Dziś będzie trochę inaczej niż zwykle. Przełomy lat mają w sobie dynamikę zmiany, nowości, podsumowań. I za tym chcę dziś pójść. Przedstawiam więc ważne projekty i koncepty, które są mi szczególnie bliskie w ostatnim czasie. O części z nich pisałem już na blogu, ale obiecuję też zupełnie świeże wątki. Zapraszam na małą wycieczkę po strefie moich zainteresowań.

Firma projektowo-wykonawcza WPIP, której jestem prezesem, kojarzy się przede wszystkim z projektowaniem i wykonawstwem dużych inwestycji przemysłowych, z monstrualnymi budynkami, halami, fabrykami czy centrami logistycznymi. Ale działalność WPIP to nie tylko wielkie realizacje, ale także wyposażanie obiektów w rozwiązania wizerunkowe związane z architekturą wnętrz, z instalacjami, z fotowoltaiką.

I do tego obszaru – bardziej lekkiego i myślę, że ciekawszego chciałabym Was dziś zabrać. Wycieczkę zaczynam od miejsca, które jest moim drugim domem, czyli od Smart Building Center (Jasin k. Poznania).

Well-being, czyli dobrostan

Lubię komfort, lubię dbać o siebie, o swoje otoczenie i estetykę wokół mnie. Dlatego tak lubię określenie well-being (już sama nazwa ma w sobie coś kojącego!).  To wyrażenie całkiem niedawno wdarło się do polskiego języka oraz przestrzeni biznesowej. Co ono oznacza? Według Cambridge Dictionary jest to stan, w którym człowiek czuje się zdrowy, szczęśliwy i odczuwa komfort. I choć nasze życie nie może być ciągle komfortowe, bo jak wiemy na planecie Ziemia trudno o jednostajność i same przyjemności, to uważam, że zapewnianie sobie i innym komfortu w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu ma olbrzymi sens. Na przykład w pracy.

Potwierdza to najnowsze badanie Randstad Employer Brand Research. Wynika z niego, że w obliczu kryzysu potencjalni pracownicy w Polsce oczekują m.in.:

  • przyjaznej atmosfery pracy (69 proc. wskazań),
  • możliwości rozwoju kariery (63 proc.),
  • możliwości udziału w szkoleniach (53 proc.).

Ponadto aż 38 proc. badanych uważa, że ich pracodawca powinien zaangażować się w inicjatywy związane z well-being.

Jak realizuję well-being w miejscu pracy? Myślę, że całkiem nieźle! 

Smart Building Center, czyli wyjątkowa siedziba WPIP

Niebawem minie siedem lat odkąd zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy Smart Building Center w Jasinie k. Poznania. Nasz showroom i obecna siedziba firmy to pierwszy zero-energetyczny obiekt przemysłowo-biurowy z certyfikatem WELL Building Standard® (Silver) oraz certyfikatem LEED na najwyższym poziomie Platinum.

Aby poczuć, o czym mówię najlepiej zobaczyć krótki filmik (około 3 minuty) o naszej siedzibie. Pojawia się w nim większość rozwiązań, które wdrożyliśmy, aby budynek spełniał najwyższe standardy. Oczywiście wszystkie one zostały wzięte pod uwagę podczas ubiegania się o certyfikaty, o których wspomniałem wyżej. Zapraszam!

A tutaj dość obrazowe podsumowanie efektów. Bardzo lubię pokazywać tę infografikę:

 

 

Opowiadając o budynku chętnie rozróżniam jego elementy na widzialne i niewidzialne. Zauważyłem, że trafia to do wyobraźni. Ten kto mnie zna, wie że ogromną wagę przywiązuję do jakości powietrza. W Smart Building Center działa zintegrowany system Air-Control System. Odpowiada on za kompleksowe oczyszczanie i filtrację powietrza ze wszystkich wielkości cząstek, w tym pyłów ulicznych, zanieczyszczeń biologicznych, gazów i zapachów oraz dba o najbardziej optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza, stężenia C02, które są niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie oraz niższą absencję pracowniczą. Wilgotność w budynku osiąga 50%.

Poniżej wrzucam kilka zdjęć, które pokazują co jeszcze skrywa nasza siedziba. Już w fazie projektowej staraliśmy się zmiękczyć przestrzeń biurową, aby pojawiały się skojarzenia, że jest tu „bardziej jak w domu, niż w biurze”. Dodatkowego smaku dodaje sztuka z Bali oraz zielone ściany.

     

fot. WPIP

Dobra informacja dla osób, które chciałyby na własne oczy, uszy i inne zmysły przekonać się jak wygląda Smart Building Center na żywo. Budynek można zwiedzać!

Dubaj, Jasin i tajemnica certyfikacji

Na chwilę przenosimy się do Dubaju. A dokładnie do Museum of the Future, czyli Muzeum Przyszłości. To przestrzeń wystawiennicza innowacyjnych i futurystycznych ideologii, usług i produktów w dzielnicy finansowej Dubaju. Muzeum Przyszłości składa się z trzech głównych elementów: zielonego wzgórza, budynku i pustki. Budynek wygląda bardzo oryginalnie i jest promowany jako najpiękniejszy budynek na świecie.

fot. Wikipedia

Dlaczego o tym piszę? Bo muzeum niedawno pochwaliło się, że jako pierwszy budynek w Dubaju uzyskało certyfikat od World Green Building Council, czyli organizacji, która przyznała naszemu showroomowi certyfkat LEED 7 lat temu. Taka mała ciekawostka 😊

Dlaczego poruszam tutaj temat certyfikacji? Zastanawialiśmy się, dlaczego klienci WPIP nie mieli potrzeby skorzystać z naszej wiedzy o certyfikacji budynków i zdobyć dla swojego obiektu światowych certyfikatów LEED czy Well Being. Odpowiedz jest prosta: nie wszyscy widzą w tym korzyści dla swojego biznesu. Certyfikacja jest niestety droga. Dodatkowo to praca ponad 2-2,5 lat. To także zbudowanie zespołu, który będzie pracował nad procesem ubiegania się o certyfikację. Problemem może być też brak konkretnych wytycznych, które są raczej zarysem, pewnym kierunkiem tego, co należy wdrożyć, aby otrzymać certyfikat. Trzeba osiągnąć poziom zeroenergetyczności, pozyskiwania energii, oszczędzania wody – do tego potrzeby jest zespół, czas i pieniądze. Wydaje mi się, że są to czynniki, które skutecznie powstrzymują przed zdobywaniem certyfikatów. Jak się więc certyfikować?

Certyfikat Planet Friendly

I tutaj pojawia się rozwiązanie. Pisałem o Certyfikacie Planet Friendly jakiś czas temu TUTAJ

Certyfikacją Planet Friendly zajmuje się Ośrodek Badań i Rozwoju Save the planet (OBiR). To jednostka certyfikująca w standardzie wielokryterialnym, autorskim certyfikatem Planet Friendly, która ściśle współpracuje z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym Poznań i wieloma innymi uczelniami w Polsce.

Certyfikat Planet Friendly obejmuje nie tylko budynki, ale także biura, pracodawców, organizacje non-profit, usługi, a nawet produkty spożywcze i miasta (tak to się już nawet dzieje!). To jedyny tak kompleksowy certyfikat, który przygląda się kwestiom planety, jej flory i fauny oraz ludzkiemu zdrowiu i bezpieczeństwu.

Na bazie naszych doświadczeń w procesie zdobywania certyfikatów LEED i Well Being stworzyliśmy certyfikat, który jest unikalny – łączy to, co daje certyfikat LEED (wszystko to, co związane z budynkiem zrównoważonym) oraz certyfikat Well Being, a dodatkowo obejmuje elementy bezpieczeństwa, które wymusiła na nas pandemia koronawirusa. W „bonusie” mamy także standardy ESG, czyli wpływu działalności firmy na środowisko, obliczenia śladu węglowego oraz efektywność energetyczną budynku, cykl życia budynku i jeszcze kilka ważnych aspektów.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest spełnienie kryteriów – kredytów wyznaczonych dla poszczególnych kategorii certyfikacji ustalanych indywidualnie przez Instytut. W poszczególnej kategorii w zależności od ilości spełnionych kredytów będzie można ubiegać się o certyfikat na różnych poziomach. Certyfikat jest transparentny, czyli dokładnie wiadomo jakich obszarów dotyczy, za co został przyznany.

Wszystkie wstępne szczegóły oraz kontakt znajdziecie TUTAJ

Pierwszy certyfikowany obiekt

Save the planet z Poznania to pierwsze miejsce, które zostało certyfikowane przez OBiR i które otrzymało Certyfikat Planet Friendly na najwyższym poziomie Loving.

O samym projekcie wspominałem już nie raz TUTAJ i TUTAJ

Save the planet znajduje się w Posnani, czyli największym Centrum Handlowym w Poznaniu. To projekt, który ciągle się rozwija i zmienia, a jego najważniejsze trzony to:

Strefa Home&Decor

To propozycje unikalnych, ekologicznych rozwiązań wyposażenia wnętrz, designu, malarstwa, rzeźby, rękodzieła od artystów z Bali oraz z Polski. To także inspiracje dla architektów wnętrz i możliwości nawiązania współpracy B2B i B2C.

 

Strefa Chill&Restaurant

To autorska kuchnia ze zdrowymi i pięknie podanymi daniami. W menu znajdują się propozycje kuchni włoskiej, hiszpańskiej, greckiej, portugalskiej, indonezyjskiej, azjatyckiej, marokańskiej oraz oczywiście polskiej. Dania dla wygody klientów mają podane informacja o ilości kalorii. Specjalnie dostosowane salki gwarantują możliwość spotkań i śniadań biznesowych.

Strefa Slow Shopping

To oryginalne produkty na prezent w ekologicznym wydaniu. Naturalne kosmetyki i perfumy, ekologiczne, bezpieczne zabawki a także pyszne produkty spożywcze: domowy chleb, zdrowe wędliny, ryby, sery, domowe przetwory w słoikach, wina, przekąski i cała gama lifestylowych dodatków.

Creative Studio

To doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy okolicznościowej lub szkolenia. To także przestrzeń, gdzie można praktykować jogę oraz wziąć udział w warsztatach.

Poniższa grafika dobrze przedstawia za co Save the planet otrzymało Certyfikat Planet Friendly.

Save the planet ogromną wagę przykłada do jakości, transparentności i poszanowania przyrody. Wszystko jest jasne – nawet ślad węglowy powstały podczas transportu produktów. Wszystkie materiały są wolne od lotnych związków organicznych. Produkty zanim trafią na półki przechodzą przez gęste sito wymogów.

Na koniec podrzucam linki i oczywiście zapraszam do kontaktu w sprawie certyfikacji i oczywiście do odwiedzania Save the planet w CH Posnania w Poznaniu!

Certyfikat Planet Friendly https://www.obir.pl/certyfikacja/

Save the planet Poznań https://savetheplanet.pl

WPIP – fotowoltaika https://wpip.pl/fotowoltaika/

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie