Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
Zdrowie i samopoczucie w mieście

ŚWIAT PO KORONAWIRUSIE – cykl cotygodniowych live’ów z udziałem ekspertów i topowych przedsiębiorców

Dariusz Stasik

7 kwietnia 2020

Koronawirus zmusił nas do całkowitej zmiany funkcjonowania i myślenia. Pandemia zaskoczyła świat, ale też zwróciła naszą uwagę na to co najważniejsze – zdrowie. Czy paraliż kolejnych miast i krajów potrwa długo? Jak to wpłynie na poszczególne jednostki, na społeczności, na gospodarkę? Działajmy już teraz, bo to ważny czas!

Od pojawiania się pierwszych informacji o koronawirusie przeszliśmy już kilka etapów. Początkowe wyparcie, że to nas nie dotyczy i nie ma co panikować, zaskakująco szybko zmieniło się w konieczność podjęcia konkretnych kroków w domach, instytucjach, firmach, w całym państwie. Towarzyszy temu wiele obaw: kto zachoruje? Jak się nie zakazić? Co z moją pracą, uczelnią, firmą? Czy wystarczy nam żywności? Jak zachować spokój i dobrą formę? Czy można wykorzystać ten czas, pomimo wszystko?! Rozmawiamy, słuchamy ekspertów, przytaczamy zasłyszane informacje.

Świat po pandemii nie będzie światem, który znaliśmy. Jaki będzie?

Mam wiele spostrzeżeń, którymi chciałbym się podzielić, ale także porozmawiać o nich z kilkoma osobami, które cenię jako autorytety w dziedzinach, nabierających dziś szczególnego znaczenia. Zapraszam na cykl rozmów LIVE ON-LINE na TV CHANNEL SAVE THE PLANET na temat tego, jak będzie wyglądał ŚWIAT PO KORONAWIRUSIE, co pozwoli nam lepiej się przygotować na tę całkowicie nową sytuację z wielu punktów widzenia.

W pierwszym programie gościem będzie AGNIESZKA CEGIELSKA. W cyklu „Naturalnie” w programie Dzień Dobry TVN dziennikarka propaguje zdrowy styl życia i naturalną odporność, która okazała się bezcenna w czasie nasilającej się pandemii.

W kolejnym odcinku porozmawiam o przyszłości miast z MACIEJEM BLUJEM – byłym Vice-prezydentem Wrocławia – ekspertem Smart City. Będziemy wspólnie prognozować zmiany, które zapewne zajdą w naszych przestrzeniach miejskich, obecnie opustoszałych.

Przygotowuję już następne edycje, w których z moimi gośćmi podejmę tematykę przyszłość branży motoryzacyjnej, spożywczej, odzieżowej, turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej i klubowej, konferencyjnej i targowej, ale także budowlanej, mieszkaniowej i wielu innych.

Pierwszy live z cyklu ŚWIAT PO KORONAWIRUSIE odbędzie się 9 kwietnia, o godzinie 20.00. Transmisja na żywo na Facebook-owym fanpage: @savetheplanet.poland

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/533769724216276/

Zapraszam Was do zadawania pytań jeszcze przed i podczas spotkania.

Działajmy wspólnie!

Jestem aktywny na bardzo wielu polach, o których może nie wszyscy wiedzą. Zaangażowałem się w zbiórkę środków na zakup respiratorów do szpitali. Moja firma W.P.I.P. dostarcza nano-oczyszczacze powietrza do placówek medycznych, które chronią zdrowie personelu i pacjentów. Współpracuję też z kancelarią, która opracowuje materiały związane z Tarczą Antykryzysową pomagające przedsiębiorcom we wdrażaniu działań ratunkowych w swoich firmach. Dzięki tej kooperacji ja już wprowadziłem takie rozwiązania, tak by nie zwolnić ani jednego pracownika! Wspierajmy się, dzielmy wiedzą, doświadczeniem i pomysłami jak działać.

Poniżej zamieszczam wszystkie materiały, które pomogą zorientować się w możliwościach uzyskania wsparcia rządowego i złożyć odpowiednie wnioski.

link do pdfa: Informator – TARCZA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

link do pdfa: TARCZA – WZORY WNIOSKÓW

Kontakt do Kancelarii Radców Prawnych Piotr Matysiak:

[email protected]

tel. 503 950 503

 

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwr 🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwróciły moją uwagę. Zapraszam do lektury artykułu na moim blogu!
Świat naprawdę pędzi, tyle Wam zdradzę! 😀
🇬🇧I'm looking at a few trends that caught my attention. I invite you to read the article on my blog!
The world is really rushing, that's all I'll tell you!😃
 Link w bio!
#megatrend #bioarchitecture #quantum
🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksu 🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksuje. 💚
Architektura regenracyjna – słyszeliście o niej?
Promują ją architekci z japońskiej pracowni Tono, których ideą jest takie budowanie, które wesprze i poprawi środowisko.
Flagowy projekt pracowni Tono  nazywa się Sumu.
Projekt jest zlokalizowany na wyspie Yakushima. To niewielkie osiedle mieszkaniowe otoczone górami i rzeką, która wpada do oceanu. Raj. 🌳
Domy są wybudowane z drewna z dominujących na wyspie japońskich drzew cedrowych.🙌🏼
Projektanci na rosnącej w glebie grzybni, która jest naturalną siecią komunikacyjną między korzeniami drzew. Aby ją wesprzeć projektanci zwęglone kłody zakopali pod fundamentami domów. Dodatkowy węgiel sprzyja wzrostowi grzybni, a w zamian grzybnia wzmacnia wzrost korzeni drzew pod budynkami, dodając im dodatkowe wsparcie. 🙌🏼
Budynki zostały również rozsządnie rozmieszczone, aby zmaksymalizować korzyści płynące z pobliskiej wody i ciągłego przepływu powietrza. Wspaniałe! 💚
🇯🇵 Just looking at these photos relaxes me. 💚
Regenerative architecture - have you heard of it?
It is promoted by architects from the Japanese studio Tono, whose idea is to build in such a way that will support and improve the environment.
Tono's flagship project is called Sumu.
The project is located on the island of Yakushima. It is a small housing estate surrounded by mountains and a river that flows into the ocean. Paradise. 🌳
The houses are built of wood from Japanese cedar trees that dominate the island.🙌🏼
Designers on the mycelium growing in the soil, which is a natural communication network between tree roots. To support it, designers buried charred logs under the foundations of houses. The extra carbon promotes the growth of mycelium, and in return the mycelium enhances the growth of tree roots under buildings, giving them extra support. 🙌🏼
The buildings were also placed judiciously to maximize the benefits of nearby water and continuous airflow. Excellent! 💚
źródło i fot. miasto2077 i To-no.me
🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w 🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w wyborach prezydenckich w Brazylii w styczniu tego roku wiele zmieniło w rzezi (nie bójmy się tego słowa!) Amazonii.  Kadencja poprzedniego prezydenta Jaira Bolsonaro zapisała się w historii kraju jako czas wyjątkowo bezwzględny dla lasów deszczowych. 
Wylesianie jest w dużej mierze nielegalne, a prezydent Bolsonaro pozwolił sektorowi rolnemu działać w zasadzie bez ograniczeń. Ale koniec z tym!
Nowy prezydent ukrócił wylesianie i w lipcu spadło ono o 66% w porównaniu do zeszłego roku i tym samym osiągnęło najniższy poziom od 2017. Tak więc mamy progres i trzymam kciuki za dalszą ochronę „płuc Ziemi”.
🇬🇧Luiz Inácio Lula da Silva's victory in Brazil's presidential election in January this year has made a big difference to Amazon deforestation. The policy of the previous president Jair Bolsonaro went down in the history of the country as an exceptionally ruthless time for the rainforests.
Deforestation is largely illegal, and President Bolsonaro has allowed the agricultural sector to operate virtually unhindered. But that's over!
The new president has curbed deforestation and in July it fell by 66% compared to last year and thus reached the lowest level since 2017. So we have progress and I keep my fingers crossed for further protection of the "lungs of the Earth".
#amazonia #green #brazil #rainforest
🇵🇱Budynek przyjazny dla… jerzyków? 🐧🪶🪹
A czemu nie!
W Wielkiej Brytanii spadająca liczba tych pożytecznych ptaków popchnęła ekologów i inwestorów do zrealizowania tego pomysłu: cegła pusta w środku to idealne schronienie dla tych ptaków, a już 3-4 cegły zainstalowane w całym budynku podnoszą go do rangi przyjaznego dla jerzyków. 
Genialne i, kurcze, jakie prestiżowe! 
Muszę przydać, że Anglicy naprawdę wzięli sobie do serca dobro jerzyków - w Brighton każdy budynek musi mieć domki lub cegły dla jerzyków.
 Do Polski jerzyki przylatują z Afryki na ok 3 miesiące, na pewno widzieliście ich domki na ścianach budynków, niestety jest ich wciąż za mało. Poznań w kwietniu miał się zająć sprawą jerzyków w kontekście termomodernizacji, niestety nie wiem na czym stanęło. Jeśli ktoś z Was wie, proszę o komentarz.
🇬🇧A building friendly to… swifts? 🪺🐧
why not!
In the UK, the declining numbers of these beneficial birds has pushed environmentalists and investors to realize this idea: a hollow brick is the perfect shelter for these birds, and just 3-4 bricks installed throughout the building make it Swift-friendly.
Brilliant and how prestigious! 💚
I must add that the English really took the welfare of swifts to heart - in Brighton every building must have cottages or bricks for swifts.
#ekobudownictwo, #ekologia #ptaki #jerzyki
🇵🇱🐸🐛🪲☘️Ciekawa akcja promująca 🇵🇱🐸🐛🪲☘️Ciekawa akcja promująca miejskie ogrodnictwo w Antwerpii. W ramach Buurt in Bloom czyli Dzielnicy w Kwiatach tramwaj kursujący na jednej z bardziej popularnych linii w mieście został wypełniony roślinnością. 
Celem jest zainspirowanie mieszkańców do spróbowania własnych sił w ogrodnictwie i zaangażowanie się w tworzenie bardziej zielonego otoczenia. 
👩🏼👩🏼‍🦰👦🏻👨🏽‍🦳
W tramwaju podróżuje wolontariuszka, która podpowiada, jak można zazielenić swoją okolicę, informuje o bezpłatnych ogrodach elewacyjnych, zielonych girlandach i drzewkach oraz beczkach na deszczówkę, które zapewnia lub współfinansuje miasto. 
Miasto wzięło na siebie trudniejsze sporo, bo zapewnia też prace infrastrukturalne, takie jak np. rozkuwanie chodników, tak aby uwolnić ziemię pod nasadzenie. Mieszkańcy będą odpowiedzialni za utrzymanie roślin i zieleni. W Belgii pomysł wypalił i jest to już jego druga odsłona. 
Mnie na początku wydawało się to trochę „zbyt chwytliwe marketingowo” ale po dłuższym namyśle, uważam że ma to sens! 
Dajcie znać, co sądzicie!
🇬🇧🪲🐸🐛🌳 An interesting action promoting urban gardening in Antwerp. As part of Buurt in Bloom, i.e. the District in Flowers, the tram running on one of the most popular lines in the city was filled with vegetation.
The goal is to inspire residents to try their hand at gardening and get involved in creating a greener environment.👩🏻👨👨🏼‍🦳🧔🏻‍♂️
A volunteer travels in the tram, who advises on how to green your neighborhood, informs you about free facade gardens, green garlands and trees, as well as rainwater barrels, which are provided or co-financed by the city.
The city took on a lot more difficult, because it also provides infrastructural works, such as digging pavements to free up land for planting. Residents will be responsible for maintaining plants and greenery. In Belgium, the idea worked out and this is its second edition.✊
At first it seemed a bit "too catchy in terms of marketing" but now I think it makes sense!
Let me know what you think!
Photo: District Antwerpen
🇵🇱Jak tam Wasze uzależnienie od smartfonów 🇵🇱Jak tam Wasze uzależnienie od smartfonów i fejsa? 
Bo nie ma się co oszukiwać każdy z nas zerka na telefon wiele, wiele razy w ciągu dnia. Kiedyś się mówiło: „bez zegarka jak bez ręki” – czy ktoś to pamięta? Teraz raczej powiemy tak o naszym smartfonie. 
Fińska wyspa Ulko-Tammio ogłosiła, że jest pierwszą na świecie strefą wolną od telefonów. Ale bez nacisku! To jedynie zachęta dla turystów, aby odłożyli swoje „drugie ręki” i poszli podoświadczać przepięknej natury.
Z tego co widzę, turyści dostają naklejkę na ekran telefonu i mogą ją sobie nakleić przykrywając ekran – tak więc kompulsywne nagrywanie i robienie fotek byłoby nieco utrudnione. Patent jest ok, ciekawe jak często naklejka będzie zrywana i naklejana ponownie. Być może fińska natura naprawdę niektórych przekona do tego stopnia, że telefony zostaną odłożone na dobre.
🇬🇧How is your addiction to smartphones and Facebook ❓
Let's be honest: we all look at our phones many, many times a day.
The Finnish island of Ulko-Tammio has declared itself the world's first phone-free zone. But no pressure! It's just an incentive for tourists to experience the beautiful nature.🐸
From what I can see, tourists get a sticker on the phone screen and can stick it covering the screen - so compulsive recording and taking photos would be a bit difficult.
Would you stick it? 😇
Photo: Annika Ruohonen / Visit Kotka-Hamina
🇵🇱Z raportu Center for Real Estate and Urban 🇵🇱Z raportu Center for Real Estate and Urban Analysis oraz George Washington University jasno wynika, że w latach 2010–2019 popyt na mieszkania zlokalizowane blisko dużych ciągów pieszych był 2,6 razy większy niż w miejscach, gdzie dominuje ruch samochodowy. Dlaczego? Między innymi dlatego, że ceny tego rodzaju nieruchomości rosną szybciej. No i pewnie dlatego, że w takich miejscach po prostu lepiej się mieszka. 😎
To dane z USA. Czy w Polsce mamy szansę na taki trend❓
Niektórzy deweloperzy stawiają na ciekawe, naturalne projekty, ale niestety wielu nadal buduje gęsto, trochę bezdusznie i np. przy ruchliwych trasach. 🤷🏻
Eksperci z Washington University przewidują, że na osiedlach pojawią się też mobilne place zabaw, siłownie czy miejsc do wypoczynku. Mówi się również o samodzielnie modyfikowanych mieszkaniach, np. „doczepianych” balkonach. O tym trendzie już słyszałem jakiś czas temu.
Co sądzicie o takich zmianach na rynku w USA❓ Czy w Polsce mamy na to szansę❓
fot. projekt Dominiki Bednarek - Niskoemisyjne osiedle dla pracowników rolnych w USA
🇬🇧The report of the Center for Real Estate and Urban Analysis and the George Washington University clearly shows that in the years 2010-2019, the demand for housing located close to large pedestrian routes was 2.6 times higher than in places where car traffic dominates. Why? Among other things, because the prices of this type of real estate are growing faster. And probably because it's simply better to live in such places. 😎
This is US data. Do we have a chance for such a trend in Poland?
Some developers focus on interesting, natural projects, but unfortunately many still build densely, a bit soullessly and, for example, on busy routes. 🤷🏻
Experts from Washington University predict that mobile playgrounds, gyms and places to relax will also appear in the housing estates. There is also talk of self-modified apartments, e.g. "attached" balconies. I heard about this trend some time ago.
What do you think about such changes on the US market ❓ Do we have a chance for this in Poland ❓
#greendeweloper #zielonydeweloper #smartcity #urbanism #budownictwo #odiedlemieszkaniowe #realestate
🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwr 🇵🇱Przyglądam się kilku trendom, które zwróciły moją uwagę. Zapraszam do lektury artykułu na moim blogu!
Świat naprawdę pędzi, tyle Wam zdradzę! 😀
🇬🇧I'm looking at a few trends that caught my attention. I invite you to read the article on my blog!
The world is really rushing, that's all I'll tell you!😃
 Link w bio!
#megatrend #bioarchitecture #quantum
🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksu 🇯🇵Samo patrzenie na te zdjęcia mnie relaksuje. 💚
Architektura regenracyjna – słyszeliście o niej?
Promują ją architekci z japońskiej pracowni Tono, których ideą jest takie budowanie, które wesprze i poprawi środowisko.
Flagowy projekt pracowni Tono  nazywa się Sumu.
Projekt jest zlokalizowany na wyspie Yakushima. To niewielkie osiedle mieszkaniowe otoczone górami i rzeką, która wpada do oceanu. Raj. 🌳
Domy są wybudowane z drewna z dominujących na wyspie japońskich drzew cedrowych.🙌🏼
Projektanci na rosnącej w glebie grzybni, która jest naturalną siecią komunikacyjną między korzeniami drzew. Aby ją wesprzeć projektanci zwęglone kłody zakopali pod fundamentami domów. Dodatkowy węgiel sprzyja wzrostowi grzybni, a w zamian grzybnia wzmacnia wzrost korzeni drzew pod budynkami, dodając im dodatkowe wsparcie. 🙌🏼
Budynki zostały również rozsządnie rozmieszczone, aby zmaksymalizować korzyści płynące z pobliskiej wody i ciągłego przepływu powietrza. Wspaniałe! 💚
🇯🇵 Just looking at these photos relaxes me. 💚
Regenerative architecture - have you heard of it?
It is promoted by architects from the Japanese studio Tono, whose idea is to build in such a way that will support and improve the environment.
Tono's flagship project is called Sumu.
The project is located on the island of Yakushima. It is a small housing estate surrounded by mountains and a river that flows into the ocean. Paradise. 🌳
The houses are built of wood from Japanese cedar trees that dominate the island.🙌🏼
Designers on the mycelium growing in the soil, which is a natural communication network between tree roots. To support it, designers buried charred logs under the foundations of houses. The extra carbon promotes the growth of mycelium, and in return the mycelium enhances the growth of tree roots under buildings, giving them extra support. 🙌🏼
The buildings were also placed judiciously to maximize the benefits of nearby water and continuous airflow. Excellent! 💚
źródło i fot. miasto2077 i To-no.me
🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w 🇵🇱Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silva w wyborach prezydenckich w Brazylii w styczniu tego roku wiele zmieniło w rzezi (nie bójmy się tego słowa!) Amazonii.  Kadencja poprzedniego prezydenta Jaira Bolsonaro zapisała się w historii kraju jako czas wyjątkowo bezwzględny dla lasów deszczowych. 
Wylesianie jest w dużej mierze nielegalne, a prezydent Bolsonaro pozwolił sektorowi rolnemu działać w zasadzie bez ograniczeń. Ale koniec z tym!
Nowy prezydent ukrócił wylesianie i w lipcu spadło ono o 66% w porównaniu do zeszłego roku i tym samym osiągnęło najniższy poziom od 2017. Tak więc mamy progres i trzymam kciuki za dalszą ochronę „płuc Ziemi”.
🇬🇧Luiz Inácio Lula da Silva's victory in Brazil's presidential election in January this year has made a big difference to Amazon deforestation. The policy of the previous president Jair Bolsonaro went down in the history of the country as an exceptionally ruthless time for the rainforests.
Deforestation is largely illegal, and President Bolsonaro has allowed the agricultural sector to operate virtually unhindered. But that's over!
The new president has curbed deforestation and in July it fell by 66% compared to last year and thus reached the lowest level since 2017. So we have progress and I keep my fingers crossed for further protection of the "lungs of the Earth".
#amazonia #green #brazil #rainforest
🇵🇱Budynek przyjazny dla… jerzyków? 🐧🪶🪹
A czemu nie!
W Wielkiej Brytanii spadająca liczba tych pożytecznych ptaków popchnęła ekologów i inwestorów do zrealizowania tego pomysłu: cegła pusta w środku to idealne schronienie dla tych ptaków, a już 3-4 cegły zainstalowane w całym budynku podnoszą go do rangi przyjaznego dla jerzyków. 
Genialne i, kurcze, jakie prestiżowe! 
Muszę przydać, że Anglicy naprawdę wzięli sobie do serca dobro jerzyków - w Brighton każdy budynek musi mieć domki lub cegły dla jerzyków.
 Do Polski jerzyki przylatują z Afryki na ok 3 miesiące, na pewno widzieliście ich domki na ścianach budynków, niestety jest ich wciąż za mało. Poznań w kwietniu miał się zająć sprawą jerzyków w kontekście termomodernizacji, niestety nie wiem na czym stanęło. Jeśli ktoś z Was wie, proszę o komentarz.
🇬🇧A building friendly to… swifts? 🪺🐧
why not!
In the UK, the declining numbers of these beneficial birds has pushed environmentalists and investors to realize this idea: a hollow brick is the perfect shelter for these birds, and just 3-4 bricks installed throughout the building make it Swift-friendly.
Brilliant and how prestigious! 💚
I must add that the English really took the welfare of swifts to heart - in Brighton every building must have cottages or bricks for swifts.
#ekobudownictwo, #ekologia #ptaki #jerzyki

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności