Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATAEkologiaPandemiaTrendy

Człowiek w wymagających warunkach, czyli kilka nowych megatrendów

Dariusz Stasik

1 czerwca 2023

Czytanie raportów z megatrendami jest świetnym sposobem na zresetowanie swoich wglądów dotyczących rzeczywistości (wymaga to pokory, wiem!), na szersze spojrzenie na świat i jego analizę. Lubię czasami się „mentalnie odświeżyć”, więc śledzę trendy z przyjemnością. Zaglądam do raportu infuture.instytut i wybieram kilka z nich, które mnie zatrzymały.

Przyznaję, rozpoczynając czytanie mapy trendów na pierwszy rzut oka, nazwy niektórych z nich przerzucają mnie do serialu Black Mirror czy choćby Rok za rokiem (oba polecam!). Zahaczają mnie np. Prawa istot pozaludzkich i to w perspektywie krótkoterminowej, czyli 1-5 lat. Jak to? Prawa istot pozaludzkich? Czyżbyśmy spodziewali się najazdu obcych i chcieli nadawać im prawa? Nie, to ciągle nie Black Mirror, po prostu to trend, który już obserwuję, nadawanie praw rzekom, drzewom, lasom – wszyscy to znamy, prawda? Złapałem się na mocnym wybieganiu w przyszłość.

Kolejny trend, który mnie zahaczył to Internet Istot (Internet of beings). Pomyślałem: chyba Internet rzeczy (Internet of Things, IoT)? Który to jest mi dość bliski i mam z nim do czynienia w pracy i życiu. I znów wszystko stało się jasne, to nie błąd w raporcie tylko trend, który już jest widoczny: „koncepcja Internet od Beings uwzględnia też podłączenie do internetu organizmów żywych i nieożywionych w celu zbierania i analizy danych (parametry życiowe człowieka, zwierząt, emisja Co2, stan wody, powietrza, etc.) i podejmowania adekwatnych działań.” Bardzo ciekawe, bo pierwsze moje skojarzenie poszło do zegarków liczących kroki i oczywiście do systemu, który monitoruje obecność Co2 w Save the planet i WPIP. Jestem ciekawy jak ten trend się rozwinie i co jeszcze będziemy monitorować.

A teraz kilka obiecanych trendów, które jeszcze mocniej przykuły moją uwagę i które przedstawię:

  1. Pokolenie Zalpha

Dla porządku przypomnę rozkład pokoleń. Baby Boomers to osoby urodzone w latach 1946-64 (około, bo znajduję różne daty), Generacja X to osoby około 40-letnie, Millenialsi to dzisiejsi 30-latkowie, Generacja Z to osoby urodzone w latach 1995-2012, pokolenie Alpha to dzisiejsi kilku i kilkunastolatkowie. A mikropokolenie Zaplha?

Jak czytam w raporcie infuture.instytut: „Zalpha to mikropokolenie na styku dwóch najmłodszych generacji (Alpha i Z). Zdefiniowane zostało przez dwa występujące blisko po sobie wydarzenia: pandemię COVID-19 oraz wojnę na Ukrainie. W przypadku tej generacji proces formułowania się tożsamości zdecydowanie różni się od tego, który miał miejsce we wcześniejszych dekadach i pokoleniach. Można powiedzieć, że to mikropokolenie uczestniczy w wielkim eksperymencie społecznym, bo musi zdefiniować siebie w zdigitalizowanym świecie polikryzysów.” Bardzo ciekawe! Specyficzne momenty, wszelkie dziejowe „czarne łabędzie” zostawiają w pokoleniach pewien rys, a pandemia i wojna następujące po sobie w odstępie dwóch lat to naprawdę duża „rysa” na młodych ludziach. 

  1. Antytech, walka o technosuwerenność i digitalizacja konfliktów

Mocne trendy, które będą się rozwijały. Mamy tutaj do czynienia z pomieszczeniem w człowieku silnego wpływu nowoczesnych technologii i świata cyfrowego. Widzimy u siebie, ale chyba szczególnie mocno u młodych osób, uzależnienie od elektroniki i emocji jakie wywołuje. Kciuki młodszych osób zaczynają wyglądać i ruszać się inaczej niż starszych. Mamy wobec tego sprzeciw! Jeśli zaczynamy zauważać negatywny wpływ elektroniki na nasz sen, zdrowie, relacje, wydajność to chcemy to zatrzymać, ograniczyć, odciąć, ale czy to jeszcze możliwe? Trend zwany antytech to opór wobec dużych firm technologicznych i ich wpływu na funkcjonowanie całych społeczeństw. Ciekawym przykładem są inicjatywy, np. taka:

 

Antytech silnie łączy się z innym trendem, czyli walką o technosuwerenność. To obawa i zagrożenie, które przejawia się w moim odczuciu w braku zaufania do państwa i jego możliwości ochrony obywateli przed rywalizującymi między sobą spółkami technologicznymi. Walka o kontrolę nad cyberprzestrzenią, to walka o bezpieczeństwo, o zatrzymanie dezinformacji, fakenewsów.

Za walką o technosuwerenność w kolejce ustawia się digitalizacja konfliktów. Doskonale znamy doniesienia o niebezpieczeństwie pogłębiania podziałów politycznych, społecznych i światopoglądowych w social mediach, o eskalacji konfliktów. Oczywiście mamy tu też drugą stronę medalu, bo znajdziemy mnóstwo przykładów pięknych akcji społecznych, których bez social mediów po prostu by nie było. Wszystko ma jednak swoją cenę.

  1. Gospodarka kwantowa

Istnieją już algorytmy kwantowe umiejące rozwiązywać pewne problemy obliczeniowe szybciej niż najlepsze opublikowane algorytmy klasyczne. Algorytmy kwantowe rozwiązują problemy optymalizacyjne w takich obszarach jak transport, logistyka, finanse czy medycyna.

Obliczenia kwantowe stosuje się obecnie również między innymi do symulacji pewnych procesów chemicznych, co może przyczynić się do powstania nowych materiałów lub lekarstw.

Trwają już prace nad nowymi metodami kryptograficznymi odpornymi na ataki kwantowe.

Przewiduje się, że w ciągu 10 lat obliczenia kwantowe zmienią świat usług finansowych. Czy komputery kwantowe zmienią nasz świat? Tego nie wiemy. Wiem natomiast, że świat kwantowy ma przed sobą dużo zagadek i pięknie wymyka się zerojedynkowym odpowiedziom, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni. Będzie ciekawie!

  1. Bioarchitektura i biomateriały

Te dwa trendy bardzo mnie cieszą!  Projektowanie zgodne z naturą, projektowanie ekologiczne i zrównoważone, to coś, co od dawna mnie zajmuje. Ten trend to oczywiście nie tylko projektowanie budynków, to takie zorganizowanie życia wokół, aby było jak najbardziej przyjazne środowisku i człowiekowi, to więc także komunikacja, transport, pomysły na uprawę żywności, spędzanie wolnego czasu i life style.

Louisville Waterfront Botanical Gardens

TUTAJ i TUTAJ moje artykuły na temat bioarchitektury.

Zapraszam Was do śledzenia całej mapy tendów!

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Co za zaszczyt! 😃 Otrzymałem od Biura 🇵🇱Co za zaszczyt! 😃
Otrzymałem od Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania nagrodę w kategorii „Z innowacją mi do twarzy”. 🏆♥️
Zacytuję: „W podziękowaniu za wkład w tworzenie innowacyjnych i proekologicznych przedsięwzięć budowlanych oraz za tworzenie przestrzeni idealnie dopasowanych do potrzeb inwestorów.” 🧩
Ogromnie dziękuję za docenienie i zauważenie. Jestem poruszony i dumny – także z całej ekipy moich współpracowników i klientów. Dziękuję!
Nagroda została wręczona mi przez Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania oraz Katję Lożinę, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów.
🇬🇧What an honor! 😃
I received an award from the Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania in the category „Innovation suits me”. 🏆♥️
I will quote: „In gratitude for the contribution to the creation of innovative and pro-ecological construction projects and for creating spaces ideally suited to the needs of investors.” 🧩
Thank you very much for the appreciation and notice. I am moved and proud - also of the entire team of my colleagues and clients. Thank you!
The award was presented to me by Jacek Jaśkowiak, Mayor of the City of Poznań, and Katja Lożina, Director of the Investor Service Office.
#WPIP #GrupaWPIP #Poznań #innowacje #ekologia #inwestycje #wyróżnienie #współpraca #gospodarka #nowoczesność
🇵🇱 🌿🏢To był uroczysty i bardzo przyje 🇵🇱
🌿🏢To był uroczysty i bardzo przyjemny dzień! 
Otwarcie nowej inwestycji w podchojnickich Topolach, czyli hali produkcyjnej oraz biurowca firmy Fey 1926 – producenta eleganckich łóżek tapicerowanych. 💓
Piękny dwukondygnacyjny budynek biurowy (500 m kw.) oraz nowa hala produkcyjna (4 tys. m kw.), wyposażona oczywiście w instalację fotowoltaiczną o mocy 49 kW są gotowe do użytku! 
😀Dziękuję Zbigniewowi Rogulskiemu, dyrektorowi operacyjnemu i członkowi zarządu Fey, Przemysławowi Rafałowi, dyrektorowi finansowemu i członkowi zarządu. A także przedstawicielom władz samorządowych: staroście chojnickiemu Markowi Szczepańskiemu, Zbigniewowi Szczepańskiemu wójtowi gminy Chojnice oraz burmistrzowi Chojnic Arseniuszowi Finsterowi. Dziękuję także Markowi Mielnikowi wiceprezesowi zarządu WPIP Construction, pełniącego obowiązki prezesa zarządu. 🙌
🇬🇧🌿🏢It was a very pleasant day!
Opening of a new investment in Topole near Chojnice. The production hall and office building of Fey 1926 - a manufacturer of elegant upholstered beds.💓
🏢A beautiful two-story office building (500 sq m) and a new production hall (4,000 sq m), equipped of course with a 49 kW photovoltaic installation, are ready for use!
#WPIP #WPIPConstruction #Inwestycja #przemysł #Fey
🇵🇱Ten „złamany” budynek zbudowany zosta 🇵🇱Ten „złamany” budynek zbudowany zostanie w centrum Tirany. Zaciekawiła mnie ta forma, ale też zielone elementy, które zostaną tu ulokowane.💚
Funkcja tego projektu będzie mieszana i jestem ciekawy jak się sprawdzi: część powierzchni zajmą mieszkania, inną część hotel (na wyższych kondygnacjach) i jeszcze kolejną pomieszczenia biurowe. Na samym dole i pierwszym piętrze znajda się powierzchnie komercyjne oraz kawiarnie i restauracje, dzięki którym miejsce będzie tętnić życiem w ciągu dnia i wieczorem. Jestem ciekawy czy to dobry pomysł. 
🌿Pomiędzy dwoma częściami zaprojektowano miejski plac, który ma być strefą sąsiedzką lub strefą integracji. Planowany zbiornik wodny ma poprawić mikroklimat, a nowa zieleń sprawić, że miejsce stanie się nowoczesną wizytówką albańskiej stolicy.
Dużo funkcji w jednym „domu”. Jak myślicie, czy to obiekt na tyle duży, że wszyscy będą czuć się komfortowo? 
🇬🇧This “broken” building will be built in the center of Tirana. I was intrigued by this form, but also by the green elements that will be located here.💚
🌿The function of this project will be mixed and I am curious how it will work out: part of the area will be occupied by apartments, another part by a hotel (on the upper floors) and another by office space. On the ground floor and the first floor there will be commercial spaces as well as cafes and restaurants, thanks to which the place will be vibrant during the day and in the evening. I wonder if this is a good idea.
Between the two parts, a city square has been designed, which is to be a neighborhood zone or an integration zone. The planned water reservoir is to improve the microclimate, and the new greenery will make the place a modern showcase of the Albanian capital.
