Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
Smart Building i budownictwoSmart CityZdrowie i samopoczucie w mieście

Pierwsza w Polsce koncepcja przedszkola 3.0 typu smart HUB

Dariusz Stasik

18 kwietnia 2019

Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, potrafią ją zaprojektować i zbudować.  Jak więc będzie wyglądać przedszkole przyszłości w jednym z najbardziej SMART polskich miast – Wrocławiu? Projekt takiego innowacyjnego budynku stworzyła firma W.P.I.P. w ramach własnej Pracowni Architektonicznej oraz Działu Badań i Rozwoju.  Koncepcja została nagrodzona Smart City Award „Innowacja Roku 2018” podczas gali IX edycji Smart City Forum w Warszawie.

Architektura, w której przebywamy na co dzień silnie wpływa na nasz rozwój i zdrowie. Także na wrażliwość i spojrzenie na świat. W szczególności, jeśli chodzi o dzieci. Im bardziej mają one sprzyjające warunki do zabawy i nauki, tym większa ich koncentracja i kreatywność, lepszy rozwój fizyczny i intelektualny.

Jak pokazują przykłady najbardziej nowoczesnych ośrodków edukacyjnych na świecie, kluczowych jest kilka czynników, które wspierają prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny dzieci. Wszystkie one zostały uwzględnione w projekcie smart przedszkola we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce tak zaawansowana technologicznie koncepcja inteligentnej placówki dla dzieci.

 

PO PIERWSZE: CZYSTE POWIETRZE

Zanieczyszczenie powietrza to problem globalny. I nie chodzi tylko o jego stan na zewnątrz, ale także w budynkach. Wielokrotnie w badaniach okazało się, że stan jakości powietrza w pomieszczeniach jest dużo gorszy niż poza nimi. Grupą najbardziej narażoną na jego szkodliwe oddziaływanie są dzieci. Ich płuca, narządy i mózgi wciąż dojrzewają. Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, przyjmując więcej powietrza, a wraz z nimi więcej zanieczyszczeń.

Jeden z rozdziałów raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Air pollution and child health” z 2018 r., gdzie skupiono się na przedziale wiekowym 3-5 lat, analizuje badania z ostatnich 10 lat. Wynika z nich, że zanieczyszczone powietrze hamuje wzrost dziecka, wpływa na poziom inteligencji, powoduje zaburzenia pamięci, problemy natury psychicznej (stany lękowe, depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej).

Wtóruje mu raport UNICEF z 2018 r. – zawarte w nim wnioski pokazują, że toksyczne związki zawarte w powietrzu negatywnie wpływają zwłaszcza na rozwój mózgu dzieci, zaburzając funkcje poznawcze i uszkadzając komórki.

W projekcie smart przedszkola we Wrocławiu zaprojektowano system NCS (Nano Climate System ), którym zarządza  BMS ( building management system). System NCS – kompleksowo oczyszcza i filtruje powietrze z nanometrycznych wielkości cząstek, w tym pyłów przemysłowych i trafikowych PM2,5 i PM10 oraz zanieczyszczeń biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie), dba o najbardziej optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-45% oraz monitoruje i kontroluje stężenie dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym, dostarczając odpowiednią ilość świeżego powietrza, zgodnie z amerykańskimi normami ASHRAE, które określają poziomy stężenia CO2 odpowiednie dla uzyskania najwyższego poziomu aktywności umysłowej i koncentracji dzieci.

 

PO DRUGIE: INTERAKTYWNY DACH UŻYTKOWY 

Inspirując się obiektem autorstwa pracowni Takaharu Tezuki w Tokyo, w projekcie wrocławskiego budynku zaplanowano interaktywny dach użytkowy z elementami zieleni. Wyposażono go w plac sensoryczny, owalną bieżnię zachęcającą do podejmowania wrodzonej aktywności fizycznej dzieci – biegania, obserwatorium przyrodnicze, stanowiska edukacyjne, ogródek do uprawy ziół i warzyw, ścianę wspinaczkową oraz strefę odpoczynku. Dach zaprojektowano w ten sposób, by miały do niego dostęp także dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi (podjazd bezpośredni z atrium oraz winda).

 

PO TRZECIE: PRZESTRZENIE ZIELONE

Zieleń w mieście to nie tylko kwestia wizerunku. Chodzi tu o coś więcej – o jakość życia mieszkańców. To zarówno przestrzeń do spokojnego odpoczynku i aktywności na świeżym powietrzu, jak i zielony filtr powietrza.

Przedszkola, będąc budynkami użyteczności publicznej, wpisują się w trend zazieleniania miast. Oddziały wrocławskiego przedszkola zostały zaplanowane tak, aby był z nich swobodny i szybki dostęp do zieleni otaczającej budynek. Każdy oddział ma osobne wyjście na przyszkolny ogródek.

Dodatkowo w centrum budynku zaprojektowano zielone atrium, które z jednej strony sprawia, że wnętrza przedszkola są wypełnione naturalnym światłem, z drugiej – można z jego poziomu, ergonomicznym i bezpiecznym wejściem „ślimakiem”, dostać się bezpośrednio na dach.

Ponadto przestrzeń atrium przewidziana jest na organizacje przedstawień i występów kulturalnych, gdzie audytorium będzie mogło zasiadać na części balkonu na dachu budynku i częściowo na „ślimaku”.

We wszystkich oddziałach zaprojektowane zostały zielone panele naścienne z neutralnym dla zdrowia porostem skandynawskim. Jest on naturalnym bioindykatorem właściwej wilgotności powietrza w środowisku wewnętrznym obiektu, która powinna zawierać się w przedziale 40-45%. Zielone aranżacje pozytywnie wpływają na samopoczucie, poza walorami estetycznymi i tworzeniem efektu przyjaznego wnętrza, mają wpływ na akustykę wewnątrz pomieszczeń.  Dodatkowo „zielone ściany” zostaną wyposażone w głośniki emitujące tzw. muzykę tła (np. odgłosy lasu, wodospadu, śpiew ptaków itp.)

 

PO CZWARTE: ZDROWE JEDZENIE 

W projekcie wrocławskiego przedszkola zaplanowano kuchnię o łącznej powierzchni 330 m kw., przygotowaną do wydania aż 3.500 wysokiej jakości zbilansowanych posiłków dziennie!
(z możliwością zaopatrywania sąsiednich jednostek przedszkolnych, szkolnych, MOPS-ów etc.). Według założeń – posiłki opierałyby się na diecie makrobiotycznej, uwzględniając diety specjalne, dzięki czemu do placówki mogłyby uczęszczać dzieci o szczególnych wymaganiach żywieniowych.

 

PO PIĄTE: INTELIGENTNE SYSTEMY ZARZĄDZANIA i TELEMEDYCYNA

By w pełni dbać o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo przebywających w przedszkolu dzieci, projekt zakłada wdrożenie dwóch inteligentnych rozwiązań technologicznych: platformy komunikacyjnej oraz systemu BMS (building management system) do zarządzania automatyką budynkową.

Składowe platformy to: aplikacja mobilna na smartphone w systemie IOS oraz Android, monitorujące opaski nadgarstkowe (temperatura, tętno, geolokalizacja, analiza aktywności ruchowej dziecka, alerty stanu zdrowia) oraz system weryfikacji emocji i zachowań. Dostęp do aplikacji mieliby zarówno rodzice, jak i kadra nauczycielska. Oprócz wspomnianych parametrów, w aplikacji znalazłyby się również bieżące powiadomienia, kalendarz, dziennik obecności, monitoring odbioru dzieci, dostęp do menu, wykaz programów edukacyjnych
z możliwością zapisania dziecka on-line, płatności, a także moduł do zarządzania zasobami ludzkimi dla administracji przedszkola wraz z analizą kosztów.

Z kolei BMS pozwoli na monitoring i sterowanie w czasie rzeczywistym wszystkimi funkcjami w budynku. Z uwagi na dywersyfikacje wielu źródeł energii zainstalowanych w kotłowni (gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy), system steruje nimi w funkcji minimalizacji kosztów zużycia energii w całym cyklu życia obiektu.

Integracja z systemami wentylacji (VAV, centrale wentylacyjne z wbudowaną rekuperacją, nawilżacze parowe) umieszczonymi w pomieszczeniach technicznych przestrzeni interaktywnego dachu, przyczyni się do optymalnej regulacji wymiany powietrza w oddziałach przedszkolnych, dla zapewnienia komfortu przebywających w nich osób.

Kolejną zaletą systemu BMS jest monitorowanie parametrów zużycia mediów, ilości energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, a także inteligentnego oświetlenia. Oświetlenie wewnętrzne będzie posiadało funkcję dostosowania barwy światła do pory dnia i naturalnego oświetlenia budynku. Zostaną opracowane specjalne sceny dostosowane do funkcji edukacyjnych, realizowanych w danym momencie. Oświetlenie zewnętrzne będzie reagowało odpowiednim natężeniem, dzięki zamontowanej na dachu stacji meteorologicznej, korelując je z mocą światła słonecznego.

Zaimplementowane w sterownikach systemu BMS algorytmy optymalizacyjne, pozwolą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz w sposób naturalny, będą miały pozytywny wpływ na środowisko.

 

PO SZÓSTE: PRZEDSZKOLE TYPU HUB

Po raz pierwszy koncepcja przedszkola zakłada jego wpływ na otoczenie zewnętrze, a szczególnie na dzielnicę miasta, w której się znajduje. Po pierwsze – posiłki wytwarzane przez kuchnię będą przygotowywane nie tylko na potrzeby wychowanków i kadry placówki, ale mogą być także dostarczane do okolicznych przedszkoli i szkół oraz do osób starszych objętych miejskim programem MOPS, włącznie z dostępem do aplikacji mobilnej, przez którą będzie można zamawiać codziennie odpowiednie dania. Po drugie – w godzinach popołudniowych, po zakończeniu podstawowej funkcji, przedszkole będzie zamieniało się w park zabaw i świetlice dla dzieci z okolicznej dzielnicy. Oprócz podstawowej opieki i zajęć animacyjnych nad pozostawionymi przez rodziców dzieci, planowany jest także cały szereg zajęć kierunkowych, począwszy od nauki języka, gry na instrumentach, sekcji tanecznych i plastycznych oraz zajęć sportowych.

 

Projekt przedszkola 3.0 typu smart HUB po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej publiczności pod koniec marca b.r., podczas Smart City Forum w Warszawie, zdobywając uznanie przedstawicieli samorządów, biznesu oraz jury konkursu, które uhonorowało go nagrodą „INNOWACJA ROKU 2018” z uzasadnieniem: „Za stworzenie innowacyjnego oraz funkcjonalnego projektu architektonicznego, mającego bardzo duży wpływ na zdrowie, rozwój i edukację dzieci”.

 

Jesteś zainteresowany OBIEKTEM TEGO TYPU ?
POSZUKUJESZ PARTNERA DO WSPÓŁPRACY ?  

Skontaktuj się z nami :
ANDRZEJ SPOZ
Kierownik Projektu, Dział B+R W.P.I.P.
tel. +48 506 602 035
e-mail:
[email protected]

 

 

