IMPACT to jedna z najważniejszych konferencji cyfrowej gospodarki w Polsce, łącząca naukę, biznes i start-upy.
Krakowski IMPACT 2018 zgromadził ponad 6000 uczestników oraz 250 speakerów z całego świata, ale szczerze mówiąc, najciekawsze prezentacje przy pełnej sali miały miejsce tradycyjnie na początku konferencji. Dwóch key-note speakerów całkowicie zdominowało tegoroczny IMPACT.
Pierwszy to Sophia – kobieta-robot o sztucznej inteligencji z obywatelstwem Arabii Saudyjskiej, która rozpoczęła konferencję, wzięła udział w panelu i udzieliła wywiadu w specjalnej sali – Arenie.
Drugi to szef futurystyki w Dubai Future Foundation – Noah Raford (prawa ręka Sheika Dubaju – Mohammeda bin Rashida Al Maktoum). Prezentacja dynamicznego rozwoju i przyszłych planów Dubaju, poprzedzona wizją świata nakreśloną przez humanoidalnego robota z Hanson Robotics spowodowały, że premier Mateusz Morawiecki odpuścił całkowicie prezentację planów polskiego rządu w innowacyjnych obszarach.
Po kurtuazyjnych zagajeniach o szansach polskiej reprezentacji na Mundialu w Rosji (na razie Emiraty nie mają jeszcze tak dobrej drużyny piłkarskiej jak Polska, chociaż premier jeszcze wtedy nie wiedział, jaki poziom zaprezentujemy na Mundialu), powitał gości i życzył owocnych obrad. Trzeba przyznać, iż premier Morawiecki pomimo doskonałej znajomości języka angielskiego, na międzynarodowej konferencji przemówił po polsku, co prawdopodobnie oznaczało, że na sali byli w dużej większości Polacy, a międzynarodowy charakter konferencji ratowali tylko zagraniczni speakerzy i doskonały hinduski konferansjer Dan Ramamoorthy oraz moderatorka rozmów z Sophią – Liz Bacelar, która nie dopuściła do zadania chociaż jednego pytania Sofii, prosto z sali, pomimo wielu okazji.
Dan Ramamoorthyźródło: archiwum prywatne
Liz Bacelar oraz Sophiaźródło: archiwum prywatne
Premier Mateusz Morawieckiźródło: archiwum prywatne
Co warto zapamiętać po konferencji IMPACT 2018?
Prezentacja NOAH RAFORDA z Dubaju
Prezentacja przedstawiciela Smart City powaliła na kolana planowanymi realizacjami w tym mieście. Jedną z najciekawszych realizacji będzie Museum of the Future, które zostanie otwarte do końca tego roku. Myślę jednak, że najbardziej interesującym pomysłem-wyzwaniem stała się budowa domów w systemie druku 3D. Powstały pierwsze prototypy takich domów, w ramach wyznaczonego przez Sheika długoterminowego planu związanego z tym projektem. Plany zakładają, że do roku 2030 w technologii 3D będzie budowane w Dubaju co najmniej 25% wszystkich domów. Z najciekawszych rzeczy do zapamiętania to strategia Dubaju oparta na dwóch fundamentach:
1. Inwestycje w obszary, gdzie cały czas nie ma jeszcze dużej konkurencji, czyli np. badania kosmiczne, przemysł kreatywny oraz e-mobilność,
2. Koncentracja na projektach i produktach w obszarach nieuregulowanych i częściowo uregulowanych prawnie
(np. budowa domów 3D) lub też nie mających jeszcze swojego miejsca na masowym rynku.
I na koniec przytoczona mądrość samego Sheika:
„Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, potrafią ją zaprojektować i potrafią ją zbudować. Przyszłość to nie jest coś, na co trzeba czekać, a raczej coś, co trzeba stworzyć”.
O Smart City Dubaju więcej pisałem tutaj.
Noah Raford | Dubai Future Foundationźródło: archiwum prywatne
Noah Raford | Dubai Future Foundationźródło: archiwum prywatne
Noah Raford | Dubai Future Foundation źródło: archiwum prywatne
Noah Raford | Dubai Future Foundationźródło: archiwum prywatne
Panel o kobietach w biznesie
Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że w Polsce jest najwięcej kobiet na świecie, które ukończyły uczelnie techniczne i zostały inżynierami! Brawo dziewczyny! W panelu oprócz Sophia The Robot, udział brały kobiety reprezentujące różne firmy, ale wszystkie sporo narzekały na dużo gorsze traktowanie kobiet w biznesie, a w pewnych obszarach – wręcz całkowite odsunięcie, spowodowane cały czas funkcjonującymi stereotypami dotyczącymi możliwości fizycznych i ogólnej roli kobiet w społeczeństwie.
Panel o kobietach w biznesieźródło: archiwum prywatne
Panel o kobietach w biznesieźródło: archiwum prywatne
Panel o kobietach w biznesieźródło: archiwum prywatne
I na koniec jeszcze kilka słów o Sophii
Musimy pamiętać, że cały czas jest to prototyp, który będzie podlegał dalszym modyfikacjom i rozwojowi. Aktualnie najważniejszym wyzwaniem producentów Sophii, firmy Hanson Robotics, jest stworzenia modułu ruchu, czyli chodzenia, a także modułu podania i uścisku ręki. Podobno są to bardzo skomplikowane operacje, szczególnie siła uścisku dłoni, kształtu i budowy dłoni osoby, z którą wymieniamy się takim gestem. Na koniec najważniejsza chyba sprawa to moduł „face recognizion”, czyli rozpoznawanie twarzy. Dla tych, którzy śledzą moje artykuły, pisałem już o stosowaniu tego rozwiązania w policji oraz w szkołach w mieście Taipei. Dzięki temu Sophia będzie mogła zapamiętać i rozpoznać osobę, z którą się przywitała, w powiązaniu z miejscem, czasem, imieniem i nazwiskiem, płcią, wzrostem i orientacyjnym wiekiem oraz przebiegiem rozmowy.
Sophia The Robotźródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
Z ciekawych wyróżników konferencji IMPACT, był live-act w postaci maindmaps – obrazów tworzonych na żywo podczas każdej prezentacji w formie najważniejszych haseł i ikon. Tak wygląda mapa mojej prezentacji o „Smart City – mieście szczęśliwych ludzi”.
źródło: materiały IMPACT
źródło: materiały IMPACT