Coraz częściej hotele stawiają na smart rozwiązania. Dedykowane aplikacje mobilne pozwalają zarezerwować pokój, a nawet zarządzać jego funkcjami. Za pomocą telefonu możesz wybrać termin pobytu, zarezerwować miejsce na parkingu i zamówić interesujące Cię usługi. Standardem są już uniwersalne kontakty w pokojach do różnych wtyczek, stacje ładujące do tabletów i smartfonów, gniazda USB oraz HDMI przy biurku.
Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym przedstawię kilka z najciekawszych inteligentnych rozwiązań, z których mogą korzystać goście hoteli.
źródło: thepodhotel.com
Jakie smart rozwiązania są aktualnie wprowadzane w hotelach?
Słyszałem o cyfrowych ekranach na ścianach pokoi, na których można oglądać zdjęcia, o prysznicach, które zapamiętują preferowaną temperaturę wody lub o lustrach, na których wyświetlane są filmy, pomagające w treningach jogi. Nowoczesne hotele pozwalają na możliwość otwierania drzwi własnym smartfonem.
Systemy w nowoczesnych hotelach zapamiętają Twój ulubiony program telewizyjny – zostanie on uruchomiony zaraz po wejściu do pokoju. System odpowiada na pytania o atrakcje turystyczne, włącza ulubioną muzykę lub ustawia odpowiednią temperaturę. Dzięki aplikacjom mobilnym, jako gość smart hotelu, możesz dostosować funkcjonalności pokoju do swoich potrzeb – odpowiednio ustawisz zasłony lub system audio. Pokojowa będzie wiedziała, czy jesteś w środku przez czujki podczerwieni.
Przestrzeń, która łączy ludzi.
Właściciele hoteli w smart cities dbają o to, żeby goście mieli miejsce, gdzie mogą wspólnie spędzać wolny czas, pracować, jeść i się integrować.
W The Upper House w Hongkongu klienci na wejściu otrzymują iPoda Touch z grami, muzyką i informacjami o okolicy. Pod Hotel w Nowym Jorku poszedł o krok dalej – stworzył sieć społecznościową dla gości. Mogą wymieniać się swoimi uwagami, rozmawiać oraz zawierać znajomości.
źródło: upperhouse.com
Nowoczesne marki hotelowe mocno dbają o swój wizerunek. W internecie komunikują poparcie dla praw człowieka lub angażują się w działalność charytatywną. Przykładem jest Hilton, który przyznaje swoim częstym gościom punkty lojalnościowe, które potem można wymienić na finansowe wsparcie różnych organizacji pozarządowych. Hotel Clarion w Oslo regularnie wspiera UNICEF. Blisko połowa dochodów Eaton Smart w Hongkongu jest przekazywana na cele charytatywne.
Proekologiczne rozwiązania.
W smart hotelach spotykamy ekologiczne środki czystości, żarówki energooszczędne, kosze do segregacji śmieci oraz kosmetyki z naturalnych składników. Amerykański 1 Hotel jest wyposażony wyłącznie w meble, które pochodzą z recyclingu. Orbis postawił na ograniczenie odpadów żywnościowych, stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz dotowanie zalesiania gruntów. One Aldwych w Londynie zastosował kanalizację podciśnieniową, energooszczędne lampy Led-owe, chlorowany basen i wiele innych rozwiązań tego typu.
Hotel QO Amsterdam uprawia warzywa i zioła we własnej szklarni na dachu budynku. Rośliny są podlewane dzięki pozyskiwanej wodzie deszczowej. Organiczne odpadki służą później do ogrzewania.
źródło: popupcity.net
The Rosemont Hotel & Residences w Dubaju będzie pierwszym hotelem na świecie z własnym lasem deszczowym – z wodospadami, strumykami i plażą. Nad całością będzie rozprowadzony system zraszaczy wody.
Sztuczna inteligencja w hotelach.
Zadania związane z obsługą klienta może wykonywać sztuczna inteligencja. Roboty w roli portierów to coraz częstsze zjawisko. Warto wspomnieć o hotelu z Tokio Henn na, który jest w całości obsługiwany przez humanoidy. Również w Opolu można spotkać robota w recepcji.
Maszyna Connie w hotelu Hilton w McLean stale doskonali ludzką mowę i coraz lepiej dostosowuje swe umiejętności, żeby spełniać indywidualne potrzeby gości. Rekomenduje restauracje na podstawie opinii internautów i opowiada o nadchodzących wydarzeniach w okolicy. Robot-portier zaprojektowany przez LG umie dostarczyć bagaż do pokoju gości lub odnieść go do samochodu.
źródło: usatoday.com
Big data/Internet Rzeczy.
Informacje o klientach, które są gromadzone w sieci internetowej, pozwalają hotelarzom zapewnić wyższy poziom obsługi.
Beacony to małe nadajniki sygnału radiowego. Dostarczają informacji, o której godzinie przyjeżdżają goście, o której wychodzą z pokoi, przychodzą do restauracji, siłowni lub do SPA. To istotne informacje do analizy biznesowej. Skutkiem są lepsze decyzje w zakresie rozmieszczenia personelu lub przyszłych remontów i usprawnienie procedury zameldowania.
Smart rozwiązania w polskich hotelach.
W Puro Hotel we Wrocławiu interakcja międzyludzka jest ograniczona do minimum. W lobby znajdziemy stół recepcyjny z panelami dotykowymi. Za ich pomocą można samodzielnie zameldować się w pokoju. Każdy z gości ma dostęp do projektora i do ekspresów do kawy, które aktywuje się za pomocą karty hotelowej.
W Blow Up Hall w Poznaniu karty hotelowe zostały zastąpione iPhone’ami. W Świnoujściu znajdziemy 5-gwiazdkowy hotel Radisson Blu, który został wybudowany zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu LEED.
Sound Garden Hotel w Warszawie oferuje samoobsługowe meldowanie – wystarczy podać numer rezerwacji i potwierdzić dane. Wymeldowanie to po prostu opuszczenie pokoju. Klucz można zostawić w windzie lub w pokoju.
Hotel Rosevia Resort w Nadmorskim Parku Krajobrazowym zbudowano w ten sposób, żeby w zrównoważony sposób czerpać z natury. System potrafi niezależnie zarządzać zarówno każdym z 82 apartamentów, jak i całym ośrodkiem jednocześnie. W dniu przyjazdu gości w zarezerwowanym apartamencie jest ustawiana odpowiednia temperatura. Wcześniej w nieużywanych pokojach ogrzewanie jest ograniczane lub wyłączane. To znacznie obniża koszt funkcjonowania hotelu. Inteligentnymi rozwiązaniami są także stacje pogodowe, które informują o aktualnym stanie pogody i o prognozach. Dzięki temu można dostosować warunki wewnątrz budynku do sytuacji na zewnątrz.
źródło: travelist.pl
Myślę, że w przyszłości smart rozwiązania w hotelach staną się powszechne. To przecież spore ułatwienie zarówno dla gości, jak i dla ich właścicieli. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie staną się normą zarówno w ekonomicznych ośrodkach, jak i w tych luksusowych. Z niecierpliwością czekam na kolejne proekologiczne rozwiązania i wykorzystanie sztucznej inteligencji w niejednym hotelu w Polsce.