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • W.P.I.P.
  • Smart City Center
  • Fundacja Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱W ubiegły weekend świętowałem 29 roczn 🇵🇱W ubiegły weekend świętowałem 29 rocznicę powstania Wielkopolskiego Klubu Kapitału. 
Event, który odbył się w Hotelu Mercure Poznan Centrum zgromadził ponad 150 Gości - przedsiębiorców, wielkopolskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego i konsularnego, a także osoby ze świata nauki, kultury i mediów.
Bardzo ważnym dla mnie momentem było wręczenie mi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Odznaki Honorowej za zasługi dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego jako Prezesa Zarządu rodzinnej firmy WPIP - generalny wykonawca. 
Serdecznie dziękuję za zauważenie moich starań. Wkładam całe  w prowadzenie, razem z najlepszym zespołem współpracowników, naszej rodzinnej firmy. Bez nich nie byłoby ani W.P.I.P ani tej Odznaki. 
To był bardzo udany wieczór, wiele ciekawych rozmów, spotkałem osoby które dobrze znam, poznałem także kilka nowych twarzy i osobowości. 
Dobrze znaleźć się wśród osób, które rozumieją dylematy innych przedsiębiorców i w trudnych czasach mogą się spotkać i... świętować. Bo to też część życia, której ostatnio trochę nam brakuje. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za to wyróżnienie.
🇬🇧Last weekend I celebrated the 29th anniversary of the Wielkopolska Capital Club.
There were over 150 guests at the event - entrepreneurs, parliamentarians from Wielkopolska, representatives of local authorities, diplomatic and consular corps, as well as people from the world of science, culture and media.
A very important moment for me was the awarding by Marek Woźniak, Marshal of the Wielkopolska as the President of the Board of the family company WPIP - general contractor.
Thank you very much for noticing my efforts. I put everything into the lead, together with the best team of associates, of our family business. Without them, there would be neither W.P.I.P nor this  award.
🇵🇱 W Niemczech przez trzy najbliższe miesiące bilety na przejazdy lokalne i regionalne będą znacznie tańsze. Cena 9 euro miesięcznie, która zaraz zostanie wprowadzona (obecnie tyle mniej więcej kosztuje dobowy bilet w Berlinie), ma spowodować, że Niemcy chętniej będą korzystać z metra, autobusów, tramwajów czy pociągów lokalnych, niż z własnych samochodów. 
Celem jest oczywiście szukanie niestandardowych rozwiązań, dzięki którym kraj szybciej uniezależni się od importu surowców. Akcja, która ma także na celu ułatwienie wakacyjnych podróży ma kosztować budżet kraju 2,5 mld euro. 
Taka dopłata wg rządu zredukuje zużycie ropy, ale przyczyni się też do ochrony środowiska.
Dofinansowanie nie obejmie pociągów dalekobieżnych. 
Osoby, które wykupiły bilety długoterminowe wcześniej, też będą mogły skorzystać ze specjalnej ceny - to akurat takie niepolskie prawda?  A może tylko mi się wydaje.
🇬🇧 In Germany, from June to August, local and regional tickets will be much cheaper. The price is only 9 euros per month. The goal is for the inhabitants to travel by metro, buses, trams and trains rather than by cars.
The aim is, of course, also to look for solutions that will make the country more independent from the import of raw materials. The action, which is also aimed at facilitating holiday travel, is to cost the country's budget of EUR 2.5 billion.
According to the government, such a surcharge will reduce oil consumption, but also contribute to environmental protection.
🇵🇱Znów chwalę polskie miasto! Gdynia od 🇵🇱Znów chwalę polskie miasto! 
 Gdynia od wielu lat stawia na ekologiczne środki transportu m.in. trolejbusy czy elektrobusy. Od ponad 3 lat mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczać rowery cargo, a od 1,5 roku uzyskać dotację na ich zakup. 
🚲🚲Pod koniec kwietnia Rada Miasta Gdyni przegłosowała uchwałę o dotacji na zakup roweru elektrycznego. 
Już niedługo mieszkańcy będą mogli kupić jednośladowego elektryka, uzyskując przy tym nawet 50% zwrot kosztów (jednak nie może wynosić więcej więcej niż 2 500zł). I tak super! 
Dotacja do rowerów jest bardzo popularną formą, która na zachodzie od wielu lat przyczynia się do zmiany nawyków transportowych mieszkańców i wyboru przez nich alternatywnego środka transportu 
Gdynia jest polskim pionierem w przyznawaniu takiej dotacji! Brawo! 💪🏻
Czy ktoś słyszał, widział lub wie, o miastach, które także mają w planach podobne działania lub już przyznają dotacje na elektryczne rowery?
🇬🇧I appreciate the Polish city again!
 🚲🚲For many years, Gdynia has been focusing on ecological means of transport, including trolleybuses or electric buses. For over 3 years, city citizens have been able to rent cargo bikes free of charge, and for 1.5 years they have been able to obtain a subsidy for their purchase. 
At the end of April, the Gdynia City Council passed a resolution on a subsidy for the purchase of an electric bike.
Soon, residents will be able to buy a bike, obtaining even a 50% refund (however, it cannot be more than PLN 2,500).
Bravo Gdynia!💪🏻
🇵🇱W najnowszym numerze Sukces po poznańsku 🇵🇱W najnowszym numerze Sukces po poznańsku opowiadam o WPIP - generalny wykonawca oraz o @savetheplanet_poland 
Zdradzam kilka planów i mówię co mnie zawodowo kręci. 
Z ciekawej rozmowy, wyszedł naprawdę świetny materiał!
Joanna Małecka - dziękuję za spotkanie! 😄
Link do rozmowy w bio👆
🇬🇧In Sukces po Poznaniu, I talk about WPIP - generalny wykonawca and Save the planet.
I tell you about a few plans and what turns me on professionally.
It was an interesting conversation! I invite you to read.
Joanna Małecka - thank you for the meeting!😀
Link in bio👆
Fot. Sławomir Brandt
🇵🇱[Nowy wpis na blogu ] Dziś podejmuję tem 🇵🇱[Nowy wpis na blogu ]
Dziś podejmuję temat, który porusza mnie niezmiennie.
Sytuacja jest abstrakcyjna. Jest niewyobrażalna. Ale jest. 
Żyjemy w świecie, w którym nie umiemy gospodarować żywnością. 
Zapraszam!
🇬🇧 [New blog article ]
Today I take up a topic that has been touching me for a long time.
The situation is abstract. It is unimaginable. But it is.
We live in a world where we cannot manage food.
Link in bio 👆
Życzę wszystkim Wesołych Świąt! 🐥
Kto już zaczął przygotowania?
Ja jeszcze nie, ale z przyjemnością zasiądę do corocznej tradycji, którą baaaardzo lubię.
Kto mnie zna, ten wie, że czarowanie w kuchni, to coś co mnie relaksuje. 
Wesołych Świąt!! 🌿🐥
🗣 🎥 Udzieliłem wywiadu w @codziennypoznan M 🗣 🎥 Udzieliłem wywiadu w @codziennypoznan
Mówię oczywiście o @savetheplanet, całym koncepcie i wyjątkowych śniadaniach, które serwujemy od kwietnia.
Zapraszam do wysłuchania!
🇵🇱W ubiegły weekend świętowałem 29 roczn 🇵🇱W ubiegły weekend świętowałem 29 rocznicę powstania Wielkopolskiego Klubu Kapitału. 
Event, który odbył się w Hotelu Mercure Poznan Centrum zgromadził ponad 150 Gości - przedsiębiorców, wielkopolskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego i konsularnego, a także osoby ze świata nauki, kultury i mediów.
Bardzo ważnym dla mnie momentem było wręczenie mi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Odznaki Honorowej za zasługi dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego jako Prezesa Zarządu rodzinnej firmy WPIP - generalny wykonawca. 
Serdecznie dziękuję za zauważenie moich starań. Wkładam całe  w prowadzenie, razem z najlepszym zespołem współpracowników, naszej rodzinnej firmy. Bez nich nie byłoby ani W.P.I.P ani tej Odznaki. 
To był bardzo udany wieczór, wiele ciekawych rozmów, spotkałem osoby które dobrze znam, poznałem także kilka nowych twarzy i osobowości. 
Dobrze znaleźć się wśród osób, które rozumieją dylematy innych przedsiębiorców i w trudnych czasach mogą się spotkać i... świętować. Bo to też część życia, której ostatnio trochę nam brakuje. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za to wyróżnienie.
🇬🇧Last weekend I celebrated the 29th anniversary of the Wielkopolska Capital Club.
There were over 150 guests at the event - entrepreneurs, parliamentarians from Wielkopolska, representatives of local authorities, diplomatic and consular corps, as well as people from the world of science, culture and media.
A very important moment for me was the awarding by Marek Woźniak, Marshal of the Wielkopolska as the President of the Board of the family company WPIP - general contractor.
Thank you very much for noticing my efforts. I put everything into the lead, together with the best team of associates, of our family business. Without them, there would be neither W.P.I.P nor this  award.
🇵🇱 W Niemczech przez trzy najbliższe miesiące bilety na przejazdy lokalne i regionalne będą znacznie tańsze. Cena 9 euro miesięcznie, która zaraz zostanie wprowadzona (obecnie tyle mniej więcej kosztuje dobowy bilet w Berlinie), ma spowodować, że Niemcy chętniej będą korzystać z metra, autobusów, tramwajów czy pociągów lokalnych, niż z własnych samochodów. 
Celem jest oczywiście szukanie niestandardowych rozwiązań, dzięki którym kraj szybciej uniezależni się od importu surowców. Akcja, która ma także na celu ułatwienie wakacyjnych podróży ma kosztować budżet kraju 2,5 mld euro. 
Taka dopłata wg rządu zredukuje zużycie ropy, ale przyczyni się też do ochrony środowiska.
Dofinansowanie nie obejmie pociągów dalekobieżnych. 
Osoby, które wykupiły bilety długoterminowe wcześniej, też będą mogły skorzystać ze specjalnej ceny - to akurat takie niepolskie prawda?  A może tylko mi się wydaje.
🇬🇧 In Germany, from June to August, local and regional tickets will be much cheaper. The price is only 9 euros per month. The goal is for the inhabitants to travel by metro, buses, trams and trains rather than by cars.
The aim is, of course, also to look for solutions that will make the country more independent from the import of raw materials. The action, which is also aimed at facilitating holiday travel, is to cost the country's budget of EUR 2.5 billion.
According to the government, such a surcharge will reduce oil consumption, but also contribute to environmental protection.
🇵🇱Znów chwalę polskie miasto! Gdynia od 🇵🇱Znów chwalę polskie miasto! 
 Gdynia od wielu lat stawia na ekologiczne środki transportu m.in. trolejbusy czy elektrobusy. Od ponad 3 lat mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczać rowery cargo, a od 1,5 roku uzyskać dotację na ich zakup. 
🚲🚲Pod koniec kwietnia Rada Miasta Gdyni przegłosowała uchwałę o dotacji na zakup roweru elektrycznego. 
Już niedługo mieszkańcy będą mogli kupić jednośladowego elektryka, uzyskując przy tym nawet 50% zwrot kosztów (jednak nie może wynosić więcej więcej niż 2 500zł). I tak super! 
Dotacja do rowerów jest bardzo popularną formą, która na zachodzie od wielu lat przyczynia się do zmiany nawyków transportowych mieszkańców i wyboru przez nich alternatywnego środka transportu 
Gdynia jest polskim pionierem w przyznawaniu takiej dotacji! Brawo! 💪🏻
Czy ktoś słyszał, widział lub wie, o miastach, które także mają w planach podobne działania lub już przyznają dotacje na elektryczne rowery?
🇬🇧I appreciate the Polish city again!
 🚲🚲For many years, Gdynia has been focusing on ecological means of transport, including trolleybuses or electric buses. For over 3 years, city citizens have been able to rent cargo bikes free of charge, and for 1.5 years they have been able to obtain a subsidy for their purchase. 
At the end of April, the Gdynia City Council passed a resolution on a subsidy for the purchase of an electric bike.
Soon, residents will be able to buy a bike, obtaining even a 50% refund (however, it cannot be more than PLN 2,500).
Bravo Gdynia!💪🏻
🇵🇱W najnowszym numerze Sukces po poznańsku 🇵🇱W najnowszym numerze Sukces po poznańsku opowiadam o WPIP - generalny wykonawca oraz o @savetheplanet_poland 
Zdradzam kilka planów i mówię co mnie zawodowo kręci. 
Z ciekawej rozmowy, wyszedł naprawdę świetny materiał!
Joanna Małecka - dziękuję za spotkanie! 😄
Link do rozmowy w bio👆
🇬🇧In Sukces po Poznaniu, I talk about WPIP - generalny wykonawca and Save the planet.
I tell you about a few plans and what turns me on professionally.
It was an interesting conversation! I invite you to read.
Joanna Małecka - thank you for the meeting!😀
Link in bio👆
Fot. Sławomir Brandt

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności