Kilka lat temu grupa znajomych z Nowego Jorku wpadła na pozornie dziwny pomysł. Postanowili zbudować na rzece Hudson basen, który jednocześnie filtruje i oczyszcza rzeczną wodę.

Pomysł basenu, nazwanego +POOL, powstał w czasie jednego z najgorętszych dni w mieście  – mówią autorzy projektu – Nowy Jork w dużej mierze leży na wyspach, jest otoczony wodą. Kiedy robi się gorąco, naturalnie zaczynasz fantazjować o pływaniu w rzece. Ale woda nie jest tu najczystsza i pływanie w niej niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Chcieliśmy zrobić coś, co mogłoby to zmienić.

 

 

Znajomi przygotowali wizualizację pomysłu i postanowili zwrócić się do wybranych ekspertów i inżynierów, którzy pomogliby urzeczywistnić ich pomysł. Istotne było opracowanie systemu filtrów bez użycia chloru oraz innych chemikaliów. Basen miał działać, jak gigantyczny filtr włożony do rzeki. Powinien oddzielać bakterie i zanieczyszczenia poprzez koncentryczne warstwy materiałów filtracyjnych, które tworzą ściany basenu – pozostawiając czystą i bezpieczną wodę.

Aby sfinansować projekt (wstępnie założyli kwotę 25.000 dolarów) – uruchomili kampanię na Kickstarterze.

Okazało się, że nie byli jedynymi mieszkańcami miasta, którym ten pomysł się spodobał. W ciągu zaledwie 6 dni zebrali ponad 41.000 dolarów! Znacząco więcej, niż potrzebowali. Projekt wsparło ponad 1.000 nowojorczyków. To był przytłaczający dowód, że ludzie chcą zobaczyć +POOL w rzece – opowiadają.

Pod koniec pierwszego tygodnia kampanii zadzwonili do nich przedstawiciele Arup – jednej z najbardziej innowacyjnych firm inżynieryjnych na świecie. Zaoferowali pomoc swoich specjalistów. Zebrane fundusze pozwoliły na przetestowanie materiałów filtracyjnych wzdłuż East River. Wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Columbia opracowali system filtrów. Badano go przez 10 tygodni, w różnych warunkach pogodowych.

 

 

Przyjaciele cały czas prowadzili intensywną kampanię, która wspierała projekt. Chodzili na setki spotkań z przedstawicielami administracji miasta, doradcami ze świata architektury, biznesu i polityki, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami firm inżynieryjnych. Nie chodziło tylko o wsparcie pomysłu budowy basenu, ale również o zmianę nastawienia ludzi do rzek miejskich – jako do miejsc, gdzie można się kąpać.

Dwa lata później, w ramach kolejnej kampanii, udało się zebrać ponad ćwierć miliona dolarów! Projekt tym razem wsparło finansowo ponad 3.000 tysiące nowojorczyków. Pieniądze pozwoliły między innymi na budowę próbnego basenu.

Magazyn Time nazwał +POOL jednym z 25 najlepszych wynalazków roku.

W ubiegłym roku twórcy nawiązali współpracę z producentem piwa Heineken, który zobowiązał się przekazać kolejne 100.000 dolarów na rzecz tego projektu. Pieniądze zostaną wykorzystane do budowy pokazu świetlnego, który będzie odzwierciedlał zmieniającą się jakość wody.

Planowane otwarcie basenu jest przewidziane na przyszły rok.

 

żródło zdjęcia: www.huffingtonpost.com

Zaczęli się zgłaszać inni, między innymi Sydney i miasta azjatyckie, które również chciałyby, aby +POOL powstał w ich miejskich rzekach. To naprawdę dobry pomysł dla smart cities, przez które przepływają rzeki.

Współpracowaliśmy z inżynierami z Arup, aby zbadać systemy filtracji oraz z konsultantami ekologicznymi z One Nature, aby zmaksymalizować korzyści basenu dla środowiska.

Testowaliśmy pełny system filtracji w nowojorskiej rzece przez pięć miesięcy i udowodniliśmy, że nasza koncepcja działa. Otrzymaliśmy wsparcie od agencji miejskich i państwowych, stowarzyszenia pływaków, organizacji wspierających rozwój wybrzeża oraz ponad 5000 nowojorczyków, którzy kibicują i przekazują pieniądze przez Kickstartera – mówią pomysłodawcy.  

 

 źródło zdjęcia: inhabitat.com

W ten sposób +POOL stał się jednym z największych społecznych projektów finansowanych przez samych mieszkańców miasta smart city, jakim jest Nowy Jork.

 

 

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie