W dniach 27-30.03 br. miałem przyjemność uczestniczyć w V edycji Smart City Summit & Expo oraz Major’s Summit w Tajpej. To międzynarodowa konferencja i targi, będące największą imprezą z obszaru IoT i Smart City w całej Azji. Event zorganizowano z rozmachem, głównie w celu promocji Tajwanu oraz Tajpej jako Smart City. Ceremonia otwarcia odbyła się z udziałem samej Pani Prezydent Tsai Ing-we, w obecności połowy ministrów z jej rządu i przy fleszach mediów z całego świata. Pani Prezydent wręczyła nagrody za najbardziej smart rozwiązania wybranym miastom z różnych stron świata. Najwięcej nagród trafiło do Urzędu Miasta Tajpej za ciekawe rozwiązania z obszarów smart government, security oraz transportation. Zapraszam do przeczytania mojej relacji z tego pełnego inspiracji i trendów wydarzenia, na które z pewnością wrócę za rok.
Polska misja gospodarcza pod przewodnictwem Macieja Bluja, wiceprezydenta miasta Wrocław, w towarzystwie Hibaq Jama, kanclerza Bristol City Council.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
1. Konferencja Mayor’s Summit
W ramach imprezy odbyła się specjalna konferencja – Mayor’s Summit – z udziałem 120 prezydentów Smart Cities z 47 krajów. Konferencję otworzył Prezydent Tajpej, a wśród gości i keynote speakerów znaleźli się m.in. Prezes i założyciel ASUS-a oraz Prezes ADVANTECH. Następnie, poszczególne miasta prezentowały swoje smart rozwiązania. Z dumą mogę powiedzieć, że Wrocław pobił wszystkich – nie tylko techniczną formą swojej prezentacji, ale także jej zawartością – rozwiązaniami, które Wrocław wdrożył już u siebie. Na dużą pochwałę zasługuje również Bristol, który jako Smart City nr 1 w Anglii, generuje 40% dochodu narodowego U.K. W konferencji uczestniczyły również dwa inne polskie miasta: Gdańsk i Poznań. Wspólnie z Wrocławiem podpisały porozumienia o współpracy z miastem Tajpej w zakresie nie innym jak smart city.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
Na samych targach królowały rozwiązania związane z wykorzystaniem IoT (Internet of things), VR (Virtual Reality), HBD (Human Behavior Detection), AI (Artificial Inteligence) oraz rozwiązania z zakresu m.in. Smart Parking, Smart School, Smart Healthcare.
2. Smart parkingi coraz popularniejsze
Wiele firm przedstawiło swoje rozwiązania w zakresie inteligentnych parkingów – począwszy od systemów płatności, przez oświetlenie, systemy bezpieczeństwa, po aplikacje umożliwiające nawigację do wolnego miejsca na parkingu, odnalezienie samochodu oraz zdalną rezerwację miejsca. Inteligentne parkingi to jeden z fundamentów Smart City – usprawniają środowisko funkcjonowania kierowcy w mieście oraz korzystnie wpływają na przemyślane zagospodarowanie miejskich przestrzeni.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
3. Smart school przyszłością edukacji?
Ciekawe podejście do tematu Smart School przedstawił szef firmy MITAC. Według niego, Smart School powinna być elementem smart campusu, na który składają się, oprócz samej szkoły z klasami, biblioteka oraz oddział opieki medycznej. Dzięki rozwiązaniom z zakresu IoT w cały system włączeni są także rodzice, nauczyciele, służby administracyjne oraz urząd miasta. Celem jest nie tylko nauczenie dzieci obowiązkowego programu, ale również stworzenie społeczności – mieszkańców przyszłego Smart City. Dzięki kamerom zamontowanym w całej placówce oraz technologii HBD, rejestrowana jest obecność dzieci w szkole, ich przemieszczenie się po budynku i terenach zewnętrznych szkoły. Co więcej, do odpowiednich pomieszczeń drzwi otwierają się tylko pod rygorystyczną kontrolą dostępu.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
Ale to nie wszystko – najważniejsze to wykorzystanie twarzy do analizy zachowania dzieci podczas lekcji – szczęśliwy, smutny, zły, neutralny. To narzędzie pozwala również na ocenę pracy nauczycieli i doskonalenie sposobu prowadzenia lekcji. Dodatkowo kamery zamontowane w klasie umożliwiają zdalny, ale też aktywny udział w lekcji dzieci, które są chore lub z jakichś względów nie mogą być obecne na zajęciach. Cała społeczność kampusu podłączona jest do inteligentnej aplikacji, która dla każdego z osobna prowadzi specjalny serwis. Uczniowie mają tam swój czat, plan zajęć, dostęp do biblioteki, ocen, terminarzy zadań. Pozostali użytkownicy dostają bardzo dużo informacji m.in. w formie statystyk i analiz.
Warto zwrócić uwagę na kolejne smart rozwiązanie – smart bibliotekę. To miejsce, gdzie uczniowie uczą się samodzielności i odpowiedzialności – to w pełni zautomatyzowany proces, bez obsługi typowej dla biblioteki.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
Dla mnie projekt smart campus jest genialny z 3 powodów:
- Przede wszystkim, szkoła nareszcie będzie odpowiedzialna nie tylko za edukację naukową, ale również za stworzenie z uczniów mieszkańców Smart Cities – myślących i odpowiedzialnych. Może będzie tak jak w Tokio (pisałem o tym tutaj), gdzie dzieci od małego uczone są porządku i respektu. Dzięki temu w mieście jest idealnie czysto, a szacunek do ludzi (szczególnie osób starszych) i dla publicznego mienia jest na porządku dziennym. Pamiętajmy – Smart City to nie tylko technologie, ale również styl życia i myślenia.
- Po drugie – będzie można oceniać i doskonalić pracę nauczycieli. To może mieć wielki wpływ na zmniejszenie korków, szczególnie w polskich miastach. Brzmi kuriozalnie? Nic z tych rzeczy. W tym momencie co najmniej 30% porannych i popołudniowych korków generują w Polsce rodzice, zawożąc i odbierając dzieci ze szkoły z jednego końca miasta na drugi. Powodem są często… opinie. Rodzice słysząc, że dana szkoła ma wyższy poziom nauczania, nie wysyłają dzieci do placówki w okolicy, tylko do tej zarekomendowanej przez innych. Jak to możliwe, skoro wszystkie placówki mają ten sam program? Powinniśmy zawozić dzieci do najbliższej szkoły i pewnie byśmy to robili, gdyby nam ktoś zagwarantował ten sam standard nauczania. W Dubaju rozwiązano ten problem tworząc brytyjskie certyfikowane szkoły, gwarantujące identyczny poziom nauczania, jaki prezentują szkoły w Londynie. Zabrakło mi w tym projekcie z Tajpej jedynie kwestii jakości powietrza i systemu odżywiania, które szczególnie w Polsce mogą mieć duży wpływ na produktywność i zdrowie uczniów.
- Po trzecie – może wreszcie doczekamy się cyber szkoły, w której dzieci będą mogły zdobywać swoją edukację nie wychodząc z domu. Zajęcia prowadzone byłyby w trybie online, w czasie realnym, z pełną interakcją użytkowników. Byłaby także możliwość odtwarzania zajęć w dowolnym czasie w formule pasywnej. Myślę, że jest naprawdę wiele dzieci, które z jakichś względów nie mogą uczęszczać regularnie na zajęcia i taka formuła mogłaby rozwiązać wiele problemów.
4. Policjant robot – poznaj AYUDĘ
Policja Tajpej zaprezentowała AYUDA – policjanta robota, opartego na systemie operacyjnym ROS (Robot Operation System), pełniącego funkcje patrolowe na ulicach Tajpej. AYUDA komunikuje się z mieszkańcami, udziela odpowiedzi na pytania oraz monitoruje ulice dzięki zamontowanym systemom kamer. Posiada umiejętności rozpoznawania twarzy, głosu, wykrywania obecności człowieka. Kolejnym planowanym rozwojem tego smart projektu będzie wykorzystanie robota m.in. w służbie zdrowia.
W czasach wszechobecnego terroryzmu, wszelkie formy zabezpieczenia służb ochrony są mile widziane. Roboty mogłyby np. negocjować z terrorystami w wybranym języku, otwierać porzucone w mieście paczki, torby, rozbrajać bomby, sterować ruchem podczas awarii świateł, odszukiwać zaginionych po wybuchach, wykrywać poszukiwane i niebezpieczne osoby na ulicach. Robotyzacja jest jednym z fundamentów Smart City, dlatego cieszy mnie tak dynamiczny rozwój tego obszaru. Przyszłość buduje się na naszych oczach!
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
5. Testy prototypu autonomicznego roweru
W ramach prac badawczych jednej z tajwańskich uczelni, skonstruowano prototyp autonomicznego roweru, który aktualnie testowany jest na ulicach, a raczej na ścieżkach rowerowych w Taipiei, Bostonie i Paryżu. Porusza się on z niewielką prędkością 10km/h, dlatego wydaje się być dosyć bezpieczny. Smart rower przejedzie na jednym ładowaniu max. 5km i będzie mógł przewozić pasażerów albo paczki. Pojazd ma prawie 5cio krotnie niższą emisyjność CO2 niż auto elektryczne i ponad połowę mniejszą emisję niż elektryczny skuter. Ten szalony pomysł powstał na bazie zamiłowania do skuterów, których ponoć w Smart City Tajpej jest najwięcej na świecie! Od skutera do roweru droga niedaleka.
Dla mnie, przynajmniej na razie, dystans, który może przejechać naładowany rower jest zbyt krótki. Zapomniałem zapytać, czy kręcąc pedałami sami go doładowujemy. To ciekawy pomysł w dobie ostatnich wiadomości o kolejnych śmiertelnych ofiarach autonomicznych samochodów. Tutaj jest bezpiecznie i być może szybciej uda się wdrożyć autonomiczny rower na ścieżkach rowerowych, niż autonomiczne auta na ulicach. Bardzo ciekawym pomysłem jest wykorzystanie roweru do rozwożenia paczek. Być może będzie można połączyć kurs osobowy z jednoczesnym dostarczeniem paczki po drodze?
źródło: archiwum prywatne
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
6. Virtual Reality w policji i branży budowlanej
Na wystawie zaprezentowano całą gamę okularów VR, które przeznaczone były do różnych zadań. Szczególnie dwa modele wzbudzały największe zainteresowanie.
Pierwszy przeznaczony jest do nadzorowania prac budowlanych w technologii 3D. Patrząc przez okulary widać miejsce realizowanego obiektu, ale z nakładką projektu w wersji 3D wraz z wszelkimi instalacjami. Przy okazji widok, który ma przed sobą osoba nadzorująca budowę, może być przekazywany w trybie online np. do szefa pracowni projektowej lub innych ekspertów, którzy na podstawie wzajemnej rozmowy, wizji miejsca i projektu, mogą podjąć wspólne decyzje. Drugi model przeznaczony jest dla policji i grup patrolowych. Okulary i zamontowana na nich kamera umożliwia tzw. human face recognizion and detection. Krótko mówiąc, policjant po analizie emocji odczytanej z twarzy przechodniów może wykryć tych „źle nastawionych” i sprawdzić, w czym tkwi problem (wylegitymować), a także wyszukać osoby poszukiwane.
Widzę tutaj szersze zastosowanie, np. przy rozbrajaniu ładunków wybuchowych przez osoby nie mające w tym doświadczenia, sterowane („prowadzone za rękę”) przez ekspertów, znajdujących się w dowolnym miejscu na świecie, dzięki przekazowi online z miejsca zagrożenia. Ten sam przekaz online mógłby być wykorzystany w przypadku serwisowych służb miejskich, które przyjeżdżając na jakiekolwiek awarie, mogą konsultować i naprawiać rzeczy, o których nie mają pojęcia. To w dużym stopniu ograniczyłoby koszty ekipy serwisowej, zoptymalizowałoby ich przejazdy i pracę, a w efekcie przyspieszyłoby czas interwencji, czego najbardziej oczekują mieszkańcy, bo nie trzeba kompletować zespołu ekspertów do danej awarii.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
W przypadku modelu „budowlanego” to genialne usprawnienie pracy. Na ten moment na budowie najczęściej plotowane są rysunki, z którymi większość kierowników i inspektorów porusza się po placu budowy. Czasami korzystają również z tabletów, aby szybko sprawdzić dokumentację. Większym problemem jest jednak fakt, że nadal bardzo mało projektów powstaje w formacie 3D, co jest podstawą współpracy z okularami VR. Niestety klienci-inwestorzy cały czas nie doceniają kwestii dobrego, szczegółowego i bezkolizyjnego projektu, który umożliwia druk 3D, i nie chcą za to dodatkowo płacić. W tej sytuacji, tylko w przypadku bardzo skomplikowanych projektów, generalny wykonawca sam inwestuje wierząc, że zarobi na krótszym terminie realizacji, dzięki uniknięciu wielu kolizji projektowych na budowie.
7. Zdrowie w czasach Smart City
Na targach zaprezentowano również całą gamę filigranowych smart urządzeń detekcyjnych, które w połączeniu z odpowiednią aplikacją i platformą serwisowo-analityczną w „chmurze”, umożliwiają ciągły monitoring pracy serca. To może być przydatne w wielu sytuacjach. Szczególnie w przypadku osób starszych lub z zaburzeniami pracy serca, wymagającymi ciągłego monitoringu, ale także dla osób uprawiających wyczynowo lub amatorsko sport.
Jak na światową nowość wszystko brzmi dosyć banalnie. Jednak po wejściu w szczegóły, to np. dla osób trenujących yogę znajdziemy tu zestaw sensorów, które umożliwiają kontrolę ruchów w odniesieniu do 9-ciu kątów ustawienia ciała. Tym samym sami możemy badać, czy nasza asana jest odpowiednia do pozycji, jaką chcemy wykonać. Widzimy cały plan samodoskonalenia każdej figury, analizę pracy serca oraz regularności oddechu, połączonych z monitoringiem i statystyką wszelkich odchyleń oraz tzw. HRV, czyli ocenę poziomu stresu podczas zajęć. Podobne, bardzo zaawansowane rozwiązania, możemy znaleźć dla osób uprawiających fitness i biegaczy z funkcją, która w real time koryguje nasze działania i podpowiada, co robimy źle. Myślę, że ciekawsze będzie jak powiem, że urządzenia są dedykowane także dla kobiet w ciąży i pracowników biurowych. Przyszłe mamy zostają wyposażone w 9-cio kątowy sensor ruchu, sugerujący właściwe pozycje, oraz czujnik pokonywanych odległości w pomieszczeniach i na zewnątrz z ilustracją trackingową, bez konieczności podłączenia do systemu GPS. Pracownicy biurowi mają analizowany czas pracy, ich przemieszczanie się, pozycje siedzenia oraz oczywiście ocenę poziomu stresu.
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
To wszystko wydaje się dosyć skomplikowane i tu pojawia się pytanie, czy nie możemy sobie tak po prostu pobiegać dla przyjemności – bez tych wszystkich sensorów, aplikacji, słuchawek z muzyką? Może i tak, ale doskonalenie wymaga oceny postępów oraz zaleceń do kolejnych planów treningowych. Poza tym – możemy zrobić sobie krzywdę, jak w porę nie zorientujemy się, że weszliśmy na zawałowe tętno. Na koniec jeszcze jedna, chyba najważniejsza sprawa – motywacja. Bez tych wszystkich analiz postępów, będzie brakowało nam zawsze motywacji. Odnosząc to do projektu smart city – korzyści bardziej upatruję w tematyce opieki zdrowotnej starszych osób, których ilość oraz długość życia z roku na rok się zwiększa. Jest bardzo duże grono osób, które wymagają ciągłego monitoringu pracy serca i są w związku z tym przykuci do łóżek, mimo pełnej sprawności. Są także osoby z zaburzeniami pamięci, których urządzenie może zlokalizować lub pomóc odnaleźć drogę do domu. W dobie coraz większej dbałości o zdrowie i produktywność pracowników, omawiane rozwiązanie może pomóc pracodawcy w analizie poziomu stresu pracownika, na co mogą składać się np. niedopasowanie zakresu obowiązków, trybu i pozycji pracy do możliwości fizjologicznych, psychicznych i oczekiwań samego pracownika. Ciekaw jestem tylko, jak się mają do tego wprowadzane na dniach nowe przepisy w zakresie ochrony danych osobowych RODO.
8. Podsumowanie
To była wspaniała promocja dla Tajwanu – jednego z najbardziej technologicznych krajów na świecie. To tutaj produkuje się 80% komputerów osobistych, 40% smartfonów i 90% routerów. Szkoda, że na tego typu międzynarodowe konferencje, nasz rząd wysyła tylko swoich przedstawicieli lub tzw. „trzeci garnitur”. Tym samym pokazuje, że nie jest za bardzo zainteresowany tą tematyką i promocją Polski, jako kraju nie tylko inteligentnych ludzi, ale inteligentnych miast, opierających swój rozwój na innowacjach technologicznych. W Polsce jest to tylko ciekawostka, a tutaj – realna zmiana.