanie dezinformacji, fakenewsów.

Za walką o technosuwerenność w kolejce ustawia się digitalizacja konfliktów. Doskonale znamy doniesienia o niebezpieczeństwie pogłębiania podziałów politycznych, społecznych i światopoglądowych w social mediach, o eskalacji konfliktów. Oczywiście mamy tu też drugą stronę medalu, bo znajdziemy mnóstwo przykładów pięknych akcji społecznych, których bez social mediów po prostu by nie było. Wszystko ma jednak swoją cenę.

  1. Gospodarka kwantowa

Istnieją już algorytmy kwantowe umiejące rozwiązywać pewne problemy obliczeniowe szybciej niż najlepsze opublikowane algorytmy klasyczne. Algorytmy kwantowe rozwiązują problemy optymalizacyjne w takich obszarach jak transport, logistyka, finanse czy medycyna.

Obliczenia kwantowe stosuje się obecnie również między innymi do symulacji pewnych procesów chemicznych, co może przyczynić się do powstania nowych materiałów lub lekarstw.

Trwają już prace nad nowymi metodami kryptograficznymi odpornymi na ataki kwantowe.

Przewiduje się, że w ciągu 10 lat obliczenia kwantowe zmienią świat usług finansowych. Czy komputery kwantowe zmienią nasz świat? Tego nie wiemy. Wiem natomiast, że świat kwantowy ma przed sobą dużo zagadek i pięknie wymyka się zerojedynkowym odpowiedziom, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni. Będzie ciekawie!

  1. Bioarchitektura i biomateriały

Te dwa trendy bardzo mnie cieszą!  Projektowanie zgodne z naturą, projektowanie ekologiczne i zrównoważone, to coś, co od dawna mnie zajmuje. Ten trend to oczywiście nie tylko projektowanie budynków, to takie zorganizowanie życia wokół, aby było jak najbardziej przyjazne środowisku i człowiekowi, to więc także komunikacja, transport, pomysły na uprawę żywności, spędzanie wolnego czasu i life style.

Louisville Waterfront Botanical Gardens

TUTAJ i TUTAJ moje artykuły na temat bioarchitektury.

Zapraszam Was do śledzenia całej mapy tendów!

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱W Niemczech w Heidelbergu powstaje najwię 🇵🇱W Niemczech w Heidelbergu powstaje największy w Europie budynek wydrukowany dzięki drukarkom 3D. Powstaje szybciej niż w przypadku tradycyjnej budowy.🦺🚧⚙️
Specjalnie w tym celu wykorzystano ogromne drukarki, a całość prac ma trwać zaledwie 6 dni. 
Inwestorem jest lokalna firma Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, która świadczy usługi przechowywania danych w chmurze. Z racji specyfiki obiektu projektanci mogli zrezygnować z projektowania okien – serwerownia ich nie potrzebuje.
Aby nie było aż tak surowo postawiono na nasadzenia zieleni, które z biegiem lat pokryją budynek pnączami.
To największy tego typu obiekt w Europie. Budynek będzie mieć powierzchnię 600 m kw., jego długość wyniesie 54 metry, szerokość – 11 a wysokość 9 metrów. 
Czy ktoś wie, czy budynek już powstał?
źródło: whitemad
🇬🇧In Heidelberg, Germany, the largest building in Europe printed using 3D printers is being built. It is built faster than in the case of traditional construction.🦺⚙️🚧
Huge printers were used especially for this purpose, and the entire work will take only 6 days. 🧐
The investor is the local company Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, which provides cloud data storage services. Due to the specific nature of the facility, the designers could refrain from designing windows - the server room does not need them.
To avoid being so strict, greenery was planted, which over the years will cover the building with vines.
It is the largest facility of this type in Europe. The building will have an area of 600 square meters, its length will be 54 meters, its width will be 11 meters and its height will be 9 meters. 🏚
Does anyone know if the building has already been built?
source: whitemad
#3dbuilding #3dprinting #architecture #buildings
🇵🇱Dach chłodny czy zielony? 🏬🏡Dyskus 🇵🇱Dach chłodny czy zielony? 
🏬🏡Dyskusja czym pokrywać dachy trwa. Zwłaszcza w miejscach narażonych na upały. Zarówno dachy obsadzone roślinami, jak i te pokryte białą farbą bardzo pomagają w schładzaniu miast. Cool roof odbija aż 80 do 90 proc. światła, podczas gdy klasyczne dachy taką ilość ciepła słonecznego absorbują. 
Zainstalowane na dużą skalę zielone dachy wzbogacają jednak przestrzeń zieloną metropolii, a co za tym idzie, zapewniają siedlisko roślin i owadów w obszarach miejskich.  Dodatkowo, usuwając zanieczyszczenia gazowe i cząstki stałe zawieszone w powietrzu, rośliny poprawiają jego jakość. Z drugiej strony, „chłodne dachy” nie wymagają podlewania i kosztują mniej niż zielone – zarówno jeśli chodzi o ich instalację, jak i utrzymanie.  Zielone dachy zwiększają za to wilgotność powietrza: para wodna uwalniana jest, gdy rośliny są podlewane.
Z kolei z obliczeń naukowców z University of Notre Dame wynika, że zazielenianie dachów obniża temperaturę o 7 – 8 st. Celsjusza (pomiary te dotyczą centrum Chicago) i co ważne efekt rozprzestrzenia się daleko poza dach. 
Trudny wybór. Co robić malować czy sadzić❓
🇬🇧Cool or green roof? 🏢🏛🏬
The discussion on what to cover roofs continues. Especially in places exposed to heat. Both roofs planted with plants and those covered with white paint help a lot in cooling cities. A cool roof reflects as much as 80 to 90 percent. light, while classic roofs absorb this amount of solar heat.🫣
However, green roofs installed on a large scale enrich the green space of the metropolis and, therefore, provide
habitat for plants and insects in urban areas. 💚🐝 Additionally, by removing gaseous pollutants and solid particles suspended in the air, plants improve its quality. On the other hand, "cool roofs" do not require watering and cost less than green roofs - both in terms of installation and maintenance. 💰 Green roofs increase air humidity: water vapor is released when plants are watered.
A difficult choice. What to do, paint or plant?
source: greenbook
photo: info.pl
🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwr 🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwróciły moją uwagę. Zapraszam do lektury artykułu na moim blogu!
Świat naprawdę pędzi, tyle Wam zdradzę! 😀
🇬🇧I'm looking at a few trends that caught my attention. I invite you to read the article on my blog!
The world is really rushing, that's all I'll tell you!😃
 Link w bio!
#megatrend #bioarchitecture #quantum
🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksu 🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksuje. 💚
Architektura regenracyjna – słyszeliście o niej?
Promują ją architekci z japońskiej pracowni Tono, których ideą jest takie budowanie, które wesprze i poprawi środowisko.
Flagowy projekt pracowni Tono  nazywa się Sumu.
Projekt jest zlokalizowany na wyspie Yakushima. To niewielkie osiedle mieszkaniowe otoczone górami i rzeką, która wpada do oceanu. Raj. 🌳
Domy są wybudowane z drewna z dominujących na wyspie japońskich drzew cedrowych.🙌🏼
Projektanci na rosnącej w glebie grzybni, która jest naturalną siecią komunikacyjną między korzeniami drzew. Aby ją wesprzeć projektanci zwęglone kłody zakopali pod fundamentami domów. Dodatkowy węgiel sprzyja wzrostowi grzybni, a w zamian grzybnia wzmacnia wzrost korzeni drzew pod budynkami, dodając im dodatkowe wsparcie. 🙌🏼
Budynki zostały również rozsządnie rozmieszczone, aby zmaksymalizować korzyści płynące z pobliskiej wody i ciągłego przepływu powietrza. Wspaniałe! 💚
🇯🇵 Just looking at these photos relaxes me. 💚
Regenerative architecture - have you heard of it?
It is promoted by architects from the Japanese studio Tono, whose idea is to build in such a way that will support and improve the environment.
Tono's flagship project is called Sumu.
The project is located on the island of Yakushima. It is a small housing estate surrounded by mountains and a river that flows into the ocean. Paradise. 🌳
The houses are built of wood from Japanese cedar trees that dominate the island.🙌🏼
Designers on the mycelium growing in the soil, which is a natural communication network between tree roots. To support it, designers buried charred logs under the foundations of houses. The extra carbon promotes the growth of mycelium, and in return the mycelium enhances the growth of tree roots under buildings, giving them extra support. 🙌🏼
The buildings were also placed judiciously to maximize the benefits of nearby water and continuous airflow. Excellent! 💚
źródło i fot. miasto2077 i To-no.me
🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w 🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w wyborach prezydenckich w Brazylii w styczniu tego roku wiele zmieniło w rzezi (nie bójmy się tego słowa!) Amazonii.  Kadencja poprzedniego prezydenta Jaira Bolsonaro zapisała się w historii kraju jako czas wyjątkowo bezwzględny dla lasów deszczowych. 
Wylesianie jest w dużej mierze nielegalne, a prezydent Bolsonaro pozwolił sektorowi rolnemu działać w zasadzie bez ograniczeń. Ale koniec z tym!
Nowy prezydent ukrócił wylesianie i w lipcu spadło ono o 66% w porównaniu do zeszłego roku i tym samym osiągnęło najniższy poziom od 2017. Tak więc mamy progres i trzymam kciuki za dalszą ochronę „płuc Ziemi”.
🇬🇧Luiz Inácio Lula da Silva's victory in Brazil's presidential election in January this year has made a big difference to Amazon deforestation. The policy of the previous president Jair Bolsonaro went down in the history of the country as an exceptionally ruthless time for the rainforests.
Deforestation is largely illegal, and President Bolsonaro has allowed the agricultural sector to operate virtually unhindered. But that's over!
The new president has curbed deforestation and in July it fell by 66% compared to last year and thus reached the lowest level since 2017. So we have progress and I keep my fingers crossed for further protection of the "lungs of the Earth".
#amazonia #green #brazil #rainforest
🇵🇱Budynek przyjazny dla… jerzyków? 🐧🪶🪹
A czemu nie!
W Wielkiej Brytanii spadająca liczba tych pożytecznych ptaków popchnęła ekologów i inwestorów do zrealizowania tego pomysłu: cegła pusta w środku to idealne schronienie dla tych ptaków, a już 3-4 cegły zainstalowane w całym budynku podnoszą go do rangi przyjaznego dla jerzyków. 
Genialne i, kurcze, jakie prestiżowe! 
Muszę przydać, że Anglicy naprawdę wzięli sobie do serca dobro jerzyków - w Brighton każdy budynek musi mieć domki lub cegły dla jerzyków.
 Do Polski jerzyki przylatują z Afryki na ok 3 miesiące, na pewno widzieliście ich domki na ścianach budynków, niestety jest ich wciąż za mało. Poznań w kwietniu miał się zająć sprawą jerzyków w kontekście termomodernizacji, niestety nie wiem na czym stanęło. Jeśli ktoś z Was wie, proszę o komentarz.
🇬🇧A building friendly to… swifts? 🪺🐧
why not!
In the UK, the declining numbers of these beneficial birds has pushed environmentalists and investors to realize this idea: a hollow brick is the perfect shelter for these birds, and just 3-4 bricks installed throughout the building make it Swift-friendly.
Brilliant and how prestigious! 💚
I must add that the English really took the welfare of swifts to heart - in Brighton every building must have cottages or bricks for swifts.
#ekobudownictwo, #ekologia #ptaki #jerzyki
🇵🇱🐸🐛🪲☘️Ciekawa akcja promująca 🇵🇱🐸🐛🪲☘️Ciekawa akcja promująca miejskie ogrodnictwo w Antwerpii. W ramach Buurt in Bloom czyli Dzielnicy w Kwiatach tramwaj kursujący na jednej z bardziej popularnych linii w mieście został wypełniony roślinnością. 
Celem jest zainspirowanie mieszkańców do spróbowania własnych sił w ogrodnictwie i zaangażowanie się w tworzenie bardziej zielonego otoczenia. 
👩🏼👩🏼‍🦰👦🏻👨🏽‍🦳
W tramwaju podróżuje wolontariuszka, która podpowiada, jak można zazielenić swoją okolicę, informuje o bezpłatnych ogrodach elewacyjnych, zielonych girlandach i drzewkach oraz beczkach na deszczówkę, które zapewnia lub współfinansuje miasto. 
Miasto wzięło na siebie trudniejsze sporo, bo zapewnia też prace infrastrukturalne, takie jak np. rozkuwanie chodników, tak aby uwolnić ziemię pod nasadzenie. Mieszkańcy będą odpowiedzialni za utrzymanie roślin i zieleni. W Belgii pomysł wypalił i jest to już jego druga odsłona. 
Mnie na początku wydawało się to trochę „zbyt chwytliwe marketingowo” ale po dłuższym namyśle, uważam że ma to sens! 
Dajcie znać, co sądzicie!
🇬🇧🪲🐸🐛🌳 An interesting action promoting urban gardening in Antwerp. As part of Buurt in Bloom, i.e. the District in Flowers, the tram running on one of the most popular lines in the city was filled with vegetation.
The goal is to inspire residents to try their hand at gardening and get involved in creating a greener environment.👩🏻👨👨🏼‍🦳🧔🏻‍♂️
A volunteer travels in the tram, who advises on how to green your neighborhood, informs you about free facade gardens, green garlands and trees, as well as rainwater barrels, which are provided or co-financed by the city.
The city took on a lot more difficult, because it also provides infrastructural works, such as digging pavements to free up land for planting. Residents will be responsible for maintaining plants and greenery. In Belgium, the idea worked out and this is its second edition.✊
At first it seemed a bit "too catchy in terms of marketing" but now I think it makes sense!
Let me know what you think!
Photo: District Antwerpen
🇵🇱W Niemczech w Heidelbergu powstaje najwię 🇵🇱W Niemczech w Heidelbergu powstaje największy w Europie budynek wydrukowany dzięki drukarkom 3D. Powstaje szybciej niż w przypadku tradycyjnej budowy.🦺🚧⚙️
Specjalnie w tym celu wykorzystano ogromne drukarki, a całość prac ma trwać zaledwie 6 dni. 
Inwestorem jest lokalna firma Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, która świadczy usługi przechowywania danych w chmurze. Z racji specyfiki obiektu projektanci mogli zrezygnować z projektowania okien – serwerownia ich nie potrzebuje.
Aby nie było aż tak surowo postawiono na nasadzenia zieleni, które z biegiem lat pokryją budynek pnączami.
To największy tego typu obiekt w Europie. Budynek będzie mieć powierzchnię 600 m kw., jego długość wyniesie 54 metry, szerokość – 11 a wysokość 9 metrów. 
Czy ktoś wie, czy budynek już powstał?
źródło: whitemad
🇬🇧In Heidelberg, Germany, the largest building in Europe printed using 3D printers is being built. It is built faster than in the case of traditional construction.🦺⚙️🚧
Huge printers were used especially for this purpose, and the entire work will take only 6 days. 🧐
The investor is the local company Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, which provides cloud data storage services. Due to the specific nature of the facility, the designers could refrain from designing windows - the server room does not need them.
To avoid being so strict, greenery was planted, which over the years will cover the building with vines.
It is the largest facility of this type in Europe. The building will have an area of 600 square meters, its length will be 54 meters, its width will be 11 meters and its height will be 9 meters. 🏚
Does anyone know if the building has already been built?
source: whitemad
#3dbuilding #3dprinting #architecture #buildings
🇵🇱Dach chłodny czy zielony? 🏬🏡Dyskus 🇵🇱Dach chłodny czy zielony? 
🏬🏡Dyskusja czym pokrywać dachy trwa. Zwłaszcza w miejscach narażonych na upały. Zarówno dachy obsadzone roślinami, jak i te pokryte białą farbą bardzo pomagają w schładzaniu miast. Cool roof odbija aż 80 do 90 proc. światła, podczas gdy klasyczne dachy taką ilość ciepła słonecznego absorbują. 
Zainstalowane na dużą skalę zielone dachy wzbogacają jednak przestrzeń zieloną metropolii, a co za tym idzie, zapewniają siedlisko roślin i owadów w obszarach miejskich.  Dodatkowo, usuwając zanieczyszczenia gazowe i cząstki stałe zawieszone w powietrzu, rośliny poprawiają jego jakość. Z drugiej strony, „chłodne dachy” nie wymagają podlewania i kosztują mniej niż zielone – zarówno jeśli chodzi o ich instalację, jak i utrzymanie.  Zielone dachy zwiększają za to wilgotność powietrza: para wodna uwalniana jest, gdy rośliny są podlewane.
Z kolei z obliczeń naukowców z University of Notre Dame wynika, że zazielenianie dachów obniża temperaturę o 7 – 8 st. Celsjusza (pomiary te dotyczą centrum Chicago) i co ważne efekt rozprzestrzenia się daleko poza dach. 
Trudny wybór. Co robić malować czy sadzić❓
🇬🇧Cool or green roof? 🏢🏛🏬
The discussion on what to cover roofs continues. Especially in places exposed to heat. Both roofs planted with plants and those covered with white paint help a lot in cooling cities. A cool roof reflects as much as 80 to 90 percent. light, while classic roofs absorb this amount of solar heat.🫣
However, green roofs installed on a large scale enrich the green space of the metropolis and, therefore, provide
habitat for plants and insects in urban areas. 💚🐝 Additionally, by removing gaseous pollutants and solid particles suspended in the air, plants improve its quality. On the other hand, "cool roofs" do not require watering and cost less than green roofs - both in terms of installation and maintenance. 💰 Green roofs increase air humidity: water vapor is released when plants are watered.
A difficult choice. What to do, paint or plant?
source: greenbook
photo: info.pl
🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwr 🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwróciły moją uwagę. Zapraszam do lektury artykułu na moim blogu!
Świat naprawdę pędzi, tyle Wam zdradzę! 😀
🇬🇧I'm looking at a few trends that caught my attention. I invite you to read the article on my blog!
The world is really rushing, that's all I'll tell you!😃
 Link w bio!
#megatrend #bioarchitecture #quantum
🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksu 🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksuje. 💚
Architektura regenracyjna – słyszeliście o niej?
Promują ją architekci z japońskiej pracowni Tono, których ideą jest takie budowanie, które wesprze i poprawi środowisko.
Flagowy projekt pracowni Tono  nazywa się Sumu.
Projekt jest zlokalizowany na wyspie Yakushima. To niewielkie osiedle mieszkaniowe otoczone górami i rzeką, która wpada do oceanu. Raj. 🌳
Domy są wybudowane z drewna z dominujących na wyspie japońskich drzew cedrowych.🙌🏼
Projektanci na rosnącej w glebie grzybni, która jest naturalną siecią komunikacyjną między korzeniami drzew. Aby ją wesprzeć projektanci zwęglone kłody zakopali pod fundamentami domów. Dodatkowy węgiel sprzyja wzrostowi grzybni, a w zamian grzybnia wzmacnia wzrost korzeni drzew pod budynkami, dodając im dodatkowe wsparcie. 🙌🏼
Budynki zostały również rozsządnie rozmieszczone, aby zmaksymalizować korzyści płynące z pobliskiej wody i ciągłego przepływu powietrza. Wspaniałe! 💚
🇯🇵 Just looking at these photos relaxes me. 💚
Regenerative architecture - have you heard of it?
It is promoted by architects from the Japanese studio Tono, whose idea is to build in such a way that will support and improve the environment.
Tono's flagship project is called Sumu.
The project is located on the island of Yakushima. It is a small housing estate surrounded by mountains and a river that flows into the ocean. Paradise. 🌳
The houses are built of wood from Japanese cedar trees that dominate the island.🙌🏼
Designers on the mycelium growing in the soil, which is a natural communication network between tree roots. To support it, designers buried charred logs under the foundations of houses. The extra carbon promotes the growth of mycelium, and in return the mycelium enhances the growth of tree roots under buildings, giving them extra support. 🙌🏼
The buildings were also placed judiciously to maximize the benefits of nearby water and continuous airflow. Excellent! 💚
źródło i fot. miasto2077 i To-no.me

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności