Nowe technologie to bardzo modne sformułowanie od kilku dobrych lat. Ubóstwiam poznawać i testować najróżniejsze nowinki, więc z chęcią przyjąłem zaproszenie do grona jury Prop Tech Festival, towarzyszącego Property Forum 2020. Wiele prezentowanych rozwiązań mogło uwieść nowych użytkowników, ale mnie zachwycają tylko te, które realnie mogą podnieść komfort funkcjonowania ludzi czy usprawniać biznes.
W I etapie konkursu pojawiło się 15 propozycji, które poddane były ocenie czytelników propoertynews.pl i członków jury. W wyniku pierwszej selekcji do finału przeszło 10 rozwiązań, które zaprezentowane zostały podczas jednej z sesji Property Forum 2020. Po raz kolejny potwierdziło się, że chcąc sprzedać produkt – trzeba sprzedać najpierw siebie. Interesujące i rzeczowe przedstawienie idei, celu i sposobu działania, a także korzyści jakie niosą ze sobą technologie na pewno przyczyniło się do wygranej Bin-e, MarketLab i E-mirror. Cieszę się, że mogłem zadawać pytania i uzyskać informacje z pierwszej ręki od zwycięzców.
Laureaci PropTech Festival 2020, źródło: Property Forum 2020
źródło: Property Forum 2020
Smart Waste Bin – bezpieczeństwo i skuteczna segregacja odpadów
Wyjątkowo zaciekawiło mnie urządzenie o wdzięcznej nazwie Bin-e [bini]. Pierwszy i jedyny na świecie kosz na śmieci oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi rozpoznać i sortować odpady do 4 frakcji, a następnie skompresować je. Biorąc pod uwagę, że statystyczny Polak wytwarza około 300 kg śmieci rocznie, a tylko 30-50% jest poddawana segregacji, z czego zaledwie część trafia do recyklingu, to jest pilnie potrzebne rozwiązanie. Smart Waste Bin posiada bezdotykowy, automatyczny system otwierania, co zapewnia użytkownikom ochronę przez zabrudzeniem. Wykorzystanie bakteriobójczych lamp UVC i pokrycie powierzchni lakierem zawierającym jony srebra daje możliwość bezpiecznego opróżniania koszy przez personel sprzątający. System w 90% przypadków skutecznie rozpoznaje odpady, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jakie ma jeszcze przewagi? Bin-e sam poinformuje o konieczności opróżnienia pojemników, gdyż wyposażony jest w czujniki raportujące do aplikacji mobilnej. Można w niej sprawdzić bieżące zapełnienie i statystyki dotyczące segregacji. Spryciarz!
Po bardzo rzeczowej prezentacji tego mądrego urządzenia padło jednak pytanie: czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście ekologiczne, skoro z jednej strony wyręczamy ludzi z myślenia o planecie, a z drugiej zużywamy prąd?
Jakub Sakowski spieszył z odpowiedzią, że Bin-e informuje użytkownika do jakiej frakcji został przypisany wrzucony odpad, więc pośrednio wpływa na świadomość i edukuje, jak segregować śmieci. Natomiast zużycie energii urządzenia jest podobne do poboru mocy przez ekspres do kawy. Pojemnik jest w trybie standby, a uruchamia się tylko w momencie wrzucenia śmiecia.
Dodatkowo w przypadku Bin-e odżył we mnie lokalny patriotyzm. Firma powstała w 2016 roku w Poznaniu, a obecnie siedzibę ma w pobliskiej Dąbrowie. Trzymam kciuki za światową ekspansję i prężny rozwój firmy.
MarketLab – automatyczny sklep
Smart City dopasowuje się do potrzeb mieszkańców wykorzystując nowe technologie. Może to uproszczenie, ale tak jawi mi się automatyczny sklep proponowany przez MarketLab. To krok dalej w obszarze sklepów convenience, w których można zrobić szybkie zakupy impulsowe. Choć sposób wydawania produktów nie jest niczym nowym – to rozbudowane i udoskonalone maszyny vendingowe, które są znane od lat. Jednak sprzężenie z możliwościami weryfikacji klientów i nowoczesnymi płatnościami robią wrażenie. W Polsce jest już kilkaset takich punktów handlowych. Jak wyglądają i działają?
- Sklep o powierzchni 10-15m kw.
- W sklepie może przebywać jednocześnie 1 osoba
- Asortyment szybkorotujący FMCG
- Zakup do 7 produktów w jednej transakcji, również serwis gorących napojów i przekąsek
- Zdalne monitorowanie i zarządzanie cenami
- System sprzedaży i skanowania płatności HeartBite wyposażony w interfejs zakupowy i obsługujący nowoczesne formy płatności, w tym blika.
- Weryfikacja czy klient jest uprawniony do zakupu alkoholu lub papierosów za pomocą skanera dokumentów, alkomatu i kamery
- Brak konieczności rejestracji czy logowania, nie zbiera danych o kliencie
- Zwrot towaru możliwy za pomocą infolinii.
Po co nam takie „nieludzkie” sklepy? Na pewno sprawdzą się w lokalizacjach, w której nie opłaca się otwieranie tradycyjnego spożywczaka. Może to być np. mały biurowiec, szpital czy szkoła, albo jako rozwiązanie sezonowe np. w miejscowościach turystycznych. Poza tym mogą być dostępne 24h i również w dni objęte zakazem handlu.
Osobiście jestem zwolennikiem zwalniania tempa i stawiam na slow food&shopping, ale na pewno przetestuję taki sklep, jak tylko trafię na niego.
E-mirror Office, Mirror Investment
Zastosowanie rozwiązania dedykowane jest zgodnie z nazwą głównie dla biur i przestrzeni coworkingowych. Sprawdzi się również w sklepach, centrach handlowych, a także w placówkach medycznych. W zasadzie wszędzie tam, gdzie mamy potrzebę lub konieczność komunikowania czegoś ludziom, a obiekt zakłada wykorzystanie przeszkleń. Jeśli zdecydujemy się, by część z nich stanowiły właśnie takie interaktywne lustra wyposażone w nowe funkcjonalności, nie musimy umieszczać ekranów, rzutników, tablic czy innych nośników informacyjnych lub reklamowych. Co więcej – przekaz komercyjny możemy wyświetlać na podstawie targetowania. Jesteśmy w stanie zbadać jakie osoby, a nawet w jakim nastroju mijają lustro i wyświetlać dedykowane treści. Lustro może zadziałać również jako monitor. Wydaje się to skomplikowane, ale produkt można zintegrować z różnymi urządzeniami IoT i systemami znajdującymi się w zastosowanej przestrzeni. W przypadku bardziej złożonych potrzeb istnieje możliwość stworzenia oprogramowania zgodnego z indywidualnymi uwarunkowaniami klienta.
Nie zdziwiło mnie pytanie ze strony jurorek dotyczące możliwości wykorzystania takiego magicznego zwierciadła w przymierzalniach w sklepach. Otóż tak, trwają prace nad systemem, który pozwoli na wybieranie ubrań bez konieczności wkładania ich – czyli zupełnie wirtualnie, bezdotykowo. Czy jednak na pytanie „lustereczko powiedz przecie…” dostaniemy obiektywną odpowiedź?
Podziwiam kreatywność i zapał twórców nowych technologii, które realnie są w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie ludzi i czasów. Wyzwań jest ogrom – od klimatycznych po spełnianie wymogów bezpieczeństwa sanitarnego i dostosowania się do nowych realiów.
Retransmisja sesji prezentacyjnej Prop Tech Festival 2020 dostępna jest na stronie Property Forum – oglądaj.