Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATABiznesPodróżeSmart Building i budownictwoSmart City

Przykłady smart rozwiązań w hotelach

Dariusz Stasik

26 października 2018

Coraz częściej hotele stawiają na smart rozwiązania. Dedykowane aplikacje mobilne pozwalają zarezerwować pokój, a nawet zarządzać jego funkcjami. Za pomocą telefonu możesz wybrać termin pobytu, zarezerwować miejsce na parkingu i zamówić interesujące Cię usługi. Standardem są już uniwersalne kontakty w pokojach do różnych wtyczek, stacje ładujące do tabletów i smartfonów, gniazda USB oraz HDMI przy biurku.

Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym przedstawię kilka z najciekawszych inteligentnych rozwiązań, z których mogą korzystać goście hoteli.

 

źródło: thepodhotel.com

 

Jakie smart rozwiązania są aktualnie wprowadzane w hotelach?

Słyszałem o cyfrowych ekranach na ścianach pokoi, na których można oglądać zdjęcia, o prysznicach, które zapamiętują preferowaną temperaturę wody lub o lustrach, na których wyświetlane są filmy, pomagające w treningach jogi. Nowoczesne hotele pozwalają na możliwość otwierania drzwi własnym smartfonem.

Systemy w nowoczesnych hotelach zapamiętają Twój ulubiony program telewizyjny –  zostanie on uruchomiony zaraz po wejściu do pokoju. System odpowiada na pytania o atrakcje turystyczne, włącza ulubioną muzykę lub ustawia odpowiednią temperaturę. Dzięki aplikacjom mobilnym, jako gość smart hotelu, możesz dostosować funkcjonalności pokoju do swoich potrzeb – odpowiednio ustawisz zasłony lub system audio. Pokojowa będzie wiedziała, czy jesteś w środku przez czujki podczerwieni.


Przestrzeń, która łączy ludzi.

Właściciele hoteli w smart cities dbają o to, żeby goście mieli miejsce, gdzie mogą wspólnie spędzać wolny czas, pracować, jeść i się integrować.

W The Upper House w Hongkongu klienci na wejściu otrzymują iPoda Touch z grami, muzyką i informacjami o okolicy. Pod Hotel w Nowym Jorku poszedł o krok dalej – stworzył sieć społecznościową dla gości. Mogą wymieniać się swoimi uwagami, rozmawiać oraz zawierać znajomości.

 

źródło: upperhouse.com

 

Nowoczesne marki hotelowe mocno dbają o swój wizerunek. W internecie komunikują poparcie dla praw człowieka lub angażują się w działalność charytatywną. Przykładem jest Hilton, który przyznaje swoim częstym gościom punkty lojalnościowe, które potem można wymienić na finansowe wsparcie różnych organizacji pozarządowych. Hotel Clarion w Oslo regularnie wspiera UNICEF. Blisko połowa dochodów Eaton Smart w Hongkongu  jest przekazywana na cele charytatywne.

 

 

Proekologiczne rozwiązania.

W smart hotelach spotykamy ekologiczne środki czystości, żarówki energooszczędne, kosze do segregacji śmieci oraz kosmetyki z naturalnych składników. Amerykański 1 Hotel jest wyposażony wyłącznie w meble, które pochodzą z recyclingu. Orbis postawił na ograniczenie odpadów żywnościowych, stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz dotowanie zalesiania gruntów. One Aldwych w Londynie zastosował kanalizację podciśnieniową, energooszczędne lampy Led-owe, chlorowany basen i wiele innych rozwiązań tego typu.

Hotel QO Amsterdam uprawia warzywa i zioła we własnej szklarni na dachu budynku. Rośliny są podlewane dzięki pozyskiwanej wodzie deszczowej. Organiczne odpadki służą później do ogrzewania.

 

źródło: popupcity.net

 

The Rosemont Hotel & Residences w Dubaju będzie pierwszym hotelem na świecie z własnym lasem deszczowym – z wodospadami, strumykami i plażą. Nad całością będzie rozprowadzony system zraszaczy wody.


Sztuczna inteligencja w hotelach.

Zadania związane z obsługą klienta może wykonywać sztuczna inteligencja. Roboty w roli portierów to coraz częstsze zjawisko. Warto wspomnieć o hotelu z Tokio Henn na, który jest w całości obsługiwany przez humanoidy. Również w Opolu można spotkać robota w recepcji.

Maszyna Connie w hotelu Hilton w McLean stale doskonali ludzką mowę i coraz lepiej dostosowuje swe umiejętności, żeby spełniać indywidualne potrzeby gości. Rekomenduje restauracje na podstawie opinii internautów i opowiada o nadchodzących wydarzeniach w okolicy. Robot-portier zaprojektowany przez LG umie dostarczyć bagaż do pokoju gości lub odnieść go do samochodu.

 

źródło: usatoday.com

 

Big data/Internet Rzeczy.

Informacje o klientach, które są gromadzone w sieci internetowej, pozwalają hotelarzom zapewnić wyższy poziom obsługi.

Beacony to małe nadajniki sygnału radiowego. Dostarczają informacji, o której godzinie przyjeżdżają goście, o której wychodzą z pokoi, przychodzą do restauracji, siłowni lub do SPA. To istotne informacje do analizy biznesowej. Skutkiem są lepsze decyzje w zakresie rozmieszczenia personelu lub przyszłych remontów i usprawnienie procedury zameldowania.

 

Smart rozwiązania w polskich hotelach.  

W Puro Hotel we Wrocławiu interakcja międzyludzka jest ograniczona do minimum. W lobby znajdziemy stół recepcyjny z panelami dotykowymi. Za ich pomocą można samodzielnie zameldować się w pokoju. Każdy z gości ma dostęp do projektora i do ekspresów do kawy, które aktywuje się za pomocą karty hotelowej.  

W Blow Up Hall w Poznaniu karty hotelowe zostały zastąpione iPhone’ami. W Świnoujściu znajdziemy 5-gwiazdkowy hotel Radisson Blu, który został wybudowany zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu LEED.

Sound Garden Hotel w Warszawie oferuje samoobsługowe meldowanie – wystarczy podać numer rezerwacji i potwierdzić dane. Wymeldowanie to po prostu opuszczenie pokoju. Klucz można zostawić w windzie lub w pokoju.

Hotel Rosevia Resort w Nadmorskim Parku Krajobrazowym zbudowano w ten sposób, żeby w zrównoważony sposób czerpać z natury. System potrafi niezależnie zarządzać zarówno każdym z 82 apartamentów, jak i całym ośrodkiem jednocześnie. W dniu przyjazdu gości w zarezerwowanym apartamencie jest ustawiana odpowiednia temperatura. Wcześniej w nieużywanych pokojach ogrzewanie jest ograniczane lub wyłączane. To znacznie obniża koszt funkcjonowania hotelu. Inteligentnymi rozwiązaniami są także stacje pogodowe, które informują o aktualnym stanie pogody i o prognozach. Dzięki temu można dostosować warunki wewnątrz budynku do sytuacji na zewnątrz.

 

źródło: travelist.pl

 

Myślę, że w przyszłości smart rozwiązania w hotelach staną się powszechne. To przecież spore ułatwienie zarówno dla gości, jak i dla ich właścicieli. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie staną się normą zarówno w ekonomicznych ośrodkach, jak i w tych luksusowych. Z niecierpliwością czekam na kolejne proekologiczne rozwiązania i wykorzystanie sztucznej inteligencji w niejednym hotelu w Polsce.

 

 

 

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca
🇵🇱Pamiętacie utwór "Polska" Kultu? Kazik śpiewa tam o dworcu w Kutnie, tak brzydkim, że aż pękają oczy. Dziś dworzec w Kutnie jest po remoncie, ale przypominam sobie ten utwór, gdy przejeżdzam "ulicą" Obornicką w Poznaniu - naprawdę nie polecam tego miejsca. Tu pękają oczy. 🫣🫣
To miks reklamozy wszechogarniającej, złej nawierzchni i poczucia, że ktoś zaraz wyskoczy Ci pod koła, albo dojdzie do stłuczki. Koszmar. 🤬🤯
Ale ja nie tylko o Obornickiej. Choć o niej także. Niedawno weszła w życie poznańska uchwała krajobrazowa! Nareszcie!
Z centrum znikną billboardy, reklamy zainstalowane bez wymaganych pozwoleń i niezgodnie z zapisami uchwały muszą zostać rozebrane, inaczej firmy reklamowe powinny liczyć się z dotkliwymi karami. Miasto podzielono na cztery obszary, w każdym obowiązują trochę inne zasady, ale wielkie powierzchnie mają zniknąć z centrum. 🙌🏼 
Z tego co widzę, wspomniana Obornicka podchodzi pod obszar zurbanizowany, więc tutaj billboardy będą mogły stać, ale... tylko te legalne. Ciekawy jestem jak zmieni się ten wstydliwy zakątek miasta! 
fot. gazeta.pl
🇬🇧The Poznań landscape resolution has recently entered into force! At last!
Billboards will disappear from the centre, advertisements installed without the required permits and contrary to the provisions of the resolution must be removed, otherwise advertising companies should expect severe penalties. The city is divided into four areas, each with slightly different rules, but large areas are to disappear from the center. 🙌🏼
#poznan #miasto #smartcity #teklamoza #ump
🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina n 🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina na Ukrainę. To był ciężki rok dla Ukrainców i Ukrainek. 💔
Po roku wojny Eurobarometr przeprowadził badania nastrojów wśród obywateli UE. Wynika z nich, że 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc.
Mamy tu też zielony, dobry news: jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.
Wolna Ukraina bez Putina!
🇺🇦 It's been over a year since Putin's aggression against Ukraine. It was a hard year for Ukrainian men and women. 💔
🗣After a year of war, Eurobarometer surveyed the mood among EU citizens. The results show that 91% of of those surveyed support the provision of humanitarian aid, and 88 percent the reception by the EU of people fleeing war. 77 percent support financial support for Ukraine. respondents, and for economic sanctions imposed on Russia - 74 percent.
💚🌱 We also have green, good news here: an even higher percentage (86%) of Europeans believe that the EU should support the green transformation through large investments in renewable energy sources (RES). A similar percentage of people believe that the right direction is to increase the energy efficiency of buildings or transport.
Free Ukraine without Putin!
#wolnaukraina #zielonaenergia #OZE
🇵🇱To jest naprawdę wdzięczny projekt! ⚽️🏀
Hala sportowo-widowiskowa w Nowej Soli czeka już tylko na otwarcie. Wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle na wysokim poziomie.  Duma! #WPIP 
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu zlokalizowanego przy ul. Gimnazjalnej to prawie 3,9 tys. m kw. Widownia mieści 800 stałych miejsc, ale w przypadku niektórych imprez liczba widzów może wzrosnąć do 1500 osób.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
Hala przystosowana jest to odgrywania meczy siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz koncertów, kabaretów i innych kulturalno-rozrywkowych wydarzeń. 
Hala jest połączona z nowym basenem. 
🇬🇧This is a really grateful project!🏀⚽️
The sports and entertainment hall in Nowa Sól is just waiting to be opened. We did our job, as usual, at a high level. Pride! #WPIP❤️
The total usable area of the facility is almost 3.9 thousand square meters. sq m. The auditorium has 800 permanent seats, but for some events the number of guests can increase to 1,500 people.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
The hall is adapted to play volleyball, basketball, football and handball matches as well as concerts, cabarets and other cultural and entertainment events.
The hall is connected to the new swimming pool.
#nowasol #wpip #sport #lubuskie #halasportowa 
Fot. M. Kapała/ Gazeta Lubuska
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności