Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, potrafią ją zaprojektować i zbudować. Jak więc będzie wyglądać przedszkole przyszłości w jednym z najbardziej SMART polskich miast – Wrocławiu? Projekt takiego innowacyjnego budynku stworzyła firma W.P.I.P. w ramach własnej Pracowni Architektonicznej oraz Działu Badań i Rozwoju. Koncepcja została nagrodzona Smart City Award „Innowacja Roku 2018” podczas gali IX edycji Smart City Forum w Warszawie.
Architektura, w której przebywamy na co dzień silnie wpływa na nasz rozwój i zdrowie. Także na wrażliwość i spojrzenie na świat. W szczególności, jeśli chodzi o dzieci. Im bardziej mają one sprzyjające warunki do zabawy i nauki, tym większa ich koncentracja i kreatywność, lepszy rozwój fizyczny i intelektualny.
Jak pokazują przykłady najbardziej nowoczesnych ośrodków edukacyjnych na świecie, kluczowych jest kilka czynników, które wspierają prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny dzieci. Wszystkie one zostały uwzględnione w projekcie smart przedszkola we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce tak zaawansowana technologicznie koncepcja inteligentnej placówki dla dzieci.
PO PIERWSZE: CZYSTE POWIETRZE
Zanieczyszczenie powietrza to problem globalny. I nie chodzi tylko o jego stan na zewnątrz, ale także w budynkach. Wielokrotnie w badaniach okazało się, że stan jakości powietrza w pomieszczeniach jest dużo gorszy niż poza nimi. Grupą najbardziej narażoną na jego szkodliwe oddziaływanie są dzieci. Ich płuca, narządy i mózgi wciąż dojrzewają. Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, przyjmując więcej powietrza, a wraz z nimi więcej zanieczyszczeń.
Jeden z rozdziałów raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Air pollution and child health” z 2018 r., gdzie skupiono się na przedziale wiekowym 3-5 lat, analizuje badania z ostatnich 10 lat. Wynika z nich, że zanieczyszczone powietrze hamuje wzrost dziecka, wpływa na poziom inteligencji, powoduje zaburzenia pamięci, problemy natury psychicznej (stany lękowe, depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej).
Wtóruje mu raport UNICEF z 2018 r. – zawarte w nim wnioski pokazują, że toksyczne związki zawarte w powietrzu negatywnie wpływają zwłaszcza na rozwój mózgu dzieci, zaburzając funkcje poznawcze i uszkadzając komórki.
W projekcie smart przedszkola we Wrocławiu zaprojektowano system NCS (Nano Climate System ), którym zarządza BMS ( building management system). System NCS – kompleksowo oczyszcza i filtruje powietrze z nanometrycznych wielkości cząstek, w tym pyłów przemysłowych i trafikowych PM2,5 i PM10 oraz zanieczyszczeń biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie), dba o najbardziej optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-45% oraz monitoruje i kontroluje stężenie dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym, dostarczając odpowiednią ilość świeżego powietrza, zgodnie z amerykańskimi normami ASHRAE, które określają poziomy stężenia CO2 odpowiednie dla uzyskania najwyższego poziomu aktywności umysłowej i koncentracji dzieci.
PO DRUGIE: INTERAKTYWNY DACH UŻYTKOWY
Inspirując się obiektem autorstwa pracowni Takaharu Tezuki w Tokyo, w projekcie wrocławskiego budynku zaplanowano interaktywny dach użytkowy z elementami zieleni. Wyposażono go w plac sensoryczny, owalną bieżnię zachęcającą do podejmowania wrodzonej aktywności fizycznej dzieci – biegania, obserwatorium przyrodnicze, stanowiska edukacyjne, ogródek do uprawy ziół i warzyw, ścianę wspinaczkową oraz strefę odpoczynku. Dach zaprojektowano w ten sposób, by miały do niego dostęp także dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi (podjazd bezpośredni z atrium oraz winda).
PO TRZECIE: PRZESTRZENIE ZIELONE
Zieleń w mieście to nie tylko kwestia wizerunku. Chodzi tu o coś więcej – o jakość życia mieszkańców. To zarówno przestrzeń do spokojnego odpoczynku i aktywności na świeżym powietrzu, jak i zielony filtr powietrza.
Przedszkola, będąc budynkami użyteczności publicznej, wpisują się w trend zazieleniania miast. Oddziały wrocławskiego przedszkola zostały zaplanowane tak, aby był z nich swobodny i szybki dostęp do zieleni otaczającej budynek. Każdy oddział ma osobne wyjście na przyszkolny ogródek.
Dodatkowo w centrum budynku zaprojektowano zielone atrium, które z jednej strony sprawia, że wnętrza przedszkola są wypełnione naturalnym światłem, z drugiej – można z jego poziomu, ergonomicznym i bezpiecznym wejściem „ślimakiem”, dostać się bezpośrednio na dach.
Ponadto przestrzeń atrium przewidziana jest na organizacje przedstawień i występów kulturalnych, gdzie audytorium będzie mogło zasiadać na części balkonu na dachu budynku i częściowo na „ślimaku”.
We wszystkich oddziałach zaprojektowane zostały zielone panele naścienne z neutralnym dla zdrowia porostem skandynawskim. Jest on naturalnym bioindykatorem właściwej wilgotności powietrza w środowisku wewnętrznym obiektu, która powinna zawierać się w przedziale 40-45%. Zielone aranżacje pozytywnie wpływają na samopoczucie, poza walorami estetycznymi i tworzeniem efektu przyjaznego wnętrza, mają wpływ na akustykę wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo „zielone ściany” zostaną wyposażone w głośniki emitujące tzw. muzykę tła (np. odgłosy lasu, wodospadu, śpiew ptaków itp.)
PO CZWARTE: ZDROWE JEDZENIE
W projekcie wrocławskiego przedszkola zaplanowano kuchnię o łącznej powierzchni 330 m kw., przygotowaną do wydania aż 3.500 wysokiej jakości zbilansowanych posiłków dziennie!
(z możliwością zaopatrywania sąsiednich jednostek przedszkolnych, szkolnych, MOPS-ów etc.). Według założeń – posiłki opierałyby się na diecie makrobiotycznej, uwzględniając diety specjalne, dzięki czemu do placówki mogłyby uczęszczać dzieci o szczególnych wymaganiach żywieniowych.
PO PIĄTE: INTELIGENTNE SYSTEMY ZARZĄDZANIA i TELEMEDYCYNA
By w pełni dbać o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo przebywających w przedszkolu dzieci, projekt zakłada wdrożenie dwóch inteligentnych rozwiązań technologicznych: platformy komunikacyjnej oraz systemu BMS (building management system) do zarządzania automatyką budynkową.
Składowe platformy to: aplikacja mobilna na smartphone w systemie IOS oraz Android, monitorujące opaski nadgarstkowe (temperatura, tętno, geolokalizacja, analiza aktywności ruchowej dziecka, alerty stanu zdrowia) oraz system weryfikacji emocji i zachowań. Dostęp do aplikacji mieliby zarówno rodzice, jak i kadra nauczycielska. Oprócz wspomnianych parametrów, w aplikacji znalazłyby się również bieżące powiadomienia, kalendarz, dziennik obecności, monitoring odbioru dzieci, dostęp do menu, wykaz programów edukacyjnych
z możliwością zapisania dziecka on-line, płatności, a także moduł do zarządzania zasobami ludzkimi dla administracji przedszkola wraz z analizą kosztów.
Z kolei BMS pozwoli na monitoring i sterowanie w czasie rzeczywistym wszystkimi funkcjami w budynku. Z uwagi na dywersyfikacje wielu źródeł energii zainstalowanych w kotłowni (gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy), system steruje nimi w funkcji minimalizacji kosztów zużycia energii w całym cyklu życia obiektu.
Integracja z systemami wentylacji (VAV, centrale wentylacyjne z wbudowaną rekuperacją, nawilżacze parowe) umieszczonymi w pomieszczeniach technicznych przestrzeni interaktywnego dachu, przyczyni się do optymalnej regulacji wymiany powietrza w oddziałach przedszkolnych, dla zapewnienia komfortu przebywających w nich osób.
Kolejną zaletą systemu BMS jest monitorowanie parametrów zużycia mediów, ilości energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, a także inteligentnego oświetlenia. Oświetlenie wewnętrzne będzie posiadało funkcję dostosowania barwy światła do pory dnia i naturalnego oświetlenia budynku. Zostaną opracowane specjalne sceny dostosowane do funkcji edukacyjnych, realizowanych w danym momencie. Oświetlenie zewnętrzne będzie reagowało odpowiednim natężeniem, dzięki zamontowanej na dachu stacji meteorologicznej, korelując je z mocą światła słonecznego.
Zaimplementowane w sterownikach systemu BMS algorytmy optymalizacyjne, pozwolą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz w sposób naturalny, będą miały pozytywny wpływ na środowisko.
PO SZÓSTE: PRZEDSZKOLE TYPU HUB
Po raz pierwszy koncepcja przedszkola zakłada jego wpływ na otoczenie zewnętrze, a szczególnie na dzielnicę miasta, w której się znajduje. Po pierwsze – posiłki wytwarzane przez kuchnię będą przygotowywane nie tylko na potrzeby wychowanków i kadry placówki, ale mogą być także dostarczane do okolicznych przedszkoli i szkół oraz do osób starszych objętych miejskim programem MOPS, włącznie z dostępem do aplikacji mobilnej, przez którą będzie można zamawiać codziennie odpowiednie dania. Po drugie – w godzinach popołudniowych, po zakończeniu podstawowej funkcji, przedszkole będzie zamieniało się w park zabaw i świetlice dla dzieci z okolicznej dzielnicy. Oprócz podstawowej opieki i zajęć animacyjnych nad pozostawionymi przez rodziców dzieci, planowany jest także cały szereg zajęć kierunkowych, począwszy od nauki języka, gry na instrumentach, sekcji tanecznych i plastycznych oraz zajęć sportowych.
Projekt przedszkola 3.0 typu smart HUB po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej publiczności pod koniec marca b.r., podczas Smart City Forum w Warszawie, zdobywając uznanie przedstawicieli samorządów, biznesu oraz jury konkursu, które uhonorowało go nagrodą „INNOWACJA ROKU 2018” z uzasadnieniem: „Za stworzenie innowacyjnego oraz funkcjonalnego projektu architektonicznego, mającego bardzo duży wpływ na zdrowie, rozwój i edukację dzieci”.
Jesteś zainteresowany OBIEKTEM TEGO TYPU ?
POSZUKUJESZ PARTNERA DO WSPÓŁPRACY ?
Skontaktuj się z nami :
ANDRZEJ SPOZ
Kierownik Projektu, Dział B+R W.P.I.P.
tel. +48 506 602 035
e-mail: [email protected]