Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATASmart City

Smart city a walka ze smogiem

Dariusz Stasik

15 lutego 2019

 

  • 9 na 10 osób oddycha powietrzem, które nie spełnia wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia
  • 7 mln ludzi umiera każdego roku z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza
  • w Polsce obserwowane są jedne z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w całej UE
  • ponad 80% mieszkańców polskich miast jest narażonych na stężenie pyłu PM10 przekraczające dzienne limity
  • szacuje się, że smog w naszym kraju jest przyczyną około 43.000 zgonów rocznie

 

Czy Was zaniepokoiły te dane? Mnie osobiście tak, a to tylko kropla w morzu danych statystycznych, które spływają odnośnie smogu. Jak podają media, w okresie jesienno-zimowym stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest przekroczone średnio co kilka dni. Przez smog tracimy zdrowie, ale traci na nim też biznes, gdyż wiele osób ucieka z zanieczyszczonych miast.

 

W Polsce największy smog w Europie

Smog nie jest nowym zjawiskiem, ale stał się na tyle istotnym problemem, iż wiele strategii rozwoju miast zawiera program walki o czyste powietrze. W Polsce największy problem są: pył zawieszony (ziarna większe – PM10 oraz ziarna mniejsze PM2,5) benzo[a]piren – substancja rakotwórcza i mutagenna oraz dwutlenek azotu. Szerzej temat zanieczyszczeń omówiłem podczas konferencji w Koninie w marcu ub. r. organizowanej przez WFOŚiGW w Poznaniu pt. „Czyste powietrze podstawą dobrej jakości życia” oraz na konferencji “Od smart building do smart city” z udziałem członków WKK, które odbyło się w naszej siedzibie w Jasinie w lutym b.r. W idei smart city, mieście szczęśliwych ludzi, jedną z głównych podstaw jest zdrowie, a więc czyste powietrze w mieście.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie jest wiele miast Polski, jak: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz. Dokładne dane dla naszej oraz setek innych miejscowości możemy sprawdzić na stronie www.breathelife2030.org która powstała w ramach ogólnoświatowej kampanii #breathelife na rzecz czystego powietrza WHO.

Największym źródłem smogu w Polsce jest niska emisja. To dym powstający w wyniku spalania paliw stałych w celu ogrzania domów i mieszkań. Najgroźniejsze jest spalanie drewna, niskiej jakości węgla oraz śmieci w starych piecach. Charakterystyczna dla polskiego smogu jest emisja zanieczyszczeń z niskiego pułapu, nie przekraczającego 40 metrów.

 

 

 

 

 

Czy smog zagraża zdrowiu?

Smog składa się z mikrozanieczyszczeń, które można porównać do średnicy ludzkiego włosa. Może spowodować astmę, zapalenie płuc, nowotwory układy oddechowego, nieodwracalne uszkodzenie wątroby, zaburzenia funkcjonowania kory nadnerczy, miażdżycę, zapalenia naczyń krwionośnych. Przypuszcza się, że jest on jedną z przyczyn otyłości. Co więcej, prawdopodobnie wpływa na niepłodność. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem da się porównać do palenia papierosów. Ktoś, kto mieszka w Warszawie nieświadomie wypala ich nawet 1000 rocznie, a w Krakowie mieszkańcy przyjmują ilość benzo(a)pirenu odpowiadającą wypaleniu 2500 papierosów rocznie. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze. Od smogu nie można się po prostu odciąć, chroniąc się w budynku, bo zanieczyszczone powietrze  tam też się przedostaje. I to pogłębia problem, bo w zamkniętych pomieszczeniach, typu domy, sklepy, biura, szkoły, przedszkola, spędzamy aż 90% naszego życia!

 

Źródło: European Environment Agency

Jak wyglądają działania antysmogowe w polskich miastach?

Kraków dotuje wymianę źródeł ciepła – od połowy 2018 roku miasto wprowadziło zakaz korzystania z węgla i drzewa w opalaniu mieszkań. W Kielcach z kolei powstał miejski zespół ds. walki ze smogiem – jakość powietrza badają miejskie i prywatne czujniki jakości powietrza. Nad Katowicami latają drony monitorujące powietrze i lokalizujące trucicieli, podobnie, jak w Szczecinie, Elblągu, Skawinie czy Bochni.

Warszawa także stawia na dofinansowania. Mieszkańcy mogą uzyskać dotację na zmianę systemu ogrzewania i otrzymać dopłatę do rachunków za ogrzewanie. W stolicy działają również ekoedukatorzy, którzy informują o zagrożeniach związanych z niską emisją i o możliwościach uzyskania wspomnianej wcześniej dotacji. Niezbędnym elementem walki ze smogiem jest termomodernizacja. W Czeladzi już 90% budynków użyteczności publicznej było jej poddanej. W Sztumie przed seansami w lokalnym kinie wyświetlano filmy edukacyjne. W Dąbrowie Górniczej działa system 20 stacji pomiarowych. Dzięki nim można sprawdzić, które miejsca są w danym momencie narażone na złą jakość powietrza.  Sosnowiec wykorzystuje aparaturę pomiarową umieszczoną na dronie i samochodzie elektrycznym. Z kolei w Poznaniu specjalne czujniki zainstalowano w 160 szkołach. W Sopocie uznali, że najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest rozbudowa sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej nowych obiektów. Dzięki środkom unijnym, dokonano tam termomodernizacji większości szkół i przedszkoli.

 

 

Władze w Opocznie stawiają głównie na edukowanie. Zorganizowano wiele spotkań, konferencji, akcji informacyjnych i projektów edukacyjnych poświęconych problemowi, takich jak na przykład piknik ekologiczny. Zespół specjalistów przeprowadza kontrole nieruchomości i sprawdza, czy mieszkańcy nie spalają komunalnych odpadów.

W Tomaszowie Mazowieckim do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów, aby wyeliminować emisję spalin. Wprowadzono również bezpłatną komunikację. Miasto postarało się również o dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Ulotki dotyczące skutków palenia śmieci były dystrybuowane bezpośrednio do domów mieszkańców. Miasto chce również wykonać odwierty geotermalne.

Bełchatów jest jednym z 5 polskich miast, dla których opracowana została strategia adaptacji do zmian klimatu w ramach projektu ClimCities. W dwóch budynkach komunalnych magistrat zamontował 10 nowoczesnych elektrofiltrów, które mają ograniczyć emisję zanieczyszczeń nawet o 90%. Stare sodowe lampy w oświetleniu ulicznym zastępowane są nowoczesnymi oprawami ledowymi, powstają nowe skwery i zieleńce.

 

Jak ze smogiem radzą sobie inne kraje?

W Europie północno-zachodniej wiele osób przesiadło się na rower albo korzysta z komunikacji miejskiej. Obywatele krajów skandynawskich zdają sobie sprawę z konsekwencji nadmiernego ruchu ulicznego. Realizują oni “zielony trend” w praktyce. Już w 1996 r.w Szwecji została wytyczona strefa niskiej emisji, do której niektóre samochody nie mogą wjechać. W 2006 r. zostały wprowadzone opłaty za wjazd do miasta, które są zależne od parametrów auta.

W Azji miasta inwestują olbrzymie środki w rozbudowę kolejnych linii metra, zamykają stare fabryki, a koncerny przeznaczają wielkie pieniądze na ekologiczne autobusy lub promowanie rowerów. Niestety, elektryczne auta w Chinach, nie rozwiązują problemu korków. Państwo Środka nałożyło również ogólnokrajową granicę zużycia węgla. Została ona podzielona między chińskie miasta i prowincje. Dzięki tego typu działaniom zdarzają się dni, gdy nawet w Pekinie można swobodnie oddychać.

Centrum Paryża, w dni robocze, dla samochodów starszych niż 20-letnie jest zamknięte. W kolejnych latach ta granica ma być przesuwana. Podobnie centrum Madrytu jest zamknięte jest dla pojazdów benzynowych zarejestrowanych przed 2000 r. To działania wg wdrażanego Planu Aire.

Z kolei w Londynie uruchomiono system informacji, pokazujący na stacjach metra i przystankach autobusowych ostrzeżenia przed zanieczyszczonym powietrzem. Również w tym mieście najstarsze diesle nie mogą wjeżdżać do centrum. Najświeższym newsem jest to, że Londyn we współpracy z partnerami z sektora akademickiego, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych  uruchamia największą na świecie sieć monitorowania powietrza.

Na latarniach i budynkach w najbardziej dotkniętych rejonach miasta zostało zamontowanych 100 najnowocześniejszych kapsuł z czujnikami. Dane z sieci wspomagać będą informacje pozyskiwane z mobilnych czujników zamontowanych na samochodach Google Street View (ich zasięg to ok. 30 metrów).

– Te dane w czasie rzeczywistym pozwolą nam dowiedzieć się więcej o toksycznym powietrzu Londynu i pomogą nam wprowadzić odpowiednią politykę działań oczyszczających – podkreśla burmistrz Saddiq Khan na portalu www.breathelife2030.org

 

 

Moim zdaniem pierwszym krokiem w ograniczaniu skutków występowania zjawiska smogu powinna być edukacja mieszkańców, że to oni mają największy wpływ na jakość powietrza. Spalając śmieci czy używając nieodpowiedniej jakości opału są sprawcą niskiej emisji. Drugim krokiem powinno być zapewnienie wiarygodnych informacji na temat jakości powietrza (Big Data). W Polsce, niestety, nadal jest stosunkowo niewielka liczba czujników, co utrudnia realną analizę i wnioskowanie. Warto podkreślić, że nie chodzi tylko o samo gromadzenie danych o stanie powietrza, ale także informacji dodatkowych, które pozwoliłyby samorządom podejmować decyzje, mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia smogu. Z pewnością pomogłaby unifikacja miejskiego Internetu Rzeczy (IoT), która pozwoliłaby na szybką i sprawną wymianę informacji między kamerami miejskimi, systemami do analizy ruchu drogowego oraz stacjami pogodowymi informującymi o zanieczyszczeniach. W efekcie mogłoby się to przełożyć na konkretne reakcje, jak wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną lub wprowadzenie ograniczeń ruchu kołowego w okresach prognozowanego zwiększenia poziomu smogu.

W Londynie, Wiedniu czy w Nowym Jorku takie rozwiązania już funkcjonują. Natomiast w polskich miastach dopiero są wdrażane.

 

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca
🇵🇱Pamiętacie utwór "Polska" Kultu? Kazik śpiewa tam o dworcu w Kutnie, tak brzydkim, że aż pękają oczy. Dziś dworzec w Kutnie jest po remoncie, ale przypominam sobie ten utwór, gdy przejeżdzam "ulicą" Obornicką w Poznaniu - naprawdę nie polecam tego miejsca. Tu pękają oczy. 🫣🫣
To miks reklamozy wszechogarniającej, złej nawierzchni i poczucia, że ktoś zaraz wyskoczy Ci pod koła, albo dojdzie do stłuczki. Koszmar. 🤬🤯
Ale ja nie tylko o Obornickiej. Choć o niej także. Niedawno weszła w życie poznańska uchwała krajobrazowa! Nareszcie!
Z centrum znikną billboardy, reklamy zainstalowane bez wymaganych pozwoleń i niezgodnie z zapisami uchwały muszą zostać rozebrane, inaczej firmy reklamowe powinny liczyć się z dotkliwymi karami. Miasto podzielono na cztery obszary, w każdym obowiązują trochę inne zasady, ale wielkie powierzchnie mają zniknąć z centrum. 🙌🏼 
Z tego co widzę, wspomniana Obornicka podchodzi pod obszar zurbanizowany, więc tutaj billboardy będą mogły stać, ale... tylko te legalne. Ciekawy jestem jak zmieni się ten wstydliwy zakątek miasta! 
fot. gazeta.pl
🇬🇧The Poznań landscape resolution has recently entered into force! At last!
Billboards will disappear from the centre, advertisements installed without the required permits and contrary to the provisions of the resolution must be removed, otherwise advertising companies should expect severe penalties. The city is divided into four areas, each with slightly different rules, but large areas are to disappear from the center. 🙌🏼
#poznan #miasto #smartcity #teklamoza #ump
🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina n 🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina na Ukrainę. To był ciężki rok dla Ukrainców i Ukrainek. 💔
Po roku wojny Eurobarometr przeprowadził badania nastrojów wśród obywateli UE. Wynika z nich, że 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc.
Mamy tu też zielony, dobry news: jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.
Wolna Ukraina bez Putina!
🇺🇦 It's been over a year since Putin's aggression against Ukraine. It was a hard year for Ukrainian men and women. 💔
🗣After a year of war, Eurobarometer surveyed the mood among EU citizens. The results show that 91% of of those surveyed support the provision of humanitarian aid, and 88 percent the reception by the EU of people fleeing war. 77 percent support financial support for Ukraine. respondents, and for economic sanctions imposed on Russia - 74 percent.
💚🌱 We also have green, good news here: an even higher percentage (86%) of Europeans believe that the EU should support the green transformation through large investments in renewable energy sources (RES). A similar percentage of people believe that the right direction is to increase the energy efficiency of buildings or transport.
Free Ukraine without Putin!
#wolnaukraina #zielonaenergia #OZE
🇵🇱To jest naprawdę wdzięczny projekt! ⚽️🏀
Hala sportowo-widowiskowa w Nowej Soli czeka już tylko na otwarcie. Wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle na wysokim poziomie.  Duma! #WPIP 
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu zlokalizowanego przy ul. Gimnazjalnej to prawie 3,9 tys. m kw. Widownia mieści 800 stałych miejsc, ale w przypadku niektórych imprez liczba widzów może wzrosnąć do 1500 osób.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
Hala przystosowana jest to odgrywania meczy siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz koncertów, kabaretów i innych kulturalno-rozrywkowych wydarzeń. 
Hala jest połączona z nowym basenem. 
🇬🇧This is a really grateful project!🏀⚽️
The sports and entertainment hall in Nowa Sól is just waiting to be opened. We did our job, as usual, at a high level. Pride! #WPIP❤️
The total usable area of the facility is almost 3.9 thousand square meters. sq m. The auditorium has 800 permanent seats, but for some events the number of guests can increase to 1,500 people.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
The hall is adapted to play volleyball, basketball, football and handball matches as well as concerts, cabarets and other cultural and entertainment events.
The hall is connected to the new swimming pool.
#nowasol #wpip #sport #lubuskie #halasportowa 
Fot. M. Kapała/ Gazeta Lubuska
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności