Nie pozwól sobie wmówić, że wielkie rzeczy są dla wielkich miast – te słowa wypowiedział podczas Smart City Forum 2019 w Warszawie Prezydent Miasta Legnicy, Tadeusz Krzakowski. Nie tylko one utkwiły mi w pamięci. Wiele dyskusji na scenie, jak i w kuluarach zainspirowało mnie do przemyśleń. Jesteście ciekawi, jakie mam refleksje o tegorocznej edycji kongresu?

 

BEST PRACTICE SHARING

Podczas Smart City Forum, obok Warszawy, której Prezydent Rafał Trzaskowski oficjalnie otworzył wydarzenie, i Poznania, na scenie dominowała reprezentacja mniejszych miejscowości, jak m.in. Legnica, Toruń, Świdnica, Rzeszów, Nowa Sól, Słupsk, Zielona Góra, Sosnowiec, Przemyśl, Bielsko-Biała, Puławy, Wałbrzych, Bytom, Śrem, Kielce, Podkowa Leśna. Dyskusje oscylowały wokół strategii, wdrożeń, przykładów. Było sporo chwalenia się, ale – jak dla mnie – za mało omawiania problemów i przykładów ich rozwiązania. Rozumiem, że formuła Smart City Forum uniemożliwia dokładną analizę przypadków. Poza tym dochodzi do tego nasza polska mentalność, gdzie nie jesteśmy tak otwarci jak Zachód czy kraje Skandynawskie, nie lubimy za bardzo dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, a do tego pokazywać, że coś się nie udało, albo że popełniliśmy gdzieś błędy. A szkoda. Rozmawiałem o tym właśnie w kuluarach z uczestnikami kongresu. Wspólnie stwierdziliśmy, że przydałaby się ogólnopolska platforma wymiany „dobrych praktyk”, gdzie samorządy mogłyby udostępniać swoje case study z różnych smart projektów. Na zgromadzonych przykładach mogłyby się uczyć miejscowości, które dopiero stoją przed tego typu wdrożeniami. To znacznie ułatwiłoby i z pewnością przyśpieszyło rozwój miast, szczególnie tych małych.

Best practice sharing, co prawda pojawił się na Smart City Forum, jako debata moderowana przez Macieja Bluja, Wiceprezydenta Miasta Wrocławia w latach 2007 – 2018, jednak to było za mało. A że taka platforma wymiany doświadczeń działa, wiem z doświadczenia, bo wdrożyłem takie rozwiązanie w swojej firmie, w postaci aplikacji Dobrych Praktyk.

 

NIE DAJ SOBIE WMÓWIĆ, ŻE JESTEŚ GORSZY

Powyższy cytat z filmu Forrest Gump dobrze oddaje przekrój prezentowanych postaw włodarzy na tegorocznym Smart City Forum. W tym duchu wybrzmiała wypowiedź m.in. prezydenta miasta Legnicy, Rzeszowa, czy Nowej Soli.

Jak powiedział Prezydent Wadim Tyszkiewicz „Najbardziej smart, to zrobić coś z niczego”, powołując się na własne doświadczenia z 17-letniej kadencji.

Podkreślał też, że bardzo ważny jest dialog z mieszkańcami, konsultacje społeczne, włączenie społeczeństwa w podejmowanie decyzji – chodzi o solidarność i współodpowiedzialność.

Z kolei Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnicy, mocno podkreślała znaczenie grupy społecznej, jaką są seniorzy. „Dbałość o miasto musi dotyczyć różnych sfer i różnych środowisk miejskich”.

Wtórowała jej Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupsk: „Zarówno transport, oświetlenie i dialog są ważne dla seniorów. Samorządowcy muszą pamiętać o tym wdrażając rozwiązania smart w swoich miastach”.

 


Odsetek seniorów w miastach wzrasta, dlatego warto, by włodarze myśląc o smart rozwiązaniach, nie opierali się wyłącznie na nowych technologiach. Każde rozwiązanie powinno być dopasowane do organizmu miejskiego, do mieszkańców. A przede wszystkim przemyślane. Wielokrotnie na Smart City Forum podkreślano, że wiele smart projektów poległo, gdyż wcześniej nie przeprowadzono pogłębionej analizy, nie zebrano odpowiednich danych, nie przygotowano się do zmiany.

Dobrze spuentował to Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowiec: Technologie nowe czy nie, ważne by umieć z nich mądrze korzystać.

 

ODKRYJMY MIASTO NA NOWO

Claim wydarzenia Smart City Forum sugeruje, że powinniśmy na kongresie się czymś zainspirować, odkrywać nowe rozwiązania, zdobywać doświadczenia. Mnie osobiście zainteresowały dwa wystąpienia.

Pierwsze to wypowiedź Dariusza Lesickiego, Wiceprezydenta Zielonej Góry, który zapowiedział, że „Zielona Góra stanie się showroomem. Inne miasta będą przyjeżdżały patrzeć, jak to u nas działa”. Chodziło o komunikację autobusową, która w 80% oparta jest na pojazdach elektrycznych i wyposażona w  infrastrukturę szybkiego ładowania na pętlach. Pogratulować inwestycji i rozwoju.

Drugie – o placemakingu Mariusza Ejsmonta, Wiceprezesa i Dyrektora ds. technicznych LUG Light Factory. Pokazując zrealizowane projekty miejskie, zobaczyłem w nich coś więcej – wartość dodaną dla mieszkańców. Dzięki inteligentnemu oświetleniu odzyskali oni te przestrzenie, które były dostępne dla nich tylko za dnia. Korzyści to: przedłużanie aktywności ludzi w mieście – każdej grupy wiekowej, tworzenie miejsc, w których można czuć się bezpiecznie i chce się przebywać, stymulowanie lokalnej gospodarki.

Hasło przewodnie warszawskiej konferencji „Odkryjmy miasto na nowo”, według mnie, należy rozumieć dwojako. Na wydarzenie jedziemy także, by móc osobiście zainspirować innych. Mam nadzieję, że podczas Smart City Forum 2019 udało mi się tego dokonać prezentacją „Przedszkole przyszłości. Czy Architektura może wpływać na rozwój i zdrowie naszych dzieci?”. Pokazałem w niej projekt smart przedszkola, które stworzyłem wraz z moją Pracownią Architektoniczną oraz Działem Badań i Rozwoju, opierając się na zdobytych doświadczeniach z całego świata oraz analizie potrzeb lokalnych dzieci.

To projekt smart przedszkola typu HUB dla 300 dzieci, które powstanie we Wrocławiu. Projekt zdobył nagrodę specjalną Smart City Award: INNOWACJA ROKU 2018 za najbardziej innowacyjne rozwiązanie w obszarze edukacji.

Więcej o nim napiszę w kolejnym artykule. A na tę chwilę –  jestem ciekaw Waszych opinii o tegorocznej edycji Smart City Forum.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości MMC Polska

Udostępnij:

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Obserwuj na Instagramie