Dariusz Stasik Good time for Smart City
  • Blog
  • O autorze
  • Misja
  • Korespondenci
  • Współpraca
  • Media o nas
  • Kontakt
  • FB
  • TW
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • English
Bez kategoriiKultura i sztukaSmart City

Cmentarz nieoczywisty – gdzie znajdziesz się po śmierci?

Dariusz Stasik

3 września 2020

Wraz ze wzrostem populacji w miastach naglący staje się też problem ze znalezieniem kolejnych miejsc pochówku. Pojawiają się ciekawe koncepcje jak poradzić sobie z koniecznością pomieszczenia setek tysięcy grobów na coraz mniejszej powierzchni. Niektórzy architekci odpłynęli – dosłownie! A może tak oddać ciało naturze?

Pochówki w ziemi, na skałach, spławianie ciał, budowanie podziemnych grobowców i okazałych budynków mauzoleów to pomysły, które znane są od wieków. Dziś często przetwarza się je w bardziej nowoczesne formy, gdyż trudno pomieścić na cmentarzach coraz większą liczbę grobów. W metropoliach już dawno brakuje miejsc na najbardziej rozpowszechniony sposób grzebania zmarłych w ziemi. Często też osoby żegnające się ze światem życzą sobie zupełnie innego zakończenia ziemskiej wędrówki. Z pomocą przychodzą wizje architektów, artystów, nowe technologie, ale do głosu dochodzą też względy ekologiczne. Pod lub nad ziemią, na wodzie lub w głębi oceanu, a może nawet w kosmosie – możliwości gdzie można spocząć po śmierci jest wiele.

Groby ponad ziemią

Nekropolie są problemem w megamiastach, gdzie przestrzeń życiowa się kurczy, a każdy wolny skrawek ziemi jest na wagę złota. Cmentarze niegdyś budowane na obrzeżach miejscowości wraz z ich rozbudową znalazły się w centralnych punktach, a czasem nawet stały się zabytkami, muszą więc pozostać nienaruszone. Gdzie w takim razie zlokalizować kolejne miejsca pochówku i jak je zorganizować? W centrach miast budowane są coraz wyższe budynki, a mieszkańcy decydują się na życie na mniejszych metrażach. Mniejszą powierzchnię zajmą też ich prochy po śmierci, gdyż w największych miastach świata taką praktykę zastosowano również w przypadku kolumbariów. Powstają tam cmentarne wieżowce, które mogą pomieścić coraz więcej urn z prochami. Powszechne są nie tylko w Azji – Hongkongu, Tokio, Szanghaju, czy Singapurze, ale też na innych kontynentach.

Kolumbarium w Santos w Brazylii powstało w 1984 roku. Memorial Necropole Ecumenica obejmuje dwa budynki, ale powstał projekt dobudowania do kompleksu trzeciego – wieży o wysokości 108 m. Miał być to najwyższy wertykalny cmentarz i choć jeszcze nie został zbudowany, to obecny 14-piętrowy obiekt i tak jest jedną z wyższych tego rodzaju budowli.

stan z 2019 roku

Wizualizacja zaprojektowanej wieży, która jeszcze nie powstała

 

Nowoczesność dla ponadczasowości

Wysokością, ale także designem i zastosowanymi technologiami przerasta go True Dragon Tower w Tajpej, która może pomieścić do 400 tys. urn. W zależności od wyznania religijnego klienta i preferencji estetycznych można wybrać dowolne piętro. Od kondygnacji zaprojektowanej przez laureata Pritzkera Tadao Ando, wypełnionej porcelanowymi niszami, po mieniącą się kolorowymi diodami oświetlającymi posążki Buddy. To pomysł zaczerpnięty z innego, najbardziej zaawansowanego technologicznie kolumbarium Ruriden w Tokio. Z zewnątrz wygląda ono jak niewielka tradycyjna świątynia, a w środku jest bardzo nowoczesne. Urna z prochami bliskiego wysuwa się i zmienia się jej oświetlenie po przeciągnięciu karty przez czytnik. Podobnie jak mieszkania w najbardziej obleganych miastach świata, takie miejsca spoczynku osiągają niebotyczne ceny. Więcej moich wrażeń z Tokio we wcześniejszym wpisie 7 faktów o Tokio, które musisz poznać

Dragon Tower w Taipei
True Dragon Tower, Tajpej

 

Katakumby XXI wieku

W Jerozolimie powstało już kilka wielopiętrowych naziemnych cmentarzy, na których składa się ciała, a nie prochy, gdyż w tradycji żydowskiej kremacja jest niedopuszczalna. Przypominają one nieco wielopoziomowe parkingi. Nie zaspokoiły jednak rosnącego zapotrzebowania na miejsca pochówków, zaczęto więc schodzić głębiej pod ziemię. A dokładnie w skałę. W rezultacie pod koniec 2019 roku udostępniono nowoczesne katakumby, które wydrążono we wzgórzu poniżej głównego cmentarza Givat Shaul. Har HaMenuchot czyli Góra zmarłych docelowo będzie zawierać ponad 23 tys. krypt zlokalizowanych w tunelach na kilku poziomach. Obiekt będzie klimatyzowany, a do grobów bliskich będzie można dotrzeć windą. Jest to spore przedsięwzięcie budowlane i wyzwanie dla inżynierów.

W mieście Meksyk również próbowano znaleźć więcej przestrzeni na pochówek pod ziemią, ale zdecydowanie głębiej niż może sięgnąć pojedynczy grób. W 2011 roku meksykańscy architekci Israel López Balan, Elsa Mendoza Andrés i Moisés Adrián Hernández García przedstawili Tower for the Dead. Wieża umarłych została zaprojektowana w sposób umożliwiający rozwijanie cmentarza o poziomy w głąb ziemi. Na powierzchni widoczna byłaby tylko niewielka część całego obiektu, a groby odwiedzać można byłoby zjeżdżając pod ziemię. Projekt nie został jeszcze zrealizowany, pozostając jedną ze śmiałych wizji architektonicznych, które spotkały się z uznaniem, ale nie wyszły poza fazę planowania.

Tower for the dead
Projekt wieży umarłych

Pływający cmentarz

Odważna i nowatorska, choć może nieco makabryczna jest koncepcja umieszczenia cmentarza na ogromnym promie. Floating Eternity został zaprojektowany przez Bread Studio działające w Londynie i Hongkongu. Jest to wizja gigantycznego kolumbarium, które nie zajmowałoby w ogóle powierzchni na lądzie. Zaplanowano tam miejsca na około 370 tys. urn z prochami, umieszczonymi w kolumnowo rozstawionych ścianach, otoczonych zielonymi alejkami, pomostami i klombami. Przewidziano tam nawet miejsca na pikniki i restauracje, gdyż zgodnie z tradycją chińską na cmentarzach spożywa się posiłki. Ta pływająca wyspa wieczności miałaby dryfować po Morzu Południowochińskim, a do brzegu przybijać tylko w określonych portach w ważne dni w kalendarzu chińskim. Jestem bardzo ciekaw czy powstanie.

Podwodne życie pozagrobowe

W wielu kulturach i religiach sposób pożegnania ciała po śmierci jest obwarowany zasadami i tradycjami. Niektóre kraje mają też swoje restrykcje dotyczące grzebania zwłok czy postępowania z prochami ludzkimi. Są jednak miejsca, gdzie prawo dopuszcza najróżniejsze rozwiązania tych kwestii. W USA firma The Neptun Society oferuje umieszczenie prochów bliskiej osoby w odbudowywanej rafie koralowej. W zasadzie stania się jej częścią, gdyż spopielone szczątki są mieszane z cementem stanowiącym budulec kapsuł umieszczanych na dnie oceanu. Do każdej mocowana jest tabliczka z danymi zmarłego. Rafę pamięci jako miejsce spoczynku wybierają osoby, które były bardzo związane z morzem. Nawet po śmierci chcą okazać szacunek i wspomóc życie podwodnej flory i fauny. To bardzo symboliczny hołd dla natury, prawda?

 

Kosmiczny finał

Marzycielom o podróżach we wszechświecie rodziny mogą zafundować pośmiertną wycieczkę w kosmos. Symbolicznie oczywiście. Amerykańska firma Celestial organizuje ceremonie pogrzebowe, podczas których wystrzeliwuje maleńkie kapsuły z odrobiną prochów zmarłego w przestrzeń kosmiczną lub na Księżyc. Entuzjastów takiego pożegnania znajdują już od ponad 20 lat, choć jest to wydatek dochodzący do kilkunastu tysięcy dolarów. Pomysł zaskakujący, ale raczej nie rozwiązuje problemów z pozyskaniem miejsca dla kolejnych grobów. Nie wspominając o poszanowaniu dla środowiska.

Ekologiczny grób

Coraz więcej osób uświadamia sobie konieczność poszanowania środowiska naturalnego, także po śmierci. Zastanawiają się nad tym co pozostawią po sobie nie tylko w kontekście zanieczyszczeń, ale też swojego ciała. Tradycyjne pochówki to nie tylko problem miejsca. Balsamowanie zwłok, drewniane trumny, kamienne mogiły, na których stawia się znicze i wazony z kwiatami mają negatywny wpływ na przyrodę. Podobnie jest z kremacją. Konieczność uzyskania wysokiej temperatury, by spalić zwłoki i emisja gazów cieplarnianych są również obciążeniem.

Drzewa zamiast nagrobków

Wiele osób wybiera więc grób na specjalnym terenie leśnym, zakładając, że rozkładające się ciało wręcz wspomoże naturalne procesy. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze możliwe w Polsce, ale w Anglii czy Stanach Zjednoczonych powstało już dużo parków i lasów, gdzie odbywają się tysiące zielonych pogrzebów. Ciała zawinięte tylko w całuny wykonane z naturalnej tkaniny zakopuje się dość płytko, by szybko uległy rozkładowi, a zamiast pomników czy umieszczania tabliczek sadzi się krzewy lub drzewa. Ewentualnie można wykorzystać biodegradowalne trumny albo kapsuły. Pomysł włoskich artystów, by stworzyć właśnie taką kapsułę – Caspsula Mundi był prezentowany na kilku wystawach i festiwalach, doczekał się też komercjalizacji i dziś urnę można zakupić w sklepie internetowym. Pierwotny pomysł dotyczył wykorzystania eliptycznej trumny, w której można pochować całe ciało w pozycji embrionalnej. Nad wdrożeniem tego rozwiązania twórcy jeszcze pracują.

W proch się obrócisz

Krok dalej poszła firma Recompose, która zaprojektowała, zbadała i walczyła o legislację procesu kompostowania ciała ludzkiego. Jej twórczyni Katrina Spade pracuje nad pomysłem od 2011 roku. Jest już bliska, by zrealizować plan przyjęcia pierwszych zmarłych do końca 2020 roku. Uwierzycie, że w 30 dni z ciała można wytworzyć kompost? Zadziwiające!

Koncepcji co zrobić z ciałami po śmierci, by uwolnić od nich przeludnione miasta i obciążoną planetę jest jeszcze więcej. Bardzo działa to na wyobraźnię. Choć żyjąc pełnią życia niewiele osób zastanawia się dziś co stanie się z nimi po śmierci.

Wizje, by spocząć na dnie oceanu, bądź stać się pożywką dla rosnącego drzewa są zdecydowanie bardziej malownicze niż tradycyjny cmentarz. Co myślicie?

 

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Smart City to miasto
szczęśliwych ludzi.

Dariusz Stasik

Przeczytaj również:

Szukaj

Linki

  • Tu mnie spotkasz
  • W.P.I.P.
  • Smart City Center
  • Fundacja Save the planet

O autorze

Entuzjasta Smart City, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat startupów oraz prelegent.

więcej o mnie »

Tematy

  • Smart City
  • Podróże
  • Smart Building
  • Ekologia
  • Zdrowie i medycyna
  • Technologie smart
  • Konferencja
  • BIG DATA
  • Pandemia
  • Handel i usługi
  • Mobilność
🇵🇱 Walcząc z upałami Wiedeń zdecydował 🇵🇱 Walcząc z upałami Wiedeń zdecydował się na zrywanie asfaltu, który podnosi temperaturę, o czym zapewne przekonuje się każdy miejski spacerowicz. 
Znalazłem jeszcze jedną ciekawostkę. Wiedeńczyczy zazieleniają elewacje budynków, aby ochronić się przed gromadzeniem ciepła zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. Zimą taka zielona elewacja to z kolei efektywniejsze zatrzymywanie ciepła w środku. 
Mniejsze zużycie energii, niemal o każdej porze roku, oddawanie przez #rośliny tlenu i pochłanianie CO2, to jest to!
W bio mój artykuł o Wiedniu 👆
Foto credit: News.cn
🇬🇧 #Vienna #plants plants on the fronts of buildings. It will protect itself from the accumulation of heat inside and outside the building.
In winter, such a green facade means more effective heat retention inside.
Less energy consumption, almost any time of the year, oxygen emission by plants and CO2 absorption, that's it!
In bio my article about Vienna 👆
Foto credit:  News.cn
#zieleńmiejska #greenwalls #greenery #city #smartcity #smartcities #design #future #summerinthecity #lato #hot
🇵🇱 #Montreal szczyci się tym, że jest mi 🇵🇱 #Montreal szczyci się tym, że jest miastem tworzonym dla mieszkańców przez mieszkańców. 
Przeczytajcie mój najnowszy wpis na blogu i oceńcie sami (link w bio)👆
Ogólna ocena jakości życia w Montrealu należy do najlepszych na świecie. Najsłabszym ogniwem była mobilność. 🐌
Co zrobiły z tym władze miasta? Jak zareagowali mieszkańcy? Bo jak wiemy zmiany wymagają wysiłku i początkowo bywają utrapieniem. 😭
Przeczytajcie i odpowiedzcie sobie lub poniżej w komentarzu na pytanie: Czy i jak władze Waszych miast starają się odpowiadać na Wasze potrzeby? Czy macie okazję i zabieracie głos na temat zmian wdrażanych w mieście? 
🇬🇧 Montreal is a city built for inhabitants by inhabitants. Read my latest blog post about Montreal. Montreal is one of the best cities to live in. Besides the #mobility 🐌. What did city officials do with it? How did the residents react? Read and answer: Do your #city respond to your needs? Do you have the opportunity to speak about the changes being implemented in the city? 
#smartcity #smartcities #future #covid #technology #design #urbanairmobility 
http://ville.saint-remi.qc.ca
🇵🇱👏🏼 Wyższe kary za śmiecenie w la 🇵🇱👏🏼 Wyższe kary za śmiecenie w lasach! Z 500 zł do 5000 zł plus 5x więcej fotopułapek oraz dodatkowa kara w postaci prac społecznych np. sprzątaniu obszarów leśnych. Tak zapowiedział Minister środowiska Michał Woś. 
Podoba mi się ta idea, oby spełniła swoje zadanie.
Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci nielegalnie porzuconych na obszarach leśnych. Obecnie działa 2 tys. pułapek; w tym roku ich liczba wzrośnie już do 5 tys., co ma kosztować 1 mln zł. Przyszły rok ma przynieść kolejne 5 tysięcy pułapek oraz drony.
Jak myślicie, czy to ma szansę zmienić obecną sytuację?
🇬🇧👏🏼 Higher penalties for littering in forests! From PLN 500 to PLN 5,000 plus 5x more photo-traps and an additional penalty in the form of community work, e.g. cleaning forest areas. This was announced by the Minister of the Environment, Michał Woś.
I like this idea.
Do you think it has a chance to change the current situation?
#forests #nature #tree #beeco #ecology
🇵🇱 Intelligent Cities Challenge (ICC) wraz z 🇵🇱 Intelligent Cities Challenge (ICC) wraz z Komisją Europejską wybrały 90 zgłoszonych miast, które wezmą udział w Challengu przez następne 2 lata. 
Miasta otrzymają eksperckie wsparcie i szereg wskazówek od miast mentorów, będą uczestniczyć w szkoleniach grupowych, wydarzeniach i wspólnie planować zmiany na dużą skalę. Nauczą się jeszcze lepiej wykorzystywać zaawansowane technologie, aby osiągnąć zielony, inteligentny i zrównoważony wzrost. 
Wśród wybrańców znalazło się 5 polskich miast Białystok Bytom, Gdańsk, Gliwice i mój rodzinny Poznań. Gratulacje! 
🇬🇧 The Intelligent Cities Challenge (ICC) and the #EuropeanCommission have selected 90 cities for the Challenges over the next 2 years. 
Cities will receive expert support and a series of tips from mentor cities, they will participate in group training, events and jointly plan large-scale changes. They will learn to use advanced technologies to achieve green, #smart and #sustainable growth.
Among the chosen ones were 5 Polish cities: Białystok Bytom, Gdańsk, Gliwice and my hometown Poznań. Congratulations!
#smartcity #smartcities #technology #EU #designthinking #future
🇬🇧In the Smart City Building we take great c 🇬🇧In the Smart City Building we take great care of #greenery and #flowers. Especially the #greenwalls, which are in the conference room and in the library. 📚
I also have green walls at home! #Green and wood are universal elements. They fit everywhere and add flavor to rooms.
Besides, they don't take up space. 👌
In a bio 👆an article from the Save the planet blog, in which we answer many questions about care and producing green walls.
Let greenery into your life ☘️😍
🇵🇱Kto kiedykolwiek odwiedził siedzibę W.P.I.P wie jak bardzo cenię sobie zieleń. A szczególnie chrobotka reniferowego, którego znajdziecie w kilku miejscach: m.in w sali konferencyjnej i w korytarzu obok biblioteczki. 📚
Chrobotka mam także w domu. #Zieleń i #drewno to tak uniwersalne elementy, że pasują wszędzie i dodadzą smaczku pomieszczeniom, które potrzebują tej kropki nad i.
Poza tym nie zajmują przestrzeni. 👌
Podrzucam Wam w bio 👆artykuł z bloga @savetheplanet_poland, w którym odpowiadamy na wiele pytań n.in o pielęgnację, wytrzymałość, czy produkcję naszych chrobotków.
Zapraszam i zachęcam do wpuszczania zieleni na salony. ☘️😍#home #design #wnętrza #homesweethome #interior #dekoracje #zieloneściany #naturelovers #ecolife #lifestyle #homedesign #wnętrzarskieinspiracje #wnetrzazesmakiem
🇬🇧 Take a look at the Island Tram Project. T 🇬🇧 Take a look at the Island Tram Project. The project is from the Ponti Design Studio and its structure refers to the high-rise buildings of Hong Kong. 🏙
Instead of the classic arrangement of seats, we have large round benches. You can keep the distance easier. The idea combines: industrial design, electromobility, sustainable development and, of course, transport. A tram is an autonomous vehicle - it moves without a driver.
How do you like it?
🇵🇱 „Efekt koronawirusa”? Choć nie nazwałbym tak tego pięknego tramwaju, to jego idea jest odpowiedzią na problem bezkontaktowego przemieszczania się podczas i po pandemii.  Projekt pochodzi z pracowni Ponti Design Studio i swoją konstrukcją nawiązuje do wysmukłych budynków Hongkongu. 🏙
Zamiast klasycznego układu siedzisk stworzono duże okrągłe ławki ułatwiających zachowanie odległości między pasażerami. Koncept łączy wiele gałęzi: wzornictwo przemysłowe, elektromobilność, zrównoważony rozwój i oczywiście transport. Tramwaj „Island” (bo tak się nazywa) jest pojazdem autonomicznym – porusza się bez motorniczego. Zamiast tradycyjnej trakcji pojazd otrzyma baterie, które można szybko ładować podczas postoju na przystankach.
Jak Wam się podoba to cacko?
#mobility #urbanmobility #smartcity #smartcities #miasto #Hongkong #covid #technology #design
Foto credits: Ponti Design Studio
🇵🇱 #Plastik trzeba rozsądnie używać. Czy 🇵🇱 #Plastik trzeba rozsądnie używać. Czy wiecie, że ten cenny surowiec bywa czasem bardziej ekologiczny niż naturalne rozwiązania? 
Plastik można kochać lub nienawidzić, ale tylko mądre używanie i przetwarzanie ocali nas od zalewu plastikowych odpadów. Pod warunkiem, że trafią w odpowiednie miejsce. 
♻️Trzeba zamknąć obieg. Mamy dużo do zrobienia – jako jednostki, jako miasta, jako państwo. Musimy zmienić nasze zachowania i dążyć do zmiany przepisów. 
Link do artykułu w bio 👆👆
 
🇬🇧 #Plastic must be used properly. Do you know that this valuable raw material is sometimes more ecological than natural solutions?
 Plastic can be loved or hated, but only wise use and #recycling will save us from the flood of plastic waste.
♻️ We have a lot to do - as individuals, as #cities, as countries. We must change our behavior and change the regulations.
Link to the article in bio 👆
#smartcity #smartcities #nature #circulareconomy #noplastic #plasticpollution #lessplastic #nomoreplastic #plasticwaste #stopplasticpollution #reduceplasticwaste
🇵🇱Usłyszałem niedawno o projekcie Forest C 🇵🇱Usłyszałem niedawno o projekcie Forest City w Cancun (Meksyk).
Leśne miasto brzmi rewelacyjnie i pewnie jest spełnieniem marzeń wielu osób. Spijanie miejskiej śmietanki (bliskość szkoły, pracy, miejskich atrakcji i city life stylu) będąc jednocześnie w lesie to absolutny sztos. 
Forest City w Cancun to odpowiedz władz miasta i zaproszonego do współpracy doświadczonego w podobnych projektach architekta Stefano Boeri na coraz większą betonozę, która zaczęła ogarniać to meksykańskie miasto.
 Leśne miasto miałoby być miastem w mieście, smart, nowoczesnym, zdrowym, ale także całkowicie samowystarczalnym i zrównoważonym ekologicznie, w obiegu zamkniętym. 
Na około 557 ha, które miałby zajmować Forest City, aż 362 ha powierzchni przeznaczono na tereny zielone.
Zielone mają być także dachy i fasady budynków. Ma działać nawet stacja odsalania wody morskiej, a Big Data przyczynią się do poprawy różnych aspektów życia w mieście, aby było ono jak najbardziej zrównoważone. 
 Jestem ciekawy co sądzicie o tej koncepcji. 
🇬🇧 I recently heard about the Forest City project in Cancun, Mexico. The forest town sounds great and is probably a dream come true for many people. 
🙌🏼 Forest City in Cancun is the answer of the city authorities and Stefano Boeri, an architect who has been invited to cooperate with similar projects, to the growing concrete mix that has begun to sweep this Mexican city. ♻️🌴 A forest city would be a city within a city, smart, modern, healthy, but also completely self-sufficient and ecologically sustainable, in a closed circuit. On approximately 557 ha, which would be occupied by Forest City, as much as 362 ha of area has been allocated to green areas. 
źródło: stefanoboeriarchitetti.net
#smartcity #smartcities #energy #innovation #Mexico #co2 #eko #ecology
Najnowszy wpis na blogu! 🇵🇱 „Współpra Najnowszy wpis na blogu! 
🇵🇱 „Współpracujący od kilkudziesięciu lat epidemiolodzy i naukowcy zauważyli pewną zależność: to, co łączy wszystkie największe pandemie typu HIV, Ebola, SARS, MERS, czy Zika to degradacyjna działalność człowieka w stosunku do środowiska naturalnego. Wycinka lasów, osuszanie bagien, wchodzenie na nowe tereny z inwestycjami, uprawą czy hodowlą, topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny w skutek wzrostu gazów cieplarnianych – to wszystko powoduje zaburzenie naturalnej równowagi.”
Zapraszam na lektury całego wpisu, praca nad nim była to dla mnie fascynującą lecz nieco niepokojącą przygodą. 
Link w bio 👆
New blog post! 
🇬🇧 “Epidemiologists and scientists who have been cooperating for several decades have noticed a certain relationship: what all the major pandemics like HIV, Ebola, SARS, MERS or Zika have in common are human degradation in relation to the natural environment. Deforestation, drainage of swamps, entering new areas with investments, cultivation or livestock, melting glaciers and permafrost as a result of the increase in greenhouse gases - all these disturb the natural balance. " I invite you to read the entire post, working on it was a fascinating but a bit disturbing adventure for me.” Link in bio 👆 
#pandemia #covid #pandemic #savetheplanet
🇵🇱Rada hrabstwa Surrey z Wielkiej Brytanii w 🇵🇱Rada hrabstwa Surrey z Wielkiej Brytanii wprowadza inteligentne oświetlenie uliczne. 
W ramach trzyletniego projektu około 89 000 lamp ulicznych zostanie zastąpionych lub zmodernizowanych w energooszczędne diody LED i przewiduje się, że zmniejszy to emisję dwutlenku węgla o około 7 700 ton czyli 60%.
W ciągu trzech lat w ramach projektu zarządzanego przez wykonawcę oświetlenia ulicznego, firmę Skanska, około 89 000 lamp ulicznych zostanie zastąpionych lub zmodernizowanych w energooszczędne diody LED, co przyniesie oczekiwane oszczędności energii na poziomie około 60%. 
Dzięki zainstalowanemu oświetleniu z czujnikami i zmodernizowanemu CMS rada hrabstwa Surrey będzie miała dostęp do danych, które pozwolą jej lepiej zarządzać oświetleniem hrabstwa pod względem bezpieczeństwa, zużycia energii i konserwacji. Możliwa będzie także kontrola ruchu, jakości powietrza, monitoring i zarządzanie powodziowe. System jest skalowalny i może zostać dostosowany do innych aplikacji zgodnie z przyszłymi potrzebami. 
🇬🇧 The three-year project will see around 89,000 streetlamps replaced or retrofitted with energy efficient LEDs and is predicted to save around 7,700 tonnes of carbon emissions each year.
Thanks to the installed lighting with sensors and the upgraded CMS, Surrey council will have access to data that will allow it to better manage the county's lighting in terms of safety, energy consumption and maintenance. It will also be possible to control traffic, air quality, monitoring and flood management. The system is scalable and can be adapted to other applications according to future needs. 
#smartcity #smartcities #energy #innowation #UK #co2 #eko #ecology
🇵🇱 To dość futurystyczny, ale ciekawy proj 🇵🇱 To dość futurystyczny, ale ciekawy projekt tramwaju, który działa jak ogromny oczyszczacz powietrza. Jego wnętrze zbudowane jest z materiałów przeciwdrobnoustrojowych. Poznajcie ClAir Tram. Pojazd zaprojektował student niemieckiej Muthesius Academy Kiel – Erik Mantz-Hansen.
To ciekawy upgrade i piękny ukłon w stronę komunikacji miejskiej, która jest drogą do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Jak Wam się podoba taki pomysł i wygląd pojazdu? 
🇬🇧 Futuristic but interesting design of a tram that works as an air purifier. Its interior is made of antimicrobial materials. Meet the ClAir tram. The vehicle was designed by Erik Mantz-Hansen, a student of the German Muthesius Academy Kiel. This is an interesting upgrade and a beautiful nod to public transport, which is the way to conduct air tests. How do you like this idea and appearance of the vehicle?
Źródło: https://mantz-hansen.com/clair-tram
#smartcity #smartcities ##greentechnology #co2 #energy #technology #future #ecology #nature #innowation

Obserwuj na Instagramie

Ikona pracownik

W.P.I.P. - ambasador miast przyszłości

Poznaj W.P.I.P.
© Dariusz Stasik | Polityka Prywatności
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.