Many functions in one “house”. What do you think, is this facility large enough for everyone to feel comfortable?
Źródło: White Mad
#architektura #budynki #smartcity #greenbuildings
🇵🇱Europejska Nagroda za Przestrzeń Publiczn 🇵🇱Europejska Nagroda za Przestrzeń Publiczną w Miastach powędrowała do Polski! Otrzymał ją warszawski park Akcji „Burza”. 
Brawo! 🙌
Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego przeszedł rewitalizację przeprowadzoną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Przestrzeń nawiązuje do historycznej symboliki miejsca - to ekspozycja historyczna opowiadająca o odbudowie Warszawy. 
Na szczycie kopca można podziwiać piękny widok na miasto.🌿💚
 Wykonano ciekawe wąwozy z gruzobetonu i kładkę wśród drzew. Dla dzieci ulokowano przyjemny plac zabaw. No i zieleń! W parku zachowano strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.  Dosadzono tam ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. 
Jeszcze nie byłem, ale spacer tam to musi być czysta przyjemność, nawet w listopadowej aurze. 
Czy ktoś z Was już doświadczył uroku nagrodzonego parku?
🇬🇧The European Award for Public Space in Cities went to Poland! It was received by the Warsaw park of the Action „Burza”.
Congratulations!🙌
The park underwent revitalization carried out by the Greenery Board of the Capital City of Warsaw. The space refers to the historical symbolism of the place - it is a historical exhibition telling the story of the reconstruction of Warsaw. At the top of the mound you can admire a beautiful view of the city.
Interesting gullies made of rubble concrete and a footbridge among the trees were made. A nice playground was located for children. And greenery! The park has preserved wildlife zones with limited access to humans. Over 450 young park trees and about 8.5 thousand seedlings of forest trees were planted there, as well as numerous shrubs and perennials of native species.🌿💚🌿
Has anyone of you already experienced the charm of the awarded park?
Source and photo: Nowa Warszawa
#smartcity #health #movementinthecity #park #architecturalprize #warsaw
Źródło i fot.: Nowa Warszawa
🇵🇱Znów miałem okazję porozmawiać z inspi 🇵🇱Znów miałem okazję porozmawiać z inspirującymi osobami! Zachodnie Forum Gospodarcze 2024, zorganizowane przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności - dziękuję za zaproszenie! 
 Wspólnie z Mirosławem Gąsikiem, burmistrzem Szprotawy, Jarosławem Flakowskim, wiceprezydentem Zielonej Góry, Krzysztofem Zamożnym, szefem sprzedaży e-mobility w Garo Polska oraz Jackiem Jeżakiem, investment managerem w Lantmannen Unibake Poland, dyskutowałem w panelu „Nowe technologie, a inwestycje. Najlepsze przykłady”. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Burda, prezes zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia! 
🇬🇧Once again I had the opportunity to talk to inspiring people! Western Economic Forum 2024, organized by the Organization of Employers of the Lubuskie Region and the Polish Chamber of Electromobility Development - thank you for the invitation!
 Together with Mirosław Gąsik, mayor of Szprotawa, Jarosław Flakowski, vice president of Zielona Góra, Krzysztof Zamożny, head of e-mobility sales at Garo Polska and Jacek Jeżak, investment manager at Lantmannen Unibake Poland, I discussed in the panel „New technologies and investments. The best examples”. The moderator of the discussion was Krzysztof Burda, president of the board of the Polish Chamber of Electromobility Development.
Thank you and I hope to see you soon! 
#biznes #forum #wpip
🇵🇱Miałem okazję i przyjemność uczestnicz 🇵🇱Miałem okazję i przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowym Kongresie Rodzin Biznesowych organizowanym przez Instytut Biznesu Rodzinnego. Dziękuję za wspaniałą syskusję „Pokolenie RE – zaangażowana społeczność jako odpowiedź na wyzwania XXI wieku. Rola firm rodzinnych i rodzin biznesowych w zrównoważonym rozwoju”. Prowadziła go prof. Ewa Więcek-Janka a wzięli w nim udział Karolina Olejniczak (Pałucka Drukarnia Opakowań), Anna Bielak-Dworska (Instytut Biznesu Rodzinnego), prof. Bolesław Rok i Michał Rosół (SMG Śląsk).👨🏽‍🦳👱🏻‍♀️👩🏼🧔🏼‍♂️
To była przyjemność móc z Wami podyskutować!
🇬🇧I had the opportunity and pleasure to participate in the International Congress of Business Families organized by the Instytut Biznesu Rodzinnego. Thank you for the wonderful discussion „Generation RE - an engaged community as a response to the challenges of the 21st century. The role of family businesses and business families in sustainable development”. It was led by prof. Ewa Więcek-Janka and the participants were Karolina Olejniczak (Pałucka Drukarnia Opakowań), Anna Bielak-Dworska (Institute of Family Business), prof. Bolesław Rok and Michał Rosół (SMG Śląsk).👦🏻👱🏻‍♀️👨🏽‍🦳👱🏻
It was a pleasure to discuss with you!
#WPIP #WPIP Group #congress #FamilyBusinessInstitute
🇵🇱Ogromna radość! Gratulacje dla wszystkic 🇵🇱Ogromna radość! Gratulacje dla wszystkich!💓
Smart Building Center, czyli siedziba Grupy WPIP może pochwalić się certyfikatem Planet Friendly na najwyższym poziomie Loving! Przyznał ją Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”. 🧩
W Smart Building Center zastosowany został zaawansowany system BMS (Building Management System), który optymalizuje zużycie energii i monitoruje parametry środowiskowe w budynku. Obiekt korzysta z odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Zainstalowano w nim perlatory i systemy redukcji przepływu wody, przyczyniające się do minimalizacji jej zużycia. W budynku użyto ponadto materiałów budowlanych wolnych od lotnych związków organicznych.🌿
Smart Building Center jest kolejnym certyfikowanym obiektem przemysłowo-biurowym, ale pierwszym, który otrzymał notę najwyższą z możliwych – dodaje dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie certyfikatem Planet Friendly, zgodnym z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględniającym również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG – mówi M. Kruszyński. ✅
🇬🇧Congratulations to everyone!💓
Smart Building Center, the headquarters of the WPIP Group, has received the Planet Friendly certificate at the highest Loving level! It was awarded by the „Save The Planet” Research and Development Center.🧩
The Smart Building Center uses an advanced BMS (Building Management System), which optimizes energy consumption and monitors environmental parameters in the building. The facility uses renewable energy sources - a photovoltaic installation and heat pumps. It has installed aerators and water flow reduction systems, which contribute to minimizing water consumption. The building also uses building materials free from volatile organic compounds.🌿✅
#savetheplanet #certyfikatpolski #ecocert #wpip
🇵🇱Co za zaszczyt! 😃 Otrzymałem od Biura 🇵🇱Co za zaszczyt! 😃
Otrzymałem od Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania nagrodę w kategorii „Z innowacją mi do twarzy”. 🏆♥️
Zacytuję: „W podziękowaniu za wkład w tworzenie innowacyjnych i proekologicznych przedsięwzięć budowlanych oraz za tworzenie przestrzeni idealnie dopasowanych do potrzeb inwestorów.” 🧩
Ogromnie dziękuję za docenienie i zauważenie. Jestem poruszony i dumny – także z całej ekipy moich współpracowników i klientów. Dziękuję!
Nagroda została wręczona mi przez Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania oraz Katję Lożinę, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów.
🇬🇧What an honor! 😃
I received an award from the Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania in the category „Innovation suits me”. 🏆♥️
I will quote: „In gratitude for the contribution to the creation of innovative and pro-ecological construction projects and for creating spaces ideally suited to the needs of investors.” 🧩
Thank you very much for the appreciation and notice. I am moved and proud - also of the entire team of my colleagues and clients. Thank you!
The award was presented to me by Jacek Jaśkowiak, Mayor of the City of Poznań, and Katja Lożina, Director of the Investor Service Office.
#WPIP #GrupaWPIP #Poznań #innowacje #ekologia #inwestycje #wyróżnienie #współpraca #gospodarka #nowoczesność
🇵🇱 🌿🏢To był uroczysty i bardzo przyje 🇵🇱
🌿🏢To był uroczysty i bardzo przyjemny dzień! 
Otwarcie nowej inwestycji w podchojnickich Topolach, czyli hali produkcyjnej oraz biurowca firmy Fey 1926 – producenta eleganckich łóżek tapicerowanych. 💓
Piękny dwukondygnacyjny budynek biurowy (500 m kw.) oraz nowa hala produkcyjna (4 tys. m kw.), wyposażona oczywiście w instalację fotowoltaiczną o mocy 49 kW są gotowe do użytku! 
😀Dziękuję Zbigniewowi Rogulskiemu, dyrektorowi operacyjnemu i członkowi zarządu Fey, Przemysławowi Rafałowi, dyrektorowi finansowemu i członkowi zarządu. A także przedstawicielom władz samorządowych: staroście chojnickiemu Markowi Szczepańskiemu, Zbigniewowi Szczepańskiemu wójtowi gminy Chojnice oraz burmistrzowi Chojnic Arseniuszowi Finsterowi. Dziękuję także Markowi Mielnikowi wiceprezesowi zarządu WPIP Construction, pełniącego obowiązki prezesa zarządu. 🙌
🇬🇧🌿🏢It was a very pleasant day!
Opening of a new investment in Topole near Chojnice. The production hall and office building of Fey 1926 - a manufacturer of elegant upholstered beds.💓
🏢A beautiful two-story office building (500 sq m) and a new production hall (4,000 sq m), equipped of course with a 49 kW photovoltaic installation, are ready for use!
#WPIP #WPIPConstruction #Inwestycja #przemysł #Fey
🇵🇱Ten „złamany” budynek zbudowany zosta 🇵🇱Ten „złamany” budynek zbudowany zostanie w centrum Tirany. Zaciekawiła mnie ta forma, ale też zielone elementy, które zostaną tu ulokowane.💚
Funkcja tego projektu będzie mieszana i jestem ciekawy jak się sprawdzi: część powierzchni zajmą mieszkania, inną część hotel (na wyższych kondygnacjach) i jeszcze kolejną pomieszczenia biurowe. Na samym dole i pierwszym piętrze znajda się powierzchnie komercyjne oraz kawiarnie i restauracje, dzięki którym miejsce będzie tętnić życiem w ciągu dnia i wieczorem. Jestem ciekawy czy to dobry pomysł. 
🌿Pomiędzy dwoma częściami zaprojektowano miejski plac, który ma być strefą sąsiedzką lub strefą integracji. Planowany zbiornik wodny ma poprawić mikroklimat, a nowa zieleń sprawić, że miejsce stanie się nowoczesną wizytówką albańskiej stolicy.
Dużo funkcji w jednym „domu”. Jak myślicie, czy to obiekt na tyle duży, że wszyscy będą czuć się komfortowo? 
🇬🇧This “broken” building will be built in the center of Tirana. I was intrigued by this form, but also by the green elements that will be located here.💚
🌿The function of this project will be mixed and I am curious how it will work out: part of the area will be occupied by apartments, another part by a hotel (on the upper floors) and another by office space. On the ground floor and the first floor there will be commercial spaces as well as cafes and restaurants, thanks to which the place will be vibrant during the day and in the evening. I wonder if this is a good idea.
Between the two parts, a city square has been designed, which is to be a neighborhood zone or an integration zone. The planned water reservoir is to improve the microclimate, and the new greenery will make the place a modern showcase of the Albanian capital.
Many functions in one “house”. What do you think, is this facility large enough for everyone to feel comfortable?
Źródło: White Mad
#architektura #budynki #smartcity #greenbuildings
🇵🇱Europejska Nagroda za Przestrzeń Publiczn 🇵🇱Europejska Nagroda za Przestrzeń Publiczną w Miastach powędrowała do Polski! Otrzymał ją warszawski park Akcji „Burza”. 
Brawo! 🙌
Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego przeszedł rewitalizację przeprowadzoną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Przestrzeń nawiązuje do historycznej symboliki miejsca - to ekspozycja historyczna opowiadająca o odbudowie Warszawy. 
Na szczycie kopca można podziwiać piękny widok na miasto.🌿💚
 Wykonano ciekawe wąwozy z gruzobetonu i kładkę wśród drzew. Dla dzieci ulokowano przyjemny plac zabaw. No i zieleń! W parku zachowano strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.  Dosadzono tam ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. 
Jeszcze nie byłem, ale spacer tam to musi być czysta przyjemność, nawet w listopadowej aurze. 
Czy ktoś z Was już doświadczył uroku nagrodzonego parku?
🇬🇧The European Award for Public Space in Cities went to Poland! It was received by the Warsaw park of the Action „Burza”.
Congratulations!🙌
The park underwent revitalization carried out by the Greenery Board of the Capital City of Warsaw. The space refers to the historical symbolism of the place - it is a historical exhibition telling the story of the reconstruction of Warsaw. At the top of the mound you can admire a beautiful view of the city.
Interesting gullies made of rubble concrete and a footbridge among the trees were made. A nice playground was located for children. And greenery! The park has preserved wildlife zones with limited access to humans. Over 450 young park trees and about 8.5 thousand seedlings of forest trees were planted there, as well as numerous shrubs and perennials of native species.🌿💚🌿
Has anyone of you already experienced the charm of the awarded park?
Source and photo: Nowa Warszawa
#smartcity #health #movementinthecity #park #architecturalprize #warsaw
Źródło i fot.: Nowa Warszawa

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności