Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
    • Smart City
    • Save the planet
  • O autorze
  • Misja
  • Współpraca
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
BIG DATAPodróżeSmart City

6 powodów, dla których Wiedeń jest uznawany za najlepsze smart city na świecie

Dariusz Stasik

4 kwietnia 2019

Po raz kolejny Wiedeń zajął pierwsze miejsce w indexie inteligentnych miast wyprzedzając Londyn i St. Albert. W zeszłym roku stolica Austrii także była liderem, pokonując w czołówce światowe metropolie, jak Chicago i Singapur. Co sprawia, że Wiedeń od 2 lat prowadzi w rankingu światowych smart cities?

Na początek kilka faktów i ciekawostek o Wiedniu:

  • mieszka tu 1,7 mln osób
  • dostępnych dla wszystkich jest 280 parków i placów zabaw
  • w 2018 r. z rowerów miejskich skorzystało ponad 1,6 mln osób
  • prawie co 5. wiedeńczyk ma mniej niż 19 lat
  • w zeszłym roku wprowadzono pilotażowy program z zakazem podwożenia dzieci do szkoły

Filozofia smart city to ukierunkowanie się nie na technologie i budynki, lecz na mieszkańców. To dla nich ma być tworzona przestrzeń, sprzyjająca poprawie jakości życia, rozwojowi osobistemu, zdrowiu, produktywności. Wiedeń z tymi wyzwaniami radzi sobie znakomicie. Pracę nad efektami, które dziś oglądamy, zaczęto już jakieś 100 lat temu, zanim ukuła się sama idea czy hasło „smart city”. Władze po prostu konsekwentnie realizowały politykę zrównoważonego rozwoju, bazując na potrzebach i opinii mieszkańców.

Świetnie obrazuje to ówczesna analiza „stopnia inteligencji” miast przeprowadzona przez zespół pracowników Politechniki Wiedeńskiej. Po zbadaniu 77 europejskich  metropolii posiadających od 100 do 500 tys. mieszkańców, określili 6 kluczowych kategorii definiujących „smart city”. Są to:

  • ECO – inteligentna gospodarka
  • PEO – inteligentna populacja,
  • GOV – inteligentne zarządzanie,
  • MOB – inteligentna mobilność,
  • ENV – inteligentne środowisko naturalne,
  • LIV – inteligentne warunki życia.

Patrząc na Wiedeń, można z całym przekonaniem stwierdzić, że to aglomeracja, która świetnie radzi sobie na wszystkich wymienionych obszarach. I robi to tak dobrze, że w ciągu ostatnich 2 lat prowadzi w rankingu najbardziej inteligentnych miast na całym świecie!

W ostatnim raporcie Smart City Index 2019 opublikowanym przez Roland Berger poddano weryfikacji 153 miasta z całego świata, które oficjalnie posiadają strategię smart city. Tylko 15 z nich ma plany, które demonstrują kompleksowe podejście strategiczne, a jedynie 8  jest na zaawansowanym etapie ich wdrażania.

Źródło: raport Smart City Strategy Index

 

Ramy oceny oparto na 3 wymiarach inteligentnego miasta, 21 kryteria głównych i 31 podkryteriach (poniżej).

Źródło: raport Smart City Strategy Index

 

Stolica Austrii zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając Londyn i St. Albert, ze względu na zintegrowaną strategię oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności, środowiska, edukacji, opieki zdrowotnej i administracji publicznej, a także system monitorowania postępu poszczególnych projektów.

Źródło: raport Smart City Strategy Index

 

Jeśli chcielibyście przeczytać cały raport, jest on do pobrania tutaj >> Smart City Strategy Index.

Cieszę się, że Wiedeń po raz kolejny został nagrodzony. Moim zdaniem miasto w pełni zasługuje na tytuł lidera. Dlaczego? Oto 6 powodów, dla których w mojej opinii, stolica Austrii jest uznawana za najlepsze smart city na świecie.

1.   Zintegrowana strategia smart city

Wiedeń zajmuje pierwsze miejsce z powodu holistycznie realizowanej strategii inteligentnych miast w 3 głównych kategoriach: jakość życia, efektywność zasobów i innowacje.  Austriacka stolica prezentuje wdrażanie strategii z jasnym i kompleksowym podejściem. Większość inicjatyw dotyczących technologii cyfrowej jest bardzo dobrze dostosowana do celów krótko, średnio- i długoterminowych. Co więcej, inicjatywy te efektywnie stymulują sponsoring firm i programy pilotażowe, które wzmacniają miasto i gospodarkę narodową.

Zarówno rząd i liderzy biznesu twierdzą, że sukces we wdrażaniu zintegrowanej strategii to idealne połączenie długoterminowego planowania i uczestnictwa obywateli. Wdrażaniu smart działań sprzyja zarządzanie centralne – w przypadku Wiednia jest to Smart City Agency. Zatrudnieni eksperci łączą wiedzę techniczną z zarządzaniem projektami, koordynując jednocześnie rozbieżne interesy miasta, rządu i dostawców usług oraz rozwiązań.

Podobnie, jak każde inne miasto, Wiedeń również ma przed sobą wyzwania. Jest to m.in. coroczny przyrost mieszkańców na poziomie ok. 30.000 osób, tysiące migrantów i uchodźców przebywających w stolicy Austrii, czy też starania, by obniżyć liczbę aut na 1000 mieszkańców.

2.   Miasto najbardziej przyjazne do życia

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Mercer w 2019 r. po raz 10 z rzędu, zaś w brytyjskim tygodniku „Economist” w 2018 r. po raz pierwszy, Wiedeń zdobył pierwsze miejsce w światowym rankingu miast o najwyższej jakości życia. Austriacka stolica doceniana jest za bezpieczne środowisko miejskie, doskonały system transportu i usługi miejskie zorientowane na społeczeństwo.

Do tego warto dołożyć jeszcze dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną, która promuje zdrowszy styl życia oraz rozwinięte mieszkalnictwo komunalne. W Wiedniu uważa się, że ​​mieszkanie jest „podstawowym prawem człowieka”. Dlatego około połowa wiedeńczyków mieszka w mieszkaniach subsydiowanych przez rząd (w 2015 r. ustanowiono rezerwy na 7.200 dotowanych mieszkań dla mieszkańców). Istnieją surowe zasady podwyżki czynszu. Wiedeńczycy muszą płacić tylko jedną 1/4 swojego dochodu w przeciwieństwie do Londynu, gdzie najemcy muszą wydać 3/4 dochodu. Koszty utrzymania Wiednia są bardzo niskie w porównaniu z Nowym Jorkiem i Londynem.

Co wpływa jeszcze na przyjazne warunki życia w Wiedniu? Nieograniczona możliwość mieszkańców do korzystania z terenów zielonych (szeroko rozwinięta rekreacja), obfitość przestrzeni publicznych sprzyjających integracji wielu grup społecznych i szeroka dostępność opieki zdrowotnej.

3.   Ekologiczny smart transport

Z populacją prawie 2,5 miliona ludzi w obszarze metropolitalnym, Wiedeń jest największym miastem w Austrii. System austriackiego metra wozi każdego dnia 1,3 miliona pasażerów i, według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego, jest najlepszym systemem transportu publicznego na całym świecie.

Jak to się stało, że tak wiele osób korzysta z komunikacji miejskiej? Stało się to dzięki połączeniu polityki mającej na celu integrację planowania miejskiego i transportowego oraz przeniesienie ruchu do środków transportu przyjaznych dla środowiska. Miasto podjęło wiele działań mających na celu poprawę zrównoważonego transportu, takich jak rozwój infrastruktury transportu publicznego, poprawa jakości i wizerunku transportu publicznego, wprowadzenie rygorystycznych środków zarządzania miejscami parkingowymi dla osób dojeżdżających do pracy oraz poprawa warunków dla pieszych i rowerzystów.

Tu warto wspomnieć o głośno komentowanym w zeszłym roku pilotażowym projekcie “Schulstraße”, który wprowadził zakaz dowożenia dzieci pod jedną z wiedeńskich szkół. Jaki był jego efekt? Po 3 miesiącach trwania projektu zarówno rodzice i lokalne władze opowiedziały się za jego kontynuowaniem, a chęć zamknięcia przyszkolnych ulic zgłosiło 20 kolejnych placówek. W efekcie pilotażowego projektu przekształcono je w trwałe rozwiązanie, które ma być sukcesywnie wprowadzane w kolejnych częściach Wiednia (na terenie miasta jest ok. 300 szkół podstawowych).

Jak dzieci dostawały się do szkoły w placówkach, które podlegały pilotażowi. Źródło: www.transport-publiczny.pl

 

Co ciekawe – zapytania o ten projekt do Agencji Mobilności w Wiedniu wpłynęły już z innych miast, jak Kraków, Berlin czy Montreal.

Głównym celem projektu było nie tylko bezpieczeństwo dzieci, ale i wprowadzenie nowych nawyków transportowych – przede wszystkim promocja ruchu pieszego i poprawa bezpieczeństwa pieszych. Wiedeń ma plan, by w 2030 roku 85% tras było pokonywanych pieszo, na rowerze lub komunikacją publiczną.

W 2015 r. przyjęto strategię dotycząca rozwoju elektromobilności, której celem jest strony ograniczenie roli samochodu do możliwego minimum, także tych elektrycznych. Jak podkreśla Dieter Hӓusler z referatu strategii mobilności Wiednia „Mamy świadomość, że podstawowym problemem jest samochód jako taki, a dopiero w drugiej kolejności sposób w jaki jest napędzany”.  Dlatego sukcesywnie ograniczany jest ruch samochodowy w ścisłym centrum, także jeśli chodzi o dostawy (odbywają się one tam tylko w godzinach porannych). Zaczynają się przez to rozwijać takie usługi, jak rowery towarowe – korzysta z nich poczta.

Dla miasta najważniejsi są piesi, rowerzyści i transport publiczny. W 2018 r. w Wiedniu na 1,9 miliona mieszkańców 822.000 wykupiło bilet roczny. Miasto ma szeroką sieć transportu publicznego o długości 850 km, które obsługuje 127 linii autobusowych. W Wiedniu na 120 stacjach można wypożyczyć w sumie 1500 rowerów i przejechać 1300 km najdłuższą ścieżką rowerową.

4.   Równowaga między naturą a budynkami

50% Wiednia jest porośnięte zielenią. Od lasów i parków po winnice i ogrody nad Dunajem, przestrzenie te dają mieszkańcom wiele sposobów na obcowanie z przyrodą. W sumie w mieście znajduje się ponad 2000 obszarów zieleni. Daje to niezliczone są możliwości spokojnego odpoczynku czy też aktywności na świeżym powietrzu (przy okazji miasto jest jedną z najczystszych stolic europejskich).

Sam wiedeński park Prater zajmuje powierzchnię 6 mln m kw., co stanowi idealne warunki do spacerów, wypraw rowerowych, jazdy na rolkach, joggingu, zabaw z dziećmi, piknikowania, imprez plenerowych.

Badanie przeprowadzone przez Comparethemarket wykazało, że wśród 25 europejskich stolic uwzględniając 10 zielonych czynników, takich jak: jakość życia, czyste powietrze, mobilność, przestrzenie zielone, jakość wody, natężenie ruchu, emisja CO2, zwyciężył znów Wiedeń.

Źródło: www.comparethemarket.com

5.   Rozwój technologii blockchain

Wiedeń inwestuje także w cyfryzację, zdając sobie sprawę jak kluczową rolę odgrywa ona w rozwoju metropolii i zarządzaniu nią, by poradzić sobie z tak dużą ilością wyzwań oraz problemów. Blockchain to kluczowy element wiedeńskiej inicjatywy cyfryzacji.

Austriacka stolica wykorzystuje blockchain w celu uproszczenia i zautomatyzowania procesów administracyjnych. Obejmują one głównie raporty energetyczne (zarządzanie energią), informacje o trasach transportu publicznego, rozkładach jazdy pociągów i wynikach głosowania okolicznych społeczności, czy ważne rejestracje biznesowe, które muszą być często aktualizowane. W tym obszarze władze weszły we współpracę z Ernst & Young (EY) w grudniu 2017 r. uruchamiając dostępną dla pracowników miasta i mieszkańców platformę danych (zbudowano ją w 4 miesiące).

„Dzięki blockchain pracownicy rządowi, mieszkańcy lub twórcy aplikacji mogą śledzić zmiany w danych, więc jeśli ktoś zmieni trasę autobusu, która jest powiązana z aplikacjami mapującymi, może zostać uruchomiony alert” – tłumaczy Ulrike Huemer, CIO miasta Wiednia.

Dzięki temu projektowi Wiedeń stał się pionierem we wdrażaniu blockchain w administracji publicznej.

6.    Przede wszystkim: mieszkańcy!

I na koniec to, co przewija się przez wszystkie wspomniane wyżej rozwiązania – wszystkie inicjatywy podejmowane przez władze Wiednia mają za zadanie sprawić, by mieszkańcom żyło się lepiej. Wiedeń jest uznawane za smart city, nie tylko ze względu na nowoczesne technologie i śmiałe decyzje, jak zakaz przywożenia dzieci do szkół, ale przede wszystkim z powodu konsekwentnie realizowanej strategii budowy miasta szczęśliwych ludzi. Ta wypadkowa jest najważniejsza w tworzeniu inteligentnych miast przyszłości.

Życzę, by również i inne europejskiej metropolie, które starają się o ten tytuł, zawsze na głównym miejscu stawiały swoich mieszkańców, myśląc o nich nie tylko teraz, ale również w perspektywie najbliższych 10-ciu, 20-tu czy 50-ciu lat.

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on email
Email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • WPIP Construction
  • Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Smart City

  • BIG DATA
  • Biznes
  • Happy City
  • Konferencja
  • Mobilność
  • Podróże
  • Smart Building i budownictwo
  • Smart citizen
  • Technologie smart
  • Trendy
  • Zdrowie i samopoczucie w mieście

#save the planet

  • Ekologia
  • Green Living
  • Kryzys klimatyczny
  • Ochrona przyrody
  • Pandemia
  • Zerowaste
  • Zrównoważona energia i OZE
  • Zrównoważony rozwój
  • Zwierzęta
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca
🇵🇱Pamiętacie utwór "Polska" Kultu? Kazik śpiewa tam o dworcu w Kutnie, tak brzydkim, że aż pękają oczy. Dziś dworzec w Kutnie jest po remoncie, ale przypominam sobie ten utwór, gdy przejeżdzam "ulicą" Obornicką w Poznaniu - naprawdę nie polecam tego miejsca. Tu pękają oczy. 🫣🫣
To miks reklamozy wszechogarniającej, złej nawierzchni i poczucia, że ktoś zaraz wyskoczy Ci pod koła, albo dojdzie do stłuczki. Koszmar. 🤬🤯
Ale ja nie tylko o Obornickiej. Choć o niej także. Niedawno weszła w życie poznańska uchwała krajobrazowa! Nareszcie!
Z centrum znikną billboardy, reklamy zainstalowane bez wymaganych pozwoleń i niezgodnie z zapisami uchwały muszą zostać rozebrane, inaczej firmy reklamowe powinny liczyć się z dotkliwymi karami. Miasto podzielono na cztery obszary, w każdym obowiązują trochę inne zasady, ale wielkie powierzchnie mają zniknąć z centrum. 🙌🏼 
Z tego co widzę, wspomniana Obornicka podchodzi pod obszar zurbanizowany, więc tutaj billboardy będą mogły stać, ale... tylko te legalne. Ciekawy jestem jak zmieni się ten wstydliwy zakątek miasta! 
fot. gazeta.pl
🇬🇧The Poznań landscape resolution has recently entered into force! At last!
Billboards will disappear from the centre, advertisements installed without the required permits and contrary to the provisions of the resolution must be removed, otherwise advertising companies should expect severe penalties. The city is divided into four areas, each with slightly different rules, but large areas are to disappear from the center. 🙌🏼
#poznan #miasto #smartcity #teklamoza #ump
🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina n 🇵🇱Już ponad rok minął od agresji Putina na Ukrainę. To był ciężki rok dla Ukrainców i Ukrainek. 💔
Po roku wojny Eurobarometr przeprowadził badania nastrojów wśród obywateli UE. Wynika z nich, że 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc.
Mamy tu też zielony, dobry news: jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.
Wolna Ukraina bez Putina!
🇺🇦 It's been over a year since Putin's aggression against Ukraine. It was a hard year for Ukrainian men and women. 💔
🗣After a year of war, Eurobarometer surveyed the mood among EU citizens. The results show that 91% of of those surveyed support the provision of humanitarian aid, and 88 percent the reception by the EU of people fleeing war. 77 percent support financial support for Ukraine. respondents, and for economic sanctions imposed on Russia - 74 percent.
💚🌱 We also have green, good news here: an even higher percentage (86%) of Europeans believe that the EU should support the green transformation through large investments in renewable energy sources (RES). A similar percentage of people believe that the right direction is to increase the energy efficiency of buildings or transport.
Free Ukraine without Putin!
#wolnaukraina #zielonaenergia #OZE
🇵🇱To jest naprawdę wdzięczny projekt! ⚽️🏀
Hala sportowo-widowiskowa w Nowej Soli czeka już tylko na otwarcie. Wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle na wysokim poziomie.  Duma! #WPIP 
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu zlokalizowanego przy ul. Gimnazjalnej to prawie 3,9 tys. m kw. Widownia mieści 800 stałych miejsc, ale w przypadku niektórych imprez liczba widzów może wzrosnąć do 1500 osób.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
Hala przystosowana jest to odgrywania meczy siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz koncertów, kabaretów i innych kulturalno-rozrywkowych wydarzeń. 
Hala jest połączona z nowym basenem. 
🇬🇧This is a really grateful project!🏀⚽️
The sports and entertainment hall in Nowa Sól is just waiting to be opened. We did our job, as usual, at a high level. Pride! #WPIP❤️
The total usable area of the facility is almost 3.9 thousand square meters. sq m. The auditorium has 800 permanent seats, but for some events the number of guests can increase to 1,500 people.👦🏻🧑🏻‍🦰👨🏻‍🦰
The hall is adapted to play volleyball, basketball, football and handball matches as well as concerts, cabarets and other cultural and entertainment events.
The hall is connected to the new swimming pool.
#nowasol #wpip #sport #lubuskie #halasportowa 
Fot. M. Kapała/ Gazeta Lubuska
🇵🇱Nowy wpis na blogu! Rozmawiamy z @savagay 🇵🇱Nowy wpis na blogu! 
Rozmawiamy z @savagaya o neuroarchitekturze, bioarchitekturze, o projektach dla @savetheplanet_poland, uchylamy tajemnicy wspólnych projektów dla architektów, o których już niebawem zrobi się głośno! ✌️
Zapraszam na bloga! 
🇬🇧New article on the blog!
I am talking to Savagaya about neuroarchitecture, bioarchitecture, about projects for Save the planet, which will soon become famous!✌️
#architecture #architektura #bioarquitectura #biobuilder #savetheplanet 
Link w bio 👆
🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmo 🇵🇱Niecodzienne spotkania, inspirujące rozmowy, wykłady i konferencje - cztery dni spędzone w Cannes na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM minęły w okamgnieniu. ✌️
Za wspólne stoisko wraz i innymi firmami z Poznania i współpracę serdecznie dziękujemy @MiastoPoznan.
Przypomnę, że najnowszy realizowany przez nas projekt to inwestycja mieszkaniowa w centrum Poznania, z widokiem na Jezioro Maltańskie.🏘️
Oto kilka kadrów z Cannes.
🇬🇧Many meetings, inspiring conversations, lectures and conferences - the four days spent in Cannes at the MIPIM International Real Estate Fair passed very quickly.✌️
We would like to thank @MiastoPoznan for the joint stand of WPIP and other companies from Poznań.
Our latest project is a residential investment in the center of Poznań, overlooking Lake Malta.🏘️
Here are some shots from Cannes.
#fair #mipim #wpip #construction #deweloper
🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. 🇵🇱Ciekawy pomysł z Dubaju. I ładny design. Czy takie budynki będą naprawdę spełniały swoją funkcję  Bo jest ona sporym wyzwaniem – opanowanie żywiołu Ziemi i Powietrza. 
O co dokładnie chodzi  O burze piaskowe w Dubaju, które zatruwają życie i zdrowie mieszkańcom i turystom. 🫁👃🦻🏻
Budynki mają wykorzystywać to, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie. Główna konstrukcja wież miałaby być złożona z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” wtedy do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany. 🌬️
Projekt zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.
Pomysł mocno „dubajski”, ale na pewno ciekawy, dla nas chyba trudny w odbiorze, bo nie mamy takich warunków pogodowych ani miast tego typu. A Wy co sądzicie?
🇬🇧
Interesting idea from Dubai. And nice design. Will such buildings really fulfill their function? Because it is quite a challenge - mastering the element of Earth and Air.
What exactly is it? About sandstorms in Dubai that poison the lives and health of residents and tourists.🦻🏻🫁👃
The buildings are supposed to take advantage of the fact that sand particles are electrically charged. The main structure of the towers would consist of two deep cavities to absorb particles with the help of specially developed magnets. The particles then "stick" to the inner panels, and then their entire electrical charge is absorbed.🌬️
A very "Dubai" idea, but certainly interesting. For us, it's probably difficult to perceive, because we don't have such weather conditions or cities of this type. What do you think?
#dubai #archiecture #idea #smart 
źródło: whitemad
foto: Kalbod Design Studio
🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Po 🇵🇱Ogromna, ogromna radość!✌️😍😃Ponownie! 
WPIP Construction - Generalny Wykonawca otrzymał od Builder Polska tytułem Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca, a Janusz Signetzki i ja otrzymaliśmy tytuły Osobowości Branży. 😎😎
Dziękujemy pięknie i ciszymy się zwycięstwem - zbieranie laurów jest bardzo przyjemne i pozwalajmy sobie na... dumę!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca! 
Great, great joy! 🙌🏼😃💚 Again! ♥️
WPIP Construction - Generalny Wykonawca received the title of Construction Company of the Year 2022 from Builder Polska in the General Contractor category, and Janusz Signetzki and I received the titles of Industry Personalities. 😎😎
Thank you very much and we are happy with the victory - collecting prizes is very pleasant and let us be... proud!😀
Go go go WPIP Construction - Generalny Wykonawca!
#buildings #builderpolska #nagroda #wpip #generalnywykonawca

Obserwuj na Instagramie

Każda zmiana ma eko-znaczenie

Poznaj Save the planet
Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności