Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
Flaga USA na tle budynków
Flaga USA na tle budynków
BIG DATATechnologie smart

Od Bostonu do San Diego - czy Ameryka będzie (znowu) smart?

Dariusz Stasik

23 października 2020

Co się stało z “american dream” – narodowym etosem USA, kultywowanym przez dziesiątki lat? Parafrazując hasło wyborcze obecnej głowy państwa przyglądam się kilku amerykańskim miastom, czy są bliskie spełnienia marzenia, czy nadal tylko śnią o potędze, mądrości i wolności. Jak w 2020 roku w obliczu wyborów prezydenckich i pandemii radzą sobie amerykańskie miasta w dążeniu do bycia smart city?  

Przekonałem się, że amerykańskie miasta to zderzenie wielu kontrastów, które często uwarunkowane są położeniem, historią i orientacjami politycznymi. Takie wrażenie zrobił na mnie Nowy Jork. Choć trudno porównywać miejsca oddalone od siebie o tysiące mil, jednak zainteresowało mnie zagadnienie jak nastawienie mieszkańców wpływa na wdrażanie inteligentnych rozwiązań w Bostonie i San Diego. Można powiedzieć, że dalej się nie da! Jak zestawić ze sobą leżące na północno-wschodnim wybrzeżu uniwersyteckie miasto Boston z turystycznym i militarnym San Diego, “przyklejonym” do południowej granicy na brzegu zachodnim? Łączy je to, że w obu miastach mieszkają Amerykanie wraz z imigrantami wielu narodowości.

Początki smart city

Boston jest jednym z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych, które ideę smart city pokochało całym naukowym sercem. Bliskość najlepszych uczelni w kraju – Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Harvardu oraz uwarunkowania finansowe sprzyjają wdrażaniu najnowszych technologii. Jednak po wielu latach prowadzenia badań i pilotażowych projektów władze innowacyjnego Bostonu musiały przewartościować swoje spojrzenie na wizję inteligentnego miasta. Dostrzegły, że brakuje zaangażowania wszystkich stron i równego dostępu mieszkańców do nowych rozwiązań. „Czujniki nie są inteligentne. Kioski cyfrowe nie ratują świata. Wydajność to nie demokracja.” – takie niemalże prowokacyjne słowa padły w dokumencie wydanym przez burmistrza Bostonu w 2018 roku. Martin J. Walsh powołał więc projekt Beta Blocks Action Research, zapraszając mieszańców do rozmowy i współdecydowania o rozwoju miasta.

 

Boston panorama miasta

Boston, źródło Pixabay

 

Inteligentne oświetlenie na cenzurowanym

San Diego swoje mocne wejścia do grona smart cites przypieczętowało w 2017 roku, gdy wdrożyło system inteligentnych latarni ulicznych. Władze obwieściły, że jest to największa miejska platforma IoT na świecie. Czujniki umieszone na latarniach miały zmniejszyć koszty zużycia energii o 60%, a także pomóc w optymalizacji ruchu ulicznego i parkowania, a także monitorować jakość powietrza oraz zwiększać bezpieczeństwo publiczne. Jednak po kilku latach system został wyłączony ze względu na kontrowersje związane ze zbieraniem i wykorzystaniem danych rejestrowanych przez punkty świetlne. Miasto zlecało opiekę nad instalacją komercyjnej firmie i to nie podobało się mieszkańcom. W wyniku ogromnych nacisków i protestów organizacji broniących praw obywateli system przestał działać latem 2020. Utrzymano tylko praktykę przekazywania policji nagrań związanych z łamaniem prawa. 1-0 dla Bostonu!

San diego nocą

San Diego, źródło Pixabay

 

Jak wykorzystywać dane?

W Bostonie i w San Diego kluczowy stał się sposób dostarczania i wykorzystywania danych. Od 2015 roku Boston prowadził liczne projekty, których celem było badanie różnych wskaźników w mieście. Umieszczenie urządzeń pomiarowych nie stanowiło problemu technicznego czy finansowego. Regularnie aktualizowany pulpit nawigacyjny wyświetla szereg informacji, począwszy od przypadków usterek drogowych,  skończywszy na działaniach przestępczych występujących w mieście. W dalszym kroku w Bostonie powstał Cityscore – zaawansowana metoda gromadzenia danych z różnych obszarów funkcjonowania miasta i upubliczniania wyników dziennych, tygodniowych i miesięcznych na stronie internetowej miasta. Dostęp do danych był więc nieograniczony. Dostrzeżono jednak, że pozyskanie precyzyjnych danych o funkcjonowaniu miasta nie miało wpływu na wdrażanie rozwiązań, które poprawiałby niezadowalające wyniki. Zdiagnozowano, że zgromadzone dane mogą być użyteczne tylko jeśli zbuduje się zaangażowanie obywateli i osadzi je bliżej codziennego życia mieszkańców. Robi to m.in. założone w 2016 roku Local Sense Lab, które opiera się na współpracy badawczej trzech start-upów MIT specjalizujących się w integracji czujników, integracji danych i planowaniu urbanistycznym.

 

W San Diego zabrakło takiej refleksji i podniosły się głosy, że zbierane dane wykorzystywane są wyłącznie do inwigilowania mieszkańców. Władzom zarzucono, że system nie służy realizacji pierwotnie założonych celów. Nie przyczynia się do ulepszania usług miejskich, planowania transportu, zadbania o środowisko i reagowania w sytuacjach kryzysowych czy poprawie bezpieczeństwo pieszych. Sytuacja stała się patowa. Władze wróciły do punktu wyjścia i zobowiązały się, że opracują odpowiednie procedury określające sposób administrowania systemem. A co z pomysłami jak sprawić, by tę miejską wiedzę mądrze wykorzystać? 2-0 dla Bostonu!

mapa latarni ulicznych

Aplikacje dla mieszkańców

Zarówno Boston jak i San Diego stworzyły aplikacje, które mają ułatwić życie mieszkańcom, a także usprawnić zarządzanie usługami miejskimi. Za pośrednictwem BOS: 311 można zgłaszać problemy, takie jak uszkodzenia nawierzchni, graffiti czy niedziałające oświetlenie miejskie. Bostończycy mają do dyspozycji także „apkę śmieciową”, która wyświetla harmonogramy, ustawia przypomnienia i umożliwia wyszukiwanie materiałów, które można poddać recyklingowi. Funkcjonuje tu także ParkBoston, która umożliwia płacenie za parkowanie z telefonu. Kolejna to STREETBUMP zbierająca informacje o warunkach drogowych w czasie rzeczywistym. Rodzice uczniów Boston Public School dzięki apce mogą śledzić autobusy szkolne niemal w czasie rzeczywistym. Czyli standard „smart city w telefonie” jest zachowany.

Zarządzanie z telefonu

W San Diego mieszkańcy korzystają z aplikacji „Get It Done”, która wystartowała w 2016 r. i działa do dziś. Aplikacja wykorzystuje informacje GPS osadzone na zdjęciach, aby automatycznie aktualizować adresy i lokalizacje problemów. Korzysta z systemu oprogramowania CRM, dzięki czemu bezpośrednio łączy zgłoszenia ze zleceniami interwencji. Tworzy także raporty z postępu prac, które trafiają również do użytkowników. Na początku 2020 r. osiągnięto wynik 100 tys. pobrań apki, a władze miejskie szacują, że miesięcznie korzysta z niej 12 500 aktywnych użytkowników. Wraz ze wzrostem liczby skarg doprecyzowano kategorie, by móc jeszcze sprawniej obsługiwać poszczególne przypadki. Najpopularniejszym typem zgłaszanych problemów są pozostawione wraki aut, na drugim miejscu uplasowało się graffiti. Jak więc prezentuje się ta metropolia? Daję po jednym punkcie, więc jest 3-1 dla Bostonu!

 

Dziewczynka z flagą amerykańska

Nierówna walka

Nie jest to jednak pojedynek siatkarski i nie kończy się po wygraniu trzeciego seta. Zagłębiam się dalej w inteligentne rozwiązania obu miast. Zainteresowały mnie zmiany w obrębie mobilności w Bostonie i wdrożenia w zakresie energii w San Diego. Jak wspomniałem na początku – oba miasta mają zupełnie inne uwarunkowania. Boston jest zamożnym miastem z tradycjami uniwersyteckimi, wspierającym rozwój biznesu i technologii. San Diego choć wciąż jest atrakcją turystyczną, to ubożeje i coraz dotkliwiej odczuwa skutki zmian klimatycznych, a także bliskość granicy z Meksykiem.

Energetyczne San Diego

San Diego zmaga się z uciążliwymi upałami, suszą i trudnymi do opanowania pożarami. Z roku na rok pogłębiają się poważne problemy w zaopatrzeniu miasta w wodę pitną i energię elektryczną. Władze stawiają na edukowanie mieszkańców, by racjonalnie korzystali z zasobów wodnych i energii. Miasto inwestuje też w OZE i raportuje mniejsze zużycie, ale i tak z różnych powodów dochodzi do przerw w dostawie mediów. Od 2008 r. o 57% spadło zużycie wody w mieście, a energii o 25%. Szacuje się, że emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się o 30%. Przyczyniła się do tego również wymiana ciężkich pojazdów i sprzętu obsługujących port San Diego. Obecny burmistrz zakłada w 2035 r. osiągnięcie poziomu 100% wykorzystania energii odnawialnej w całym mieście. Instalacje fotowoltaiczne montowane są na niemal wszystkich obiektach publicznych. Jednym z ciekawych pomysłów na umiejscowienie paneli solarnych jest użycie ich jako zadaszenia ogromnego parkingu przy jednej z atrakcji turystycznych San Diego – Inspiration Point w Balboa Park. Ponad 2900 paneli produkuje tam ok. 1,5 mln kilowatogodzin energii rocznie.

San Diego fotowoltaika

San Diego fotowoltaika parking

 

Boston zwalnia

Boston uchodzi za pioniera metra w USA, gdyż pierwsze podziemne pociągi p0jawiły się tam od koniec XIX w. Obecnie transport publiczny opiera się na liniach kursujących częściowo pod ziemią, a częściowo na powierzchni – lekkiej, szybkiej kolejce podmiejskiej i liniach autobusowych. Wyzwaniem wciąż pozostaje zintegrowanie poszczególnych elementów komunikacji w jeden system płatności wygodnych dla mieszkańców. Kierowcy samochodów muszą liczyć się z ograniczeniami, gdyż Boston dąży do zmniejszenia liczby wypadków drogowych i śmiertelnych ofiar na ulicach. W 2015 roku uruchomiono program Vision Zero, w ramach którego reorganizuje się ulice zgodnie z danymi pozyskane dzięki technologiom. Kamery i czujniki rejestrują wydarzenia na drodze, takie jak: sposób poruszania się pieszych i kierowców, szczególnie na skrzyżowaniach, czas postoju pojazdu na skrzyżowaniu, korzystanie ze ścieżek rowerowych i okoliczności, które powodują, że rowerzyści jeżdżą poza pasami. Dokonano już niezbędnych zmian, choćby w obrębie sygnalizacji świetlnej, oznaczeń i fizycznych „spowalniaczy”. Czy to wystarczy? Na prośbę mieszkańców i w oparciu o dane z systemu wprowadzane są także „slow streets”, gdzie jeszcze bardziej obniżana jest dopuszczalna szybkość pojazdów.

Czy sztuczna inteligencja wie lepiej?

Wprowadzenie pojazdów autonomicznych jest kolejnym pomysłem, który ma przyczynić się do obniżenia liczby kolizji i ofiar na drogach. Zdiagnozowano, że zdecydowana większość z nich wynika z błędów ludzkich. Oszacowano, że pojazdy autonomiczne pozwoliłyby na wyeliminowanie do 90% wypadków. Dodatkowo byłyby uzupełnieniem istniejącego systemu transportu publicznego i zwiększyły dostęp do komunikacji, likwidując jednocześnie nierówności społeczne. Urzędnicy opracowali standardy testowania AV na ulicach. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Boston stał się swoistym poligonem doświadczalnym dla firm zajmujących się wdrażaniem pojazdów autonomicznych.

Jedną z firm testujących swoje pojazdy w Bostonie jest Optimus Ride.

Zaawansowane technologie dają możliwość zbierania i analizowania danych. Mogą być niezmiernie pomocne w szukaniu sprytnych rozwiązań. Pod warunkiem, że odpowiednio zadba się o współpracę z lokalnymi społecznościami i zbuduje zaufanie. Smart city zdecydowanie potrzebuje ludzkiego podejścia do wielu zagadnień, a 2020 rok dostarczył nowych wyzwań nie tylko Amerykanom.

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca
🇵🇱Pamiętacie utwór "Polska" Kultu? Kazik śpiewa tam o dworcu w Kutnie, tak brzydkim, że aż pękają oczy. Dziś dworzec w Kutnie jest po remoncie, ale przypominam sobie ten utwór, gdy przejeżdzam "ulicą" Obornicką w Poznaniu - naprawdę nie polecam tego miejsca. Tu pękają oczy. 🫣🫣
To miks reklamozy wszechogarniającej, złej nawierzchni i poczucia, że ktoś zaraz wyskoczy Ci pod koła, albo dojdzie do stłuczki. Koszmar. 🤬🤯
Ale ja nie tylko o Obornickiej. Choć o niej także. Niedawno weszła w życie poznańska uchwała krajobrazowa! Nareszcie!
Z centrum znikną billboardy, reklamy zainstalowane bez wymaganych pozwoleń i niezgodnie z zapisami uchwały muszą zostać rozebrane, inaczej firmy reklamowe powinny liczyć się z dotkliwymi karami. Miasto podzielono na cztery obszary, w każdym obowiązują trochę inne zasady, ale wielkie powierzchnie mają zniknąć z centrum. 🙌🏼 
Z tego co widzę, wspomniana Obornicka podchodzi pod obszar zurbanizowany, więc tutaj billboardy będą mogły stać, ale... tylko te legalne. Ciekawy jestem jak zmieni się ten wstydliwy zakątek miasta! 
fot. gazeta.pl
🇬🇧The Poznań landscape resolution has recently entered into force! At last!
Billboards will disappear from the centre, advertisements installed without the required permits and contrary to the provisions of the resolution must be removed, otherwise advertising companies should expect severe penalties. The city is divided into four areas, each with slightly different rules, but large areas are to disappear from the center. 🙌🏼
#poznan #miasto #smartcity #teklamoza #ump
🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina n 🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina na Ukrainę. To był ciężki rok dla Ukrainców i Ukrainek. 💔
Po roku wojny Eurobarometr przeprowadził badania nastrojów wśród obywateli UE. Wynika z nich, że 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc.
Mamy tu też zielony, dobry news: jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.
Wolna Ukraina bez Putina!
🇺🇦 It's been over a year since Putin's aggression against Ukraine. It was a hard year for Ukrainian men and women. 💔
🗣After a year of war, Eurobarometer surveyed the mood among EU citizens. The results show that 91% of of those surveyed support the provision of humanitarian aid, and 88 percent the reception by the EU of people fleeing war. 77 percent support financial support for Ukraine. respondents, and for economic sanctions imposed on Russia - 74 percent.
💚🌱 We also have green, good news here: an even higher percentage (86%) of Europeans believe that the EU should support the green transformation through large investments in renewable energy sources (RES). A similar percentage of people believe that the right direction is to increase the energy efficiency of buildings or transport.
Free Ukraine without Putin!
#wolnaukraina #zielonaenergia #OZE
🇵🇱To jest naprawdę wdzięczny projekt! ⚽️🏀
Hala sportowo-widowiskowa w Nowej Soli czeka już tylko na otwarcie. Wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle na wysokim poziomie.  Duma! #WPIP 
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu zlokalizowanego przy ul. Gimnazjalnej to prawie 3,9 tys. m kw. Widownia mieści 800 stałych miejsc, ale w przypadku niektórych imprez liczba widzów może wzrosnąć do 1500 osób.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
Hala przystosowana jest to odgrywania meczy siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz koncertów, kabaretów i innych kulturalno-rozrywkowych wydarzeń. 
Hala jest połączona z nowym basenem. 
🇬🇧This is a really grateful project!🏀⚽️
The sports and entertainment hall in Nowa Sól is just waiting to be opened. We did our job, as usual, at a high level. Pride! #WPIP❤️
The total usable area of the facility is almost 3.9 thousand square meters. sq m. The auditorium has 800 permanent seats, but for some events the number of guests can increase to 1,500 people.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
The hall is adapted to play volleyball, basketball, football and handball matches as well as concerts, cabarets and other cultural and entertainment events.
The hall is connected to the new swimming pool.
#nowasol #wpip #sport #lubuskie #halasportowa 
Fot. M. Kapała/ Gazeta Lubuska
